RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szejkowie chcą zbudować dzielnicę w polskim mieście. „Są gotowi zrealizować największą inwestycję na świecie”

Największe szanse na przyciągnięcie inwestycji ma Warszawa (fot. Piotr Król/tvp.info)
Największe szanse na przyciągnięcie inwestycji ma Warszawa (fot. Piotr Król/tvp.info)

Gigantyczną inwestycję chcą przeprowadzić w Polsce Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jak podaje „Puls Biznesu”, szejkowie chcą wybudować w jednym z miast nad Wisłą dzielnicę o powierzchni co najmniej 20 hektarów. Będzie to największa inwestycja zagraniczna ZEA.

Polska numerem 5 w inwestycjach w Europie . W 2014 roku wpłynęło do nas 6 mld dolarów

Nasz kraj nieźle wypada w przyciąganiu zagranicznego kapitału. W ubiegłym roku Polska zajęła 5. miejsce w Europie pod względem liczby projektów od...

zobacz więcej

We wtorek zakończyła się wizyta w naszym kraju szejka Muhammada ibn Raszid al-Maktuma, władcy Dubaju. – Emiratczycy są gotowi zrealizować największą inwestycję na świecie właśnie w Polsce – mówi „Pulsowi Biznesu” Małgorzata Panek-Kasińska, prezes MK Business Link, firmy konsultingowej działającej z partnerami z Bliskiego Wschodu.

Warszawa z dużymi szansami

Inwestycję ma prowadzić firma deweloperska Emaar, która dotychczas wybudowała m.in. najwyższy wieżowiec świata Burj Khalifa w Dubaju. Na powierzchni co najmniej 20 hektarów mają pojawić się apartamentowce z hotelami, częścią komercyjną i drogami. Całość powstanie w centrum jednego z miast. Na razie nie wiadomo, gdzie dokładnie ma być zrealizowany projekt ZEA.

Kraków, Łódź czy Warszawa?

– Podczas wizyty szejka Muhammada ibn Raszid al-Maktuma przedstawiciele delegacji otrzymali propozycje z Krakowa, Łodzi, Gdańska, Sopotu, Poznania i Warszawy. Najbardziej zainteresowani są Warszawą – mówi „Pulsowi Biznesu” prof. Adam Krzymowski, ambasador RP w Abu Dhabi.

Polskie miasta, deweloperzy czy spółki nie mają dużo czasu na skonkretyzowanie oferty. – W połowie czerwca postaram się zorganizować misję inwestycyjną ekspertów, inżynierów i architektów z Emaara do Polski – mówi Adam Krzymowski.

Już rok temu Emaar myślał o naszym kraju, ale nie znalazł ciekawej oferty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej