RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

50 najlepszych restauracji świata. Zwyciężyła „El Celler De Can Rocca” z Hiszpanii

Uznawany za lepszy, niż gwiazdki Michelina, brytyjski ranking World's 50 Best Restaurants od 2002 r. ogłasza co roku czasopismo kulinarne "Restaurant" na podstawie ankiety wypełnianej przez smakoszy, restauratorów i szefów kuchni na całym świecie. W tym roku zwycięzcą została restauracja „El Celler De Can Rocca” z hiszpańskiej Girony. Zeszłoroczny zwycięzca, czyli „Noma” z Danii zajęła w tym roku trzecie miejsce. Od momentu ogłoszenia wyników zarezerwowanie stolika u lidera graniczy z cudem.

Początkowo skromny ranking dziś jest ceniony bardziej, niż francuska biblia gastronomiczna, czyli przewodnik Michelin. Co roku restauracja uznana za najlepszą na świecie cieszy się niesłychaną popularnością. To oznacza, że zarezerwowanie w niej stolika graniczy z cudem.

Wyłącz telefon. Zjesz nawet za pół ceny

– Jeżeli ktoś wyłączy smartfona, to dostanie zniżkę. Wprowadziłem tę zasadę w mojej restauracji, bo miałem dosyć osób, które siedzą z nosem w...

zobacz więcej

Makrela z piklami i ikrą z mugilowatej ryby

W tym roku zwycięzcą została restauracja „El Celler De Can Rocca” znajdująca się w hiszpańskiej Gironie. Jej daniem popisowym jest makrela z piklami i ikrą z mugilowatej ryby, cenionej za jej smaczne mięso. Ekipa restauracji to dwaj bracia – szef kuchni Joan Roca oraz cukiernik Jordi oraz sommelier Joseph.

Drugie miejsce w rankingu zajęła restauracja „Osteria Francescana” z włoskiej Modeny, a trzecie zwycięzca ubiegłorocznej edycji konkursu Noma z duńskiej Kopenhagi. Najwyraźniej ich specjalność słodkie krewetki zawijane w liście czosnku niedźwiedziego, tym razem nie posmakowała ekspertom.

Zwycięska restauracja „El Celler De Can Rocca” znajdująca się w hiszpańskiej Gironie (fot.flickr)
Zwycięska restauracja „El Celler De Can Rocca” znajdująca się w hiszpańskiej Gironie (fot.flickr)

Meksykańska restauracja specjalizuje się w... tlenie. Porcja kosztuje 38 dolarów

Przedsiębiorcy dbają, żeby meksykańska wyspa Cozumel należała do najlepszych atrakcji turystycznych na Morzu Karaibskim. Powstał tam podwodny bar,...

zobacz więcej

936 ekspertów, 18 miesięcy

Listę 50 najlepszych restauracji co roku układa 936 ekspertów z całego świata. Głosy podzielono są równo między krytyków kulinarnych, szefów kuchni, restauratorów i amatorów entuzjastów z całego świata. Każdy dysponuje siedmioma głosami, a może je oddać tylko na lokale, w których gościł w ciągu ostatnich 18 miesięcy. W grupie ekspertów jest spora reprezentacja Francji aż 36 osób. Tyle samo mają Wielka Brytania i Irlandia.

Ranking często spotyka się z krytyką zwłaszcza ze strony francuskich smakoszy. „Wszyscy wiemy, że w tym rankingu 50 najlepszych restauracji wszystko jest oszustwem. To jeden wielki blef ze strony małego wydawnictwa, które chce dorównać rozmachem przewodnikowi Michelin" napisał jeden z krytyków kulinarnych Colette Monsat w „Le Figaro”. Nic dziwnego. Francuskie restauracje znalazły się poza pierwszą „dziesiątką”.

Osteria Francescana zajęła 2. miejsce (fot.facebook)
Osteria Francescana zajęła 2. miejsce (fot.facebook)

Foie gras z kakao i owocami

Oprócz nagród dla najlepszych restauracji, co roku przyznawany jest także tytuł najlepszej szefowej kuchni. Tym razem „The Veuve Clicquot World’s Best Female Chef 2015” otrzymała Helene Darroze. Pochodzi z rodziny kucharzy, a swoją przygodę z kuchnią zaczęła już w wieku 6 lat gdy po raz pierwszy upiekła szarlotkę.

Helene preferuje proste gotowanie i stawia na sezonowość. W swojej restauracji w Londynie uraczy nas homarem w maśle z białymi szparagami i wodorostami, a w Paryżu foie gras podawanym z kakao, owocami kalamondin (połączenie mandarynki z japońskim kumkwatem) i piernikiem.

Noma to restauracja, która w ubiegłym roku wygrała ranking, a w tym ustąpiła miejsca restauracji z Hiszpanii (fot.wikipedia)
Noma to restauracja, która w ubiegłym roku wygrała ranking, a w tym ustąpiła miejsca restauracji z Hiszpanii (fot.wikipedia)

źródło:
Zobacz więcej