RAPORT

Pogarda

Dymisje marszałka Sejmu, ministrów i wiceministrów. „PO nie może być obciążana tym, co dzieje się wokół taśm”

Najnowsze

Popularne

Dymisje ministrów zdrowia Bartosza Arłukowicza, skarbu Włodzimierza Karpińskiego i sportu Andrzeja Biernata oraz szefa doradców premiera Jacka Rostowskiego. Rezygnacja marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego oraz Jacka Cichockiego z funkcji koordynatora służb specjalnych (choć pozostanie szefem KPRM). Te ruchy personalne premier Ewy Kopacz są efektem wycieku akt z afery taśmowej.

Polityczne trzęsienie ziemi. Sikorski, Arłukowicz, Biernat, Karpiński odchodzą. Nazwiska następców w przyszłym tygodniu

Dymisje ministrów zdrowia Bartosza Arłukowicza, skarbu Włodzimierza Karpińskiego i sportu Andrzeja Biernata oraz szefa doradców premiera Jacka...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej Ewa Kopacz podkreśliła, że nie przyjmie sprawozdania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta dotyczącego afery podsłuchowej. – Jedyną instytucją, która powinna wyjaśnić sprawę podsłuchów, jest dobrze i sprawnie działająca prokuratura z nowym prokuratorem generalnym – stwierdziła, ucinając apele opozycji o powołanie komisji śledczej.

Premier zapewniła również, że podczas rozmowy z nią odpowiedzialność za niewystarczające działanie służb, zwłaszcza w aspekcie ochronnym wziął na siebie Cichocki. W efekcie nie będzie już koordynatorem służb specjalnych.

Wspólna decyzja

Szefowa rządu zapewniła, że politycy, którzy zostali nagrani w warszawskich restauracjach, zgodzili się z nią, że ich odejście może wyjść partii rządzącej na dobre. Wśród nagranych, którzy zrezygnowali z funkcji są minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, minister skarbu Włodzimierz Karpiński, minister sportu Andrzej Biernat i szef doradców premiera Jacek Rostowski oraz marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Swoje dymisje złożyli również wiceministrowie skarbu Rafał Baniak, gospodarki Tomasz Tomczykiewicz i środowiska Stanisław Gawłowski.

Jedyną instytucją, która powinna wyjaśnić sprawę podsłuchów, jest dobrze i sprawnie działająca prokuratura z nowym prokuratorem generalnym

Seremet broni prokuratury. „Nie ulegajmy histerii”. Kempa do PO: utopiliście Polskę w drogim winie

– Prokuratura działała na podstawie prawa. Prokurator jest zobowiązany udostępnić akta stronom postępowania, a także wyrazić zgodę na kopiowanie...

zobacz więcej

– Wspólnie uznaliśmy, że nie możemy czekać. Jest okres wyborczy, Polacy czekają na programy partyjne. Dziś Platforma jest tą partią, która ma bardzo konkretną propozycję. Platforma Obywatelska nie może być obciążana tym, co dzieje się wokół taśm. Dopóki jestem premierem, nie pozwolę na grę taśmami w kampanii – podkreśliła podczas konferencji prasowej.

Przeprosiła wyborców

Kopacz, w imieniu Platformy Obywatelskiej, przeprosiła wyborców za aferę podsłuchową. Oceniła, że ma ona „negatywny wpływ na działanie państwa”, zaś jedynym efektem śledztwa prowadzonego od roku w sprawie afery jest „gigantyczny wyciek akt, który podważa społeczne zaufanie do prokuratury”. Za opublikowanie akt odpowiada biznesmen Zbigniew Stonoga, w przeszłości związany między innymi z Andrzejem Lepperem.

Zdumienie opozycji wywołała dymisja marszałka Sejmu. Miedzy innymi Stanisław Wziątek z SLD ocenił, że powinno to być jego autonomiczna decyzja, a nie pod wpływem szefowej rady ministrów. Sikorski zapewnił, że dalej chce pracować na „sukces Platformy Obywatelskiej w najbliższych wyborach”. – Podjąłem się zadania, które pani przewodnicząca mi powierzyła, to znaczy bycie liderem listy w moich rodzinnych okolicach, w Bydgoszczy – wyjaśnił Sikorski.

Następców zwolnionych urzędników poznamy w przyszłym tygodniu.

teraz odtwarzane
Sikorski: złożyłem rezygnację z funkcji marszałka Sejmu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej