RAPORT

Wojna na Ukrainie

1 nowa wiadomość

Ujawnione akta. „Sytuacja jest poważna, czekamy na wystąpienie Seremeta w Sejmie”

W kancelarii premiera zakończyło się spotkanie Ewy Kopacz z szefową MSW Teresą Piotrowską i ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem. Wcześniej Kopacz rozmawiała z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem. Spotkania miały związek z ujawnionymi aktami ze śledztwa ws. afery podsłuchowej. Prokuratura potwierdziła autentyczność materiałów ze śledztwa ws. afery podsłuchowej, opublikowanych na Facebooku przez Zbigniewa Stonogę. Biznesmen tłumaczy, że upublicznił dokumenty, ponieważ kieruje nim poczucie sprawiedliwości społecznej. Prokuratura okręgowa poinformowała po południu, że wszczęła śledztwo ws. upublicznienia akt.

W poniedziałek biznesmen Zbigniew Stonoga opublikował w internecie zdjęcia setek dokumentów dotyczących afery podsłuchowej. – To największy tego typu wyciek z akt śledztwa w historii – powiedział w radiu RMF FM koordynator służb specjalnych Jacek Cichocki.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
21:36 09.06.2015
Premier Ewa Kopacz spotkała się z szefową MSW Teresą Piotrowską, szefem MON Tomaszem Siemoniakiem oraz prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem w związku z publikacją akt ze śledztwa ws. afery podsłuchowej – poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

– Trzeba sprawdzić, jakie popełniono błędy i dlaczego prokuratura nie zabezpieczyła danych osobowych w tych dokumentach, które zostały ujawnione w internecie – oświadczyła. – Sytuacja jest poważna, czekamy na jutrzejsze wystąpienie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w Sejmie – dodała rzeczniczka. Odmówiła dodatkowych wyjaśnień na temat spotkania.
20:11 09.06.2015
– Wierzę, że prokuratura będzie w stanie to ustalić (źródła przecieków – przyp. red.) i zrobi to bardzo szybko, bo tu chodzi również o dobro tej instytucji – powiedział w TVP Info Borys Budka, minister sprawiedliwości.
19:36 09.06.2015
– W takich sytuacja, kiedy zmienia się sytuacja na scenie politycznej, dolewa się oliwy do ognia – tak Michał Boni, eurodeputowany PO, skomentował w programie „Info Rozmowa” na antenie TVP Info wyciek akt w sprawie afery podsłuchowej.
18:03 09.06.2015
– Doszło do niespotykanego wycieku informacji ze śledztwa, takie wycieki naruszają zaufanie obywateli do państwa i prokuratury – powiedział minister sprawiedliwości Borys Budka. Ocenił, że ewentualna sejmowa komisja śledcza, której domaga się PiS, niczego nie wyjaśni w tej sprawie. Budka będzie o 19.55 gościem programu „Dziś wieczorem” w TVP Info.
16:59 09.06.2015
To już oficjalna informacja. Po 17.00 spotkanie w kancelarii premiera w sprawie upublicznionych w internecie akt ze śledztwa w sprawie afery podsłuchowej. W spotkaniu z szefową rządu Ewą Kopacz wezmą udział ministrowie: obrony narodowej Tomasz Siemoniak i spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. Wcześniej z premier rozmawiał prokurator generalny Andrzej Seremet.
15:13 09.06.2015
Chodzi o publikację fotokopii materiału z postępowania prowadzonego w Prokuraturze Okręgowej Warszawa–Praga. – Zachodzi podejrzenie bezprawnego publicznego rozpowszechnienia wiadomości z postępowania przygotowawczego w dniu wczorajszym i dzisiejszym na jednym kont na portalu społecznościowym – uściślił prokurator Przemysław Nowak.

Dodał, że jak wynika z materiału dowodowego, prokurator zgodnie z prawem udostępnił materiał dowodowy określonemu kręgowi osób – stronom postępowania, ich pełnomocnikom. – Oni mieli również prawo dokonywania fotokopii tych materiałów. Nie mieli jednak prawa ich publicznego rozpowszechniania – podkreślił.

– Śledztwo powierzono w całości do prowadzenia komendzie stołecznej policji – powiedział rzecznik prokuratury.
15:03 09.06.2015
– Jest śledztwo ws. publicznego rozpowszechniania akt prokuratorskich ze sprawy tzw. afery podsłuchowej – poinformował dziennikarzy Przemysław Nowak z warszawskiej prokuratury okręgowej. Nikt jeszcze nie został przesłuchany.

Jak podkreślił, postępowanie dotyczy podejrzenia bezprawnego upublicznienia informacji z prowadzonego śledztwa przez konkretną osobę, a nie dotyczy wycieku materiałów z akt sprawy.
14:40 09.06.2015
Wojciech Czuchnowski z „Gazety Wyborczej” stwierdził na antenie TVP Info, że dziennikarze publikując fragmenty taśm, w przeciwieństwie do tego co zrobił Stonoga, zachowują pewne zasady. - Nie publikujemy danych osobowych, o chorobach, funkcjonariuszy ABW, które są chronione ustawowo. To niebywały skandal, co zrobił pan Stonoga. A jeszcze większym skandalem jest zachowanie prokuratury w tej sprawie, która wiedząc, że trwa udostępnianie tych materiałów nie zatrzymała procederu - powiedział dziennikarz.
13:57 09.06.2015
Ewa Kopacz zwołała na dziś spotkanie szefów MSW, MON, Ministerstwa Sprawiedliwości i koordynatora do spraw służb specjalnych. Premier chce wyjaśnień w sprawie wycieków akt z afery podsłuchowej – podało Radio Zet.
12:50 09.06.2015
W środę w południe prokurator generalny Andrzej Seremet przedstawi posłom informację ws. afery:
12:44 09.06.2015
– Kto nie ma zezwolenia, a rozpowszechnia informacje z postępowania przygotowawczego zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym podlega karze. Każda osoba, która dopuszcza się tego czynu w sposób publiczny musi liczyć się z konsekwencjami – powiedział TVP Info mec. Zbigniew Roman, karnista.
12:08 09.06.2015
- Każdy, kto bez podstawy prawnej upublicznia dane osobowe, poniesie za to odpowiedzialność, a przynajmniej powinien - powiedziała na antenie TVP Info rzeczniczka prasowa Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Małgorzata Kałużyńska-Jasak. Grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.
12:04 09.06.2015
O godz. 15 konferencja prokuratury okręgowej:

11:50 09.06.2015
Były minister sprawiedliwości Marek Biernacki powiedział, że choć sprawa wymaga wyjaśnienia, to afera podsłuchowa „gra sama sobą” i wkrótce do mediów mogą trafić kolejne przecieki.

– Wyciekły akta ze śledztwa. Mają do nich dostęp tylko osoby wybrane, prokurator i śledczy, a później dostęp uzyskują strony i adwokaci. Ten krąg osób jest zakreślony – powiedział. Uważa on, że afera podsłuchowa to „niekończąca się opowieść” i że wkrótce możemy poznać nowe przecieki. – „Warszawka” mówi, że mają pojawić się w mediach nowe rozmowy – powiedział Biernacki.
11:40 09.06.2015
Biuro Ochrony Rządu postanowiło zwiększyć ochronę dla szefa CBA Pawła Wojtunika - podało Radio Zet. W aktach ujawnionych przez Stonogę znalazł się bowiem adres Wojtunika.
11:23 09.06.2015
Mariusz Błaszczak o sprawie wycieku: zwracam się do marszałka Sikorskiego, żeby powołał komisję do wyjaśnienia afery taśmowej. - Słowa Tuska o wyjaśnieniu afery trzeba traktować jak drwinę - mówił.
11:12 09.06.2015
– Nie mamy fizycznej możliwości zablokowania dokumentów, które pojawiają się na Facebooku. Prokurator przeanalizował dokumenty i przekazał je w całości do prokuratora apelacyjnego. On wyznaczył jednostkę do prowadzenia postępowania – powiedziała prokurator Mazur.
11:09 09.06.2015
Mazur: wiemy, kto i kiedy miał dostęp do akt - pierwszy pełnomocnik dostał wgląd do nich 24 lutego. Od tamtej pory udostępniliśmy materiały kilkunastu osobom - stronom, pokrzywdzonym i ich pełnomocnikom.
11:07 09.06.2015
- Prokuratura nie może w nieskończoność ograniczać stronom dostępu do akt - mówi na konferencji Renata Mazur z Prokuratury. Zastrzega jednak, że to nie oznacza zgody na ich upublicznienie.
11:04 09.06.2015
Prokuratura potwierdziła autentyczność akt opublikowanych przez Stonogę. Są to ponad wszelką wątpliwość fotokopie dokumentów z afery podsłuchowej. Jak zapowiedziano na konferencji prasowej, osoba, która upubliczniła akta, poniesie konsekwencje.
10:59 09.06.2015
Ja niczego nie publikuję, tylko udostępniam to, co od dwóch tygodni wisi na chińskich portalach. Co mną kieruje? Ano kieruje mną poczucie praworządności i sprawiedliwości, przede wszystkim sprawiedliwości społecznej. Te dokumenty pokazują poziom poczucia bezkarności przez nasze tzw. elity rządowe

Oświadczenie

Posted by Zbigniew Stonoga on 9 czerwca 2015
Zobacz więcej