Biernacki: odpowiedzialność prokuratury za wyciek jest bezsprzeczna

– To prokuratura odpowiada za bezpieczeństwo akt – podkreślił w programie „Gość poranka” w TVP Info Marek Biernacki (PO), komentując wyciek akt ze śledztwa ws. tak zwanej afery podsłuchowej. Były minister sprawiedliwości, a obecnie przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych podkreślił, że „odpowiedzialność prokuratury (za wyciek – red.) jest bezsprzeczna”. Mówiąc o bliskim końcu kadencji prokuratura generalnego Andrzeja Seremeta ocenił, że „nikt za nim nie będzie płakał”.

Zarzut ujawnienia tajemnicy śledztwa. Zbigniew Stonoga wyszedł z aresztu, ma zakaz opuszczania kraju i dozór policji

zobacz więcej

Zdjęcia kilkunastu tomów akt śledztwa w sprawie tzw. afery podsłuchowej, które prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, zostały opublikowane na Facebooku Zbigniewa Stonogi i jego gazety.

Seremet umywa ręce

Prokurator generalny Andrzej Seremet powiedział we wtorek, że nie jest to „przeciek z prokuratury”, lecz skutek przekazania materiałów śledztwa stronom, do czego prokuratura była zobowiązana.

Tymczasem, według Marka Biernackiego, winna leży po stronie prokuratury. – Odpowiedzialność prokuratury jest bezsprzeczna, ponieważ to prokuratura wydała określone decyzje i zgody – powiedział w TVP Info.

„Seremet powinien się podać do dymisji”, „Rząd powinien podać się do dymisji”, „Mamy Cyrk Monty Pythona”

– Uważam, że Seremet zawiódł. Powinien się podać do dymisji, ponieważ to on odpowiadał za usprawnienie prokuratury i jej przekształcenie –...

zobacz więcej

Za bezpieczeństwo akt opowiada prokuratura

– Przede wszystkim jest kwestia udostępnienia akt sprawy stronom, tutaj pełnomocnikom i osobom które są podejrzane. Wiadomo, że tego typu dane, czy materiały ze śledztwa przedstawia się stronom w momencie wpłynięcia aktu oskarżenia do sądu – powiedział Biernacki i podkreślił, że w tym przypadku akta zostały udostępnione wcześniej. – Po wtóre – dlaczego była zgoda na odpis – kontynuował Biernacki.

– Prokuratura opowiada za bezpieczeństwo akt, te dane powinny być chronione. Czy ktoś z obywateli, oglądając całą tę hucpę ze strony prokuratury, będzie chciał zeznawać i świadczyć? – mówił przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

teraz odtwarzane
Biernacki: po Seremecie nikt nie będzie płakał

Seremet dla TVP Info: prokuratura zachowała się zgodnie z prawem. Nie widzę podstaw do dymisji

- Po ponad pięciu latach kadencji wiele razy słyszałem wezwania do dymisji. Dzisiaj nie widzę do niej podstaw. Prokuratura zachowała się zgodnie z...

zobacz więcej

Koniec kariery prokuratora generalnego

Zapytany, czy Platforma Obywatelska złoży wniosek o odwołanie Andrzeja Seremeta, powiedział, że w PO „nie ma przed tym oporu”, lecz najpierw trzeba dać prokuratorowi generalnemu szansę na publiczne przedstawienie jego racji.

– Nie ukrywajmy, cała reforma wymiaru sprawiedliwości, rozdzielenie Prokuratury Generalnej od ministra sprawiedliwości – przez działalność pana prokuratora Seremeta w jakiś sposób zostały mocno podważone w oczach opinii publicznej – powiedział Marek Biernacki.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej