Stowarzyszenie Katyń 2010

Rodziny ofiar smoleńskiej tragedii zjednoczyły się i powołały stowarzyszenie Katyń 2010. Chcą wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Żądają odpowiedzi na wielokrotnie zadawane pytania: Dlaczego strona polska nie wystąpiła o zwrócenie wraku prezydenckiego tupolewa? Dlaczego polscy archeolodzy wciąż nie pojechali do Smoleńska? Dlaczego nasze śledztwo wciąż jest uzależnione od dobrej woli Rosjan?

Zuzanna Kurtyka – żona tragicznie zmarłego prezesa IPN ma już dosyć mnożących się pytań, na które wciąż nie ma odpowiedzi. I poczucia osamotnienia, bo trzy miesiące po katastrofie ma wrażenie, że śledztwem nikt się już nie interesuje.

Dla nas rzeczą priorytetową jest monitorowanie tego śledztwa, jest upamiętnianie ofiar katastrofy, naszych bliskich, kultywowanie w jakiś sposób ich idei i dorobku – mówi Zuzanna Kurtyka .

Pierwszy wniosek stowarzyszenia został już przesłany do premiera i prokuratury wojskowej. Rodziny ofiar chcą, żeby polska strona zażądała od Rosjan zwrotu szczątków prezydenckiego samolotu. Miałyby one być ważnym dowodem w polskim śledztwie, a potem spocząć w Polsce w miejscu pamięci ofiar.

We wniosku uzasadniającym czytamy m. in.: „Śledztwo wyjaśniające przyczyny katastrofy toczy się opieszale, z pogwałceniem wszelkich standardów, norm etycznych i humanitarnych”.

Magdalena Merta, żona tragicznie zmarłego wiceministra kultury ma nadzieję, że głos stowarzyszenia nie będzie ignorowany.

Dlaczego interes jakiejś pozornej zgody z Rosjanami był wyższy nad interes prawdy, nad nasze uczucia, nad naszą i chyba całego społeczeństwa wolę wyjaśnienia tej katastrofy? – pyta Magdalena Merta .

Franciszek Borowski w katastrofie stracił matkę i syna. Deklaruje, że do stowarzyszenia przystąpi. Jak twierdzi o śledztwie najwięcej dowiaduje się z mediów, ale irytuje go informacyjny chaos.

Dzisiaj taka informacja, jutro – zganiane jest na pilotów, że tam ktoś po prostu jakąś decyzję podjął. I w sumie, taki przeciętny obserwator gubi się w tym – żali się Franciszek Borowski.

Członkowie stowarzyszenia zapraszają do siebie nie tylko rodziny tragicznie zmarłych w katastrofie, ale także wszystkich, którym zależy na wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej.

źródło:
Zobacz więcej