Polscy studenci ponownie zwycięzcami zawodów łazików marsjańskich

Zwycięzcą tegorocznej edycji zawodów został zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej (fot. facebook.com/Legendary Rover)

Drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej zwyciężyła w zawodach łazików marsjańskich, które zakończyły się w USA. Trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. W tym prestiżowym konkursie polscy studenci triumfują już po raz czwarty.

Zobacz zachód Słońca na Marsie. Łazik Curiosity przesłał kolejne zdjęcia

Zachód Słońca na niebie Czerwonej Planety zaobserwował marsjański łazik Curiosity. Uchwycił je na zdjęciach wykonanych w ciągu 6 minut i 51 sekund....

zobacz więcej

University Rover Challenge (URS) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.

Zwycięzcą tegorocznej edycji zawodów został zespół Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. To już kolejny sukces tej drużyny w zawodach, bo w 2014 roku stanęli oni na trzecim stopniu podium. Jak informują organizatorzy konkursu URC, zwycięski łazik Legendary III zdobył 460 punktów na 500 możliwych. Drugi na podium zespół – BYU Mars Rover z amerykańskiego Brigham Young University – Polacy wyprzedzili aż o 89 punktów.

Dzień przed zawodami zapalił się nam łazik

Zaprojektował łazik marsjański i czeka na Nobla. Trochę poczeka, bo ma... 10 lat

Ma już niezliczone nagrody na koncie i dumnych rodziców. Stworzył m.in. małego łazika marsjańskiego. Mowa o niezwykłym 10-latku z Torunia, czyli...

zobacz więcej

„Mieliśmy kilka awarii. Dzień przed zawodami zapalił się nam łazik - kable dosłownie się zaświeciły. Siedzieliśmy codziennie do bardzo późna. Robiliśmy co tylko mogliśmy, aby w czasie kiedy łazik miał wykonywać zadanie, był w pełnej gotowości. Walczyliśmy do samego końca. Obecnie jesteśmy bardzo zmęczeni, ale też bardzo szczęśliwi” – napisali już po zawodach na Facebooku studenci z Rzeszowa.

Nowa „świecka tradycja”

„Zwycięstwo zespołu z Polski w tych zawodach, staje się powoli nową »świecką tradycją«” – skomentowało na Facebooku Mars Society Polska, które jest jednym ze współorganizatorów konkursu. Regulamin konkursu URC przewiduje pięć konkurencji, z czego cztery to terenowe zadania, których celem jest m.in. zbadanie danego obszaru pod względem geologicznym oraz możliwości występowania życia. Łazik ma także zastąpić człowieka np. przy konserwacji urządzeń, dostarczyć pakunki we wskazane miejsce i pokonać przeszkody terenowe.

Kosmiczny sukces polskich studentów – zbudowali najlepszy łazik marsjański

Polska misja marsjańska odniosła spektakularny sukces. Nie dotarła co prawda na Marsa, a na pustynię w amerykańskim stanie Utah, ale taki właśnie...

zobacz więcej

Do tegorocznych finałów zgłosiły się 44 zespoły z ośmiu krajów. Do finału ostatecznie zakwalifikowały się 23 drużyny z sześciu krajów. Na pustyni w amerykańskim stanie Utah wystartuje siedem zespołów ze Stanów Zjednoczonych, pięć zespołów z Indii, cztery zespoły z Kanady, po jednej drużynie z Egiptu i Bangladeszu.

Wyjechało pięć studenckich zespołów

Polskę reprezentowało aż pięć studenckich zespołów. Oprócz drużyn z Rzeszowa, Wrocławia i Białegostoku w Utah zaprezentował się łazik ARES przygotowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Piątego polskiego łazika na zawody przygotował zespół PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.

Zespoły z polskich uczelni biorą udział w konkursie od 2009 roku (fot. facebook.com/Legendary Rover)

Łazik będzie produkować tlen... na Marsie; „Przyda się kiedyś astronautom”

Czy to kolejny krok do załogowego lotu na Marsa? Następny marsjański łazik ma na powierzchni Czerwonej Planety produkować tlen. Takie plany...

zobacz więcej

Zespoły z polskich uczelni biorą udział w konkursie od 2009 roku. Pierwszy sukces polscy studenci osiągnęli w 2011 roku, wówczas łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsce studenci z Politechniki Białostockiej zajęli ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.

źródło:

Zobacz więcej