RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Sfotografował plażowiczów w naturalnych pozach. „Leżąc na piasku zapominamy o wszystkim”

Projekt to 24 zdjęcia przedstawiające plażowiczów w nieskrępowanych pozach (fot. Facebook.com)

– Spędzając weekend nad morzem, pomyślałem, że wybiorę się na plażę publiczną, na której nie byłem od dziecka. Zauważyłem, że już same przedmioty, które ludzie zabierają ze sobą, opowiadają ich historię – mówi Tadao Cern, autor projektu „Comfort Zone”. Zrobił zdjęcia plażowiczom, pokazując w ten sposób ich brak skrępowania oraz naturalność.

Autor zdjęć Tadao Cern pochodzi z Litwy. Jak wyjaśnia, pomysł na sesję narodził się przypadkiem. Wybrał się na publiczną plażę i zobaczył, jak wiele historii można wyczytać patrząc tylko na przedmioty, które opalający się plażowicze mają ze sobą. – Byłem tym tak zafascynowany, że odłożyłem na półkę inny projekt, którym się zajmowałem i wróciłem na plażę tydzień później ze sprzętem fotograficznym – opowiada.

Nieznane zdjęcia Marilyn Monroe wystawione na aukcji. Zrobiono je na trzy tygodnie przed śmiercią gwiazdy

Zdjęcia aktorki wystawił na sprzedaż dom aukcyjny Dreweatts & Bloomsbury. Wykonane zostały na plaży w Santa Monica oraz w rezydencji Monroe. Przez...

zobacz więcej

Leżąc na piasku, zapominamy o wszystkim”

Mężczyzna postanowił, że będzie fotografował tylko te osoby, które śpią i które mają zasłonięte twarze. – Postanowiłem zrealizować ten projekt, bo zaskoczyło mnie to, jak miejsce, jakim jest plaża, wpływa na zachowanie ludzi. Na co dzień próbujemy ukryć nasze mankamenty i braki zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. Leżąc na piasku zapominamy o wszystkim i przestajemy być w jakikolwiek sposób skrępowani. Czyżby dlatego, że wszyscy dookoła również są w tej samej sytuacji? Jeśli tak jest, to chciałbym, aby takie zachowanie przeniosło się na inne sfery naszego życia, wyszło poza plażę – tłumaczy.

Wesele Kennedy’ego sprzedane. Poszło za 34 tys. dolarów

Po 61 latach negatywy zdjęć zrobionych podczas ślubu i wesela Johna F. Kennedy'ego oraz Jacqueline Bouvier Kennedy zostały wystawione na aukcję....

zobacz więcej

Bohaterowie nie mieli nic przeciwko

Bohaterowie zdjęć nie wiedzieli, że Tadao robi im zdjęcia. Jego założeniem było także to, aby fotografie miały jak najmniej z jego stylu robienia zdjęć. – To osoby uwieczniane na zdjęciach miały same swoim naturalnym zachowaniem stworzyć ich charakter. Pokazać swoją naturalność – wyjaśnia.

Sami bohaterowie nie mieli nic przeciwko temu, co powstało. Krytyka przyszła ze strony osób, które fotografie oglądały. U jednych budziły niesmak, inni zastanawiali się, czy oby na pewno bohaterowie nie pozowali.

Zdjęcia do kupienia w sieci

Projekt zatytułowany został „Comfort Zone”. Efektem pracy Tadao są 24 zdjęcia. Część z nich zamieszczona została w sieci. – Największym sentymentem darzę zdjęcie, które powstało jako pierwsze. To fotografia dwóch starszych pań. Od tamtej chwili, mimo że momentami byłem sfrustrowany, wiedziałem, że muszę dokończyć mój pomysł. To, co znalazło się w sieci, to tylko część prac. Reszta zaprezentowana zostanie na wystawie – mówi. Zdjęcia w limitowanej edycji są do kupienia.

źródło:
Zobacz więcej