NATO obroni przed Rosją? Niemcy, Francuzi i Włosi niechętni pomocy „zaatakowanym sojusznikom”

(fot. eng.mil.ru)

Choć mieszkańcy państw NATO winią Rosję za trwający na Ukrainie kryzys, tylko nieliczni są za zbrojeniem Kijowa – wynika z raportu amerykańskiego instytutu opinii publicznej Pew Research Center. Większość Niemców, Francuzów i Włochów uważa, że ich kraje nie powinny użyć siły, gdyby doszło do konfliktu Rosji z sojusznikiem NATO. W Polsce prawie połowa badanych jest za takim rozwiązaniem.

Po Ukrainie przyjdzie czas na Mołdawię? Dowódca NATO ostrzega przed Rosją

– Rosyjscy żołnierze w Naddniestrzu są tam, by uniemożliwić Mołdawii zbliżenie się do Zachodu – ocenił w środę głównodowodzący sił NATO w Europie...

zobacz więcej

Opublikowany w środę raport Pew Research Center powstał w oparciu o sondaże przeprowadzone w ośmiu krajach należących do NATO: USA, Kanadzie, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a także w Rosji i na Ukrainie między 6 kwietnia a 15 maja.

Pomoc Ukrainie? Tak, ale materialna

Zgodnie z sondażami, 39 proc. mieszkańców badanych ośmiu państw NATO uważa, że to Rosja ponosi główną winę za trwający konflikt na wschodzie Ukrainy, a kolejne 18 proc. uważa, że winni są prorosyjscy separatyści w Ługańsku i Doniecku. Połowa respondentów, w tym najwięcej w Polsce – 70 proc., uważa też, że Rosja stanowi poważne wojskowe zagrożenie dla swych sąsiadów. 70 proc. respondentów stwierdziło, że w odpowiedzi na kryzys Zachód powinien przyjść z pomocą ekonomiczną Ukrainie. 57 proc. zgodziło się też, że Ukraina powinna przystąpić do NATO; najwięcej osób chce tego w Kanadzie (65 proc.), USA (62 proc.) i Polsce (59 proc.), a najmniej we Włoszech (35 proc.) i Niemczech (36 proc.).

Większość ankietowanych w krajach NATO jest niechętna wywiązywaniu się z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który przewiduje, że kraje członkowskie przyjdą z pomocą zaatakowanym sojusznikom

NATO nie ma wątpliwości: Rosja wciąż wspiera separatystów na Ukrainie

zobacz więcej

Połowa respondentów z państw należących do UE opowiedziała się też za przyjęciem Ukrainy do Unii Europejskiej, w tym najwięcej Hiszpanów (65 proc.) i Polaków (60 proc.), a najmniej Włochów (37 proc.) i Niemców (41 proc.).

Równocześnie mieszkańcy krajów NATO pozostają niechętni, jeśli chodzi o angażowanie się wojskowe w konflikt na Ukrainie. W sumie tylko 41 proc. opowiedziało się za tym, by NATO wysłało broń Ukrainie. Najwięcej zwolenników tej idei jest w Polsce (50 proc.), USA (46 proc.) i Kanadzie (44 proc.), a najmniej w Niemczech (19 proc.) i we Włoszech (22 proc.).

Większość niechętna użyciu siły. W Polsce odwrotnie

Co więcej, jak piszą autorzy raportu Pew, „większość ankietowanych w krajach NATO jest niechętna wywiązywaniu się z art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, który przewiduje, że kraje członkowskie przyjdą z pomocą zaatakowanym sojusznikom”.

Szef NATO: nadal widzimy obecność Rosji na Ukrainie

– Rosja nadal zbroi i szkoli separatystów na wschodzie Ukrainy – oświadczył w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Potwierdził to także...

zobacz więcej

Tylko w dwóch krajach – USA i Kanadzie – ponad połowa respondentów uważa, że ich kraj powinien użyć siły wojskowej, gdyby Rosja zaatakowała sojusznika z NATO – odpowiednio 56 i 53 proc., natomiast ponad połowa badanych w Niemczech (58 proc.), Francji (53 proc.) i we Włoszech (51 proc.) powiedziała, że nie. W Polsce 48 proc. badanych powiedziało, że Polska powinna użyć siły wojskowej w obronie sojusznika przeciwko Rosji, a 38 proc. badanych (najmniej spośród uczestniczących w sondażu krajów), że nie powinna.

Na odsiecz sąsiadowi Rosji

W sumie 48 proc. respondentów stwierdziło, że ich kraj powinien użyć siły wojskowej, gdyby doszło do konfliktu zbrojnego między Rosją a jednym z jej sąsiadów należących do NATO, a 42 proc. wyraziło zdanie przeciwne.

Amerykanie pomogą?

W przeciwieństwie do zajmowanego stanowiska o zaangażowaniu własnego kraju, większość mieszkańców państw NATO (68 proc.) wyraziła przekonanie, że USA przyjdą z pomocą broniąc sojusznika przed atakiem Rosji. Polska wyróżnia się na tle innych państw NATO, gdyż tylko 49 proc. (najmniej spośród badanych) wierzy, że Amerykanie przyszliby z pomocą, a 31 proc. nie wierzy.

źródło:

Zobacz więcej