RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Europoseł PiS skarży Donalda Tuska za poparcie Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich

Zdaniem Legutki Tusk postąpił niewłaściwie, gdy zachęcał do głosowania na konkretnego kandydata (fot. Dean Mouhtaropoulos / Staff/Getty)

Ryszard Legutko, szef delegacji PiS w Parlamencie Europejskim, złożył skargę Europejskiej Rzecznik Praw Obywatelskich na szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Jak przekonuje europoseł, Tusk nie miał prawa udzielić poparcia Bronisławowi Komorowskiemu w czasie wyborów prezydenckich.

Tusk: kibicuję Komorowskiemu i liczę, że frekwencja przekroczy 50 proc.

– Trzeba trzymać kciuki, pomodlić się za swojego faworyta – powiedział w Rydze Donald Tusk. Szef Rady Europejskiej liczy na to, że frekwencja...

zobacz więcej

PiS poinformowało o tym we wtorek, jednak list do rzeczniczki praw obywatelskich Emily O'Reilly datowany jest na 28 maja. Legutko wskazuje w nim, że Tusk złamał zasady określone w Europejskim Kodeksie Dobrej Administracji (EKDA).

„Może nie powinienem tego robić”

Chodzi o wystąpienie Tuska, które miało miejsce 15 maja w Gdańsku. Szef Rady Europejskiej powiedział wtedy, że Bronisław Komorowski „był, jest i - ma nadzieję - będzie dobrym prezydentem, mimo że może nie jest najskuteczniej walczącym kandydatem”.

– Może nie powinienem tego robić, ale uznałem, że powinienem skomentować to, co się dzieje w tej chwili w naszym kraju w kampanii wyborczej. Nie z tytułu funkcji, jaką pełnię, ale dlatego, że czuję się cały czas współodpowiedzialny za to, co w Polsce się dzieje, jako obywatel Polski, Gdańska, jestem tym wszystkim bardzo przejęty – tłumaczył były premier.

Zdaniem Legutki były premier Polski bezpośrednio złamał co najmniej dwa artykuły Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji dotyczące nadużywania uprawnień oraz bezstronności i niezależności.

teraz odtwarzane
Donald Tusk o kampanii Bronisława Komorowskiego

W liście do Emily O'Reilly przewodniczący delegacji PiS w PE przypomina, że zgodnie z art. 5 Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji urzędnik „przy rozpatrywaniu wniosków jednostek i przy podejmowaniu decyzji (...) zapewni przestrzeganie zasady równego traktowania. Pojedyncze osoby znajdujące się w takiej samej sytuacji będą traktowane w porównywalny sposób”.

W kodeksie zapisano również, że „urzędnik powstrzyma się w szczególności od wszelkiego nieusprawiedliwionego nierównego traktowania osób fizycznych ze względu na (między innymi) przekonania polityczne”.

„Otwarte poparcie udzielone jednemu z kandydatów przeciwko drugiemu w prezydenckim wyścigu jest zatem wyraźnym pogwałceniem artykułu 5 Kodeksu” – ocenił cytowany w komunikacie PiS Legutko.

źródło:

Zobacz więcej