RAPORT

Pogarda

„Już dość mówienia o polskich obozach”. 75. rocznica transportu polskich więźniów do Auschwitz

Obchody rocznicowe odbyły się na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau (fot. TVP/Emilia Stasiak)
Obchody rocznicowe odbyły się na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau (fot. TVP/Emilia Stasiak)

Najnowsze

Popularne

Z apelem, by użycie terminu „polskie obozy zagłady”, wskazujące na Polaków jako współsprawców Holokaustu, było ścigane z urzędu, wystąpiła podczas obchodów 75. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów do Auschwitz córka jednego z nich – Teresa Adamczyk.

Wydawca „Die Welt” nie zapłaci za „polski obóz koncentracyjny”

zobacz więcej

Adamczyk, córka Bronisława Gościńskiego, wygłosiła apel, stojąc przy ścianie straceń na dziedzińcu bloku nr 11 w byłym niemieckim obozie Auschwitz.

– Jesteśmy świadkami kolejnych skandalicznych i niemających nic wspólnego z wiedzą i prawdą historyczną wypowiedzi osób publicznych, których głos dociera do milionów ludzi i wielu środowisk na całym świecie. (...) Bezkarnie stosowane są terminy „Polskie obozy zagłady”, (...) wskazują Polaków jako współsprawców Holokaustu. W naszym odczuciu wypowiedzi te wyczerpują definicję „kłamstwa oświęcimskiego” i powinny być ścigane z urzędu – mówiła Adamczyk.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, które zorganizowało uroczystości, w oświadczeniu wyraziło zarazem nadzieję, że polskie władze wobec medialnych kłamstw o „polskich obozach” nie będą się domagały wymuszonych przeprosin, lecz sprostowań.

Msza przy bloku nr 11

Podczas uroczystości dziekan oświęcimski ks. Krzysztof Starub odprawił mszę przy bloku nr 11, na terenie byłego obozu Auschwitz I.

Po niej uczestnicy złożyli kwiaty pod ścianą straceń, gdzie Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy Polaków, a także pod tablicą na budynku tzw. Monopolu Tytoniowego, upamiętniającą pierwszą deportację. W jego podziemiach 14 czerwca 1940 r. naziści umieścili pierwszych więźniów.

Ambasada RP protestuje po słowach szefa FBI o „mordercach z Niemiec, Polski, Węgier”

James Comey wypowiedział to kontrowersyjne zdanie w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. – To niedopuszczalne słowa, świadczące o niewiedzy....

zobacz więcej

Zginęło co najmniej 1,1 mln osób

Pierwszy transport polskich więźniów składał się z 728 osób. Do Auschwitz deportowani zostali z więzienia w Tarnowie. Byli wśród nich żołnierze kampanii wrześniowej, harcerze oraz osoby zatrzymane przy próbie przedostania się do polskiego wojska we Francji. 14 czerwca 1940 r. uważany jest za dzień, w którym zaczął działać obóz Auschwitz.

W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i przedstawicieli innych narodowości. Spośród około 150 tys. Polaków, około 75 tys. zginęło. Obóz został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez Armię Czerwoną.

14 czerwca obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej