Pokonać ogień i strach. Polscy żołnierze w Kosowie ćwiczyli walkę z żywiołem

Polacy uczestniczyli w manewrach w Kosowie (fot. DO RSZ/kpt. Janusz Głębocki)

Koktajle Mołotowa i potężne jęzory ognia towarzyszyły żołnierzom Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie podczas ćwiczeń, które na początku czerwca odbyły się w tamtejszej bazie Sił Zbrojnych Republiki Portugalskiej Slim Lines. Spektakularne manewry były prowadzone przez węgierskich instruktorów.

Kopacz w Kosowie u żołnierzy i policjantów. „Polska jest z was dumna”

Ewa Kopacz odwiedziła w czwartek polskich policjantów służących na misji UE w Kosowie. – Wizyta u polskich funkcjonariuszy pełniących służbę poza...

zobacz więcej

Trening, w którym wzięli udział polscy żołnierze z bazy Novo Selo w okolicach Mitrovicy w północnym Kosowie odbył się pod dowództwem węgierskiego porucznika Tibora Szőllősti.

Pokonać strach

Tematem ćwiczeń było zachowanie się pojedynczego żołnierza oraz pododdziału podczas działań z wykorzystaniem substancji zapalających takich jak koktajl Mołotowa. Manewry podzielono na trzy bloki: pierwszy obejmował szkolenie indywidualne, kolejny szkolenie drużyny, a następny – plutonu.

Po raz pierwszy w treningu uczestniczyła cała polska kompania. Żołnierze nauczyli się m.in., jaką postawę przyjąć, żeby w maksymalny sposób ograniczyć powierzchnię ciała narażoną na kontakt z ogniem oraz ograniczyć dostęp gorącego powietrza do płuc. Mundurowi dowiedzieli się również, w jaki sposób opuszczać rejon objęty ogniem.

Zołnierze walczyli z ogniem (fot. DO RSZ/kpt. Janusz Głębocki)

Jak podało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Węgrzy byli pod wrażeniem umiejętności polskich żołnierzy.

Mundurowi walczyli z ogniem i własnym strachem (fot. DO RSZ/kpt. Janusz Głębocki)

źródło:
Zobacz więcej