Japończycy kupili Wedla

1983 - praca wre w Zakładach Przemysłu Cukierniczego (fot. arch. PAP/CAF/Andrzej Rybczyński)

Jedna z najsłynniejszych polskich marek słodyczy – Wedel – trafi w ręce Japończyków. Dotychczasowy właściciel, firma Kraft Foods, sprzedaje Wedla japońskiemu gigantowi Lotte.

Kraft, po fuzji z Cadbury, musiał sprzedać Wedla. Nakazała to Komisja Europejska. Kraft kupił bowiem polską markę, gdy przejmował brytyjskie Cadbury.

Komisja uznała, że tak duża koncentracja na rynku wyrobów czekoladowych, gdzie Kraft sprzedaje między innymi czekoladę Milka, źle służyłaby konkurencji.

Mówiło się, że w kolejce po Wedla ustawiały się takie firmy jak amerykański gigant Hershey. Wspominano także o polskiej Jutrzence.

Sprzedaż Wedla obejmuje nie tylko markę, ale również fabryki w Warszawie i Skarbimierzu. Kraft zatrzyma zakład wytwórczy w Bielanach Wrocławskich. Około 1000 pracowników ma znaleźć zatrudnienie w Lotte.

Lotte to największy producent gum do żucia w Azji. Firma jest notowana na giełdzie w Tokio i zajmuje się nie tylko produkcją słodyczy, ale również działa w turystyce, chemii przemysłowej, budownictwie i finansach. Firma ma własne sieci hoteli i fast foodów, a jej aktywa wycenia się na 50 mld dolarów.

W 1991 r. firma E. Wedel została sprzedana PepsiCo i wkrótce rozprzedano poszczególne jej segmenty. Produkujący cukierki warszawski zakład Syrena trafił do fińskiego Leaf, część czekoladowa wpadła w ręce Cadbury, a fabryka ciasteczek (delicje, pieguski) w Płońsku znalazła się we francuskiej firmie Danone.

W 1999 roku Cadbury odkupiło majątek spółki Leaf Poland i w ten sposób znów scalił starego Wedla.

źródło:
Zobacz więcej