Samolotem z Londynu do Nowego Jorku w godzinę? Za 8 lat może to być możliwe

X-51 Waverider pięciokrotnie przekroczył barierę dźwięku (fot. USAF)

Szykuje się rewolucja w przemyśle lotniczym. Już w 2023 roku podróż z Londynu do Nowego Jorku może się skrócić z ośmiu do  jednej godziny. Amerykanie potwierdzili rozpoczęcie produkcji hiperdźwiękowego pojazdu opartego na projekcie X-51 Waverider.

Francja: odrzutowiec spadł na zakład dla niepełnosprawnych

Odrzutowy wojskowy samolot szkolno-treningowy Alpha Jet spadł w środę na budynek zakładu dla niepełnosprawnych we francuskim mieście Vouvray koło...

zobacz więcej

Podczas testów nad Pacyfikiem 1 maja 2013 roku wystrzelony z bombowca B-52 bezzałogowy Waverider osiągnął prędkość Macha na poziomie 5,1, czyli ponad pięciokrotnie przekroczył barierę dźwięku. Jest to ponad 6,2 tysiąca km/godz. Potrafił ją utrzymać przez niemal 4 minuty, co wcześniej się nie udawało.

Teoria potwierdzona

Mica Endsley, naukowiec pracująca dla Pentagonu, zdradziła, że są plany wyprodukowania opartego na X-51 pojazdu w ciągu ośmiu lat. – X-51 było dowodem skuteczności koncepcji. Udowodnił, że można odpalić silnik strumieniowy z naddźwiękową komorą spalania i napędzana nim maszyna osiągnie prędkość wielokrotnie przekraczającą prędkość dźwięku – potwierdziła.

Następca Waveridera nie będzie jeszcze przewoził pasażerów. W ogóle nieprędko może mieć przeznaczenie cywilne. Przedstawiciel Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych USA Ryan Helback wyjaśnił, że jego przeznaczeniem będzie testowanie systemów rakietowych.

– Jesteśmy Siłami Powietrznymi. Po co nam ta technologia? Oczywiście w celach zbrojeniowych – podkreślił.


Odrzutowiec rodem z Polski oczarował świat; prędkością 700 km/h; trwają testy
X-51 jest przenoszony przez bombowiec B-52. Rozmiarem nie imponuje (fot. USAF)

źródło:
Zobacz więcej