RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

16 miliardów dolarów dla palaczy. Koncerny tytoniowe wypłacą rekordowe odszkodowanie

Koncerny tytoniowe będą musiały wypłacić 11 miliardów (fot. flickr.com/ Ed Schipul)

Rekordowe odszkodowanie dla kanadyjskich palaczy. Koncerny tytoniowe będą musiały wypłacić prawie 16 mld dolarów kanadyjskich osobom, które zapadły na zdrowiu wskutek palenia papierosów.

Co trzeci Polak i co czwarta Polka truje się papierosami. „Palenie co roku zabija ok. 700 tys. osób”

33 proc. mężczyzn i 24 proc. kobiet w Polsce pali papierosy. Tak wynika z raportu Eurobarometru, opublikowanego na podstawie badań wykonanych w...

zobacz więcej

Sąd najwyższy prowincji Quebec nakazał firmom Imperial Tobacco, Rothmans Benson & Hedges oraz Japan Tobacco International wypłatę odszkodowania o równowartości blisko 60 mld zł.

Pieniądze otrzyma przeszło milion palaczy, którzy pozwali producentów papierosów. Zarzucili im, że nie podawali prawdziwych informacji o swoich wyrobach, zaniżając między innymi zawartość nikotyny.

Postępowania w tej sprawie trwały od 19 lat. W uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że koncerny nie dopełniły obowiązku nieszkodzenia klientom i informowania ich o ryzyku i zagrożeniach, związanych z produkowanymi wyrobami. Sąd podkreślił, że firmy tytoniowe zarobiły miliardy dolarów kosztem zdrowia swoich klientów.

źródło:
Zobacz więcej