RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Putin spóźnił się godzinę na spotkanie z papieżem. Dostał medal Anioła Pokoju

Putin spotkał się z Franciszkiem po raz drugi (fot. PAP/EPA/GREGORIO BORGIA/POOL)
Putin spotkał się z Franciszkiem po raz drugi (fot. PAP/EPA/GREGORIO BORGIA/POOL)

Wojna na Ukrainie i sytuacja na Bliskim Wschodzie były głównymi tematami środowego spotkania Władimira Putina z papieżem Franciszkiem. Rosyjski prezydent przybył na spotkanie w Watykanie z godzinnym opóźnieniem, ale nie zbiło to Franciszka z tropu. – Potrzebny jest szczery i wielki wysiłek na rzecz realizacji pokoju – apelował papież do Putina.

Putin prawie jak Gandhi: nie ma innego rozwiązania niż pokój

Podstawą wszelkich wysiłków muszą być porozumienia z Mińska – powiedział w Mediolanie prezydent Rosji na wspólnej konferencji z premierem Włoch...

zobacz więcej

„Konieczne jest zaangażowanie w celu rozwiązania poważnej sytuacji humanitarnej, między innymi poprzez zapewnienie dostępu pracownikom humanitarnym wraz z wkładem wszystkich stron w celu stopniowego odprężenia w regionie” – relacjonował przebieg rozmów watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi w komunikacie wydanym po spotkaniu.

Pokój dla wszystkich

Papież apelował do Putina o zaangażowanie wspólnoty międzynarodowej w rozwiązywanie konfliktów na Bliskim Wschodzie.

Położono przy tym nacisk na konieczność zagwarantowania warunków do życia wszystkim częściom składowym społeczeństwa, w tym mniejszościom religijnym, zwłaszcza chrześcijanom.

Podczas wizyty w Watykanie prezydentowi Rosji towarzyszył m.in. minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, który osobno przeprowadził rozmowy z szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem.

Oni również, poinformował rzecznik, skoncentrowali się na kwestiach konfliktu na Ukrainie i sytuacji na Bliskim Wschodzie.

To była wielka przyjemność i honor spotkać Waszą Świątobliwość

Premier Kanady ostro: Rosja nie wróci do G7, dopóki rządzi Putin

– Nie sądzę, by Rosja pod rządami Władimira Putina przynależała do G7 - i kropka – oświadczył premier Kanady Stephen Harper w wywiadzie dla...

zobacz więcej

Prezenty na pożegnanie

Rosyjski prezydent podarował papieżowi wyhaftowany obraz przedstawiający sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie i wyjaśnił, że świątynia została zniszczona w czasach sowieckich, a następnie odbudowana.

Franciszek wręczył Putinowi tradycyjny prezent dla szefów państw i rządów, czyli medal Anioła Pokoju. – To medal wykonany przez artystę w ubiegłym wieku. To Anioł Pokoju, który wygrywa wszystkie wojny i mówi o solidarności między narodami – tłumaczył papież swemu gościowi.

W wydanej nocie Watykan podkreślił, że medal, który wykonał artysta Guido Veroi, „zachęca do budowy świata solidarności i pokoju opartego na sprawiedliwości”.

– To była wielka przyjemność i honor spotkać Waszą Świątobliwość – powiedział Putin na pożegnanie. Franciszek podziękował mu po niemiecku.

To było drugie spotkanie Putina z Franciszkiem. Pierwszy raz widzieli się w listopadzie 2013 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej