RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sondaż dla „Wiadomości” TVP1: Polacy zagłosowaliby we wrześniowym referendum za JOW-ami

60 proc. respondentów zagłosowałoby za nową ordynacją wyborczą w zaplanowanym na 6 września referendum m.in. w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych. 45 proc. badanych „zdecydowanie” chce wziąć udział w referendum, a 31 proc. „raczej” poszłaby zagłosować – wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1.

6 września odbędzie się referendum, w którym Polakom zostaną zadane trzy pytania. Będą one dotyczyły jednomandatowych okręgów wyborczych, utrzymania dotychczasowego finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz wprowadzenia zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Sondaż dla „Wiadomości” TVP1. PiS wyprzedza PO. W Sejmie tylko trzy partie

zobacz więcej

Z badania TNS Polska wynika, że za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych opowiada się 60 proc. badanych. 20 proc. respondentów jest przeciw ich wprowadzeniu. Natomiast 20 proc. badanych nie wie jeszcze, jaką decyzję podejmie.

Z kolei na pytanie „czy będzie Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?” 73 proc. respondentów odpowiedziało „przeciw”. Za utrzymaniem dotychczasowego systemu finansowania partii politycznych jest jedynie 19 proc. badanych. Zdania w tej sprawie nie ma 8 proc. badanych.

Nie jest zaskoczeniem, że na pytanie dotyczące „wprowadzenia zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika” zdecydowana większość badanych (90 proc.) odpowiedziała, że jest „za”. Przeciw wprowadzeniu tej zasady jest 4 proc. respondentów, a 6 proc. nie ma jeszcze zadania.

45 proc. respondentów na pytanie „czy pójdzie Pan(i) głosować w tym referendum” odpowiedziało „zdecydowanie tak”, a 31 proc. „raczej tak”. Na referendum nie wybiera się mniejszość badanych, z czego 11 proc. „raczej nie pójdzie”, a 8 proc. „zdecydowanie nie”. 5 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Sondaż przeprowadzono w dniach 8-9 czerwca 2015 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Sondaż był przeprowadzony metodą wywiadów telefonicznych.

Prawdopodobna frekwencja w referendum, które ma odbyć się 6 września (fot. tvp.info)
Prawdopodobna frekwencja w referendum, które ma odbyć się 6 września (fot. tvp.info)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej