RAPORT

Wojna na Ukrainie

Robot kontra mistrz japońskiego miecza. Niezwykły pojedynek człowieka z maszyną

Robot bezbłędnie powtarzał ruchy mistrza (fot. YouTube/Yaskawa)
Robot bezbłędnie powtarzał ruchy mistrza (fot. YouTube/Yaskawa)

Precyzyjne cięcia kataną w wykonaniu japońskiego mistrza i bezbłędnie powtarzający te ruchy robot – firma Yasawa opublikowała niezwykłe nagranie pokazujące możliwości współczesnych maszyn. W ciągu dwóch dni od publikacji filmu w serwisie YouTube obejrzało go ponad milion internautów.

Robot z osobowością? Google ma na to patent

Wyobraź sobie robota przynoszącego do łóżka kawę, śpiewającego przy tym naszą ulubioną piosenkę i cieszącego się na nasz widok – brzmi...

zobacz więcej

Nagranie ma dwóch bohaterów. Pierwszy to Isao Machii, mistrz tradycyjnej japońskiej sztuki walki z użyciem katany, czyli długiego, zakrzywionego miecza. Z drugiej strony jest Motoman-MH24: produkt firmy Yasawa, specjalizującej się w tworzeniu niezwykle precyzyjnych robotów przemysłowych.

Szermierz został ubrany w specjalny kombinezon z czujnikami, które zarejestrowały jego ruchy w czasie pokazu walki. Następnie odpowiednio obrobione dane zostały wgrane do robota, który w ten sposób „nauczył się” władać mieczem.

Efekt końcowy jest niesamowity: maszyna i mistrz mierzą się w podzielonej na kilka rund próbie swoich możliwości. W ostatniej części mają za zadanie wykonać tysiąc cięć zwiniętych mat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej