Zwolnienia w PZL Mielec stają się faktem. Pracę ma stracić do 500 pracowników

Nawet pół tysiąca pracowników PZL Mielec może zostać zwolnionych z zakładu. Pracę mają stracić osoby zajmujące się produkcją śmigłowców black hawk. Jak mówią związkowcy, to efekt przegranego przetargu na dostawę tych maszyn dla polskiej armii.

PZL Mielec zwolni ponad 40 pracowników. Nieoficjalnie: nawet pół tysiąca osób pójdzie na bruk

Co najmniej 40 osób straci pracę przy produkcji Black Hawków. To efekt porażki PZL Mielec w przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla...

zobacz więcej

– Dzisiaj zostaliśmy poinformowani o redukcji zatrudnienia. Ma to nastąpić - zgodnie z harmonogramem - do końca września. Przewiduje się zwolnienie około 1400 pracowników w całej grupie Sikorsky, z czego do 500 w Mielcu – powiedział w rozmowie z TVP Info przewodniczący „Solidarności” PZL Mielec Marian Kokoszka.

O decyzji w sprawie zwolnień poinformował związkowców John Poidomani, dyrektor personalny grupy Sikorsky Aircraft, w skład której wchodzi zakład w Mielcu.

W poniedziałek mają rozpocząć się negocjacje dotyczące pakietu osłonowego dla zwalnianych pracowników.

Caracal zaliczył testy w Polsce. Teraz czas na negocjacje

Śmigłowiec Caracal, oferowany przez francuskie konsorcjum Airbus Helicopters, przeszedł pozytywnie testy, jakim poddała go specjalna komisja...

zobacz więcej

800 osób przy produkcji black hawków

Obecnie w PZL Mielec zatrudnionych jest około 2 tys. osób. Około 800 pracuje przy produkcji black hawków.

Już wcześniej zarząd sugerował, że decyzja rządu o wyborze francuskich śmigłowców caracal może mieć przełożenie na ograniczenie produkcji w Mielcu.

Black hawki przepadły w przetargu

W kwietniu rząd ogłosił, że przetarg na dostawę śmigłowców dla armii wygrał – początkowo do testów – francuski koncern Airbus Helicopters, który zaproponował maszynę H225M (wcześniej znany jako Eurocopter EC725) Caracal.

Odrzucono natomiast montowane w Mielcu black hawki amerykańskiej korporacji Sikorsky oraz produkowane w PZL Świdnik dla grupy AgustaWestland śmigłowce AW149.

źródło:
Zobacz więcej