Najnowszy amerykański dron wchodzi do służby. Może latać 32 godziny bez przerwy [FILM]

Dron jest w stanie prowadzić obserwację z wysokości ponad 18 km (fot. Facebook/NATO)

Pięć pierwszych dronów Global Hawk w nowej wersji, przeznaczonych dla NATO, zeszło w czwartek z taśmy produkcyjnej w fabryce w San Diego. Drony są w stanie wykonywać bardzo długie misje obserwacyjne, prowadzone z wysokości blisko 18 km. NATO pochwaliło się nowym sprzętem w opublikowanym w sieci wideo.

Dron nad dronami, czyli czego oczy nie widzą, zobaczy to Global Hawk

Polska jest jednym z 15 krajów, które będą uczestniczyć w NATO-wskim programie Obserwacji Obiektów Naziemnych z Powietrza. Oczami i uszami naszej...

zobacz więcej

Global Hawki są już używane przez Stany Zjednoczone od wielu lat, ale obecnie do służby wchodzi ich nowa generacja. NATO postanowiło wykorzystać nową wersję dronów przy tworzeniu własnego systemu obserwacji. Zostanie on uruchomiony do końca 2017 roku. Drony będą sterowane z bazy we Włoszech, w programie bierze udział 15 państw NATO, w tym Polska.

Potężny dron jest zdolny do prowadzenia obserwacji bardzo dużego obszaru w każdych warunkach pogodowych, zarówno za dnia, jak i w nocy. Niezależnie od utrudnień operatorzy dostają wyraźny obraz sytuacji na ziemi. Będą latać na wysokości ponad 18 km. To o ponad 10 km wyżej niż drony Predator, prawdopodobnie najczęściej stosowana przez amerykańską armię tego rodzaju konstrukcja. Global Hawk w nowej wersji będzie w stanie pozostawać w powietrzu ponad 32 godziny.

The first of NATO’s five unmanned air vehicles rolled off the factory line in San Diego today. The Global Hawk Block 40...

Posted by NATO on 4 czerwca 2015


Produkcją drona zajmuje się amerykański gigant zbrojeniowy Northrop Grumman. Cena każdego egzemplarza to ok. 130 mln dolarów, a przy uwzględnieniu kosztów rozwoju całego programu nawet 220 mln dolarów.

źródło:
Zobacz więcej