RAPORT

Wojna na Ukrainie

Posłowie zakażą aborcji? Kontrowersyjny projekt trafi do Sejmu. Inicjatorem prof. Chazan

Kolejny, bardziej restrykcyjny projekt ustawy ws. aborcji już w lipcu najprawdopodobniej trafi do Sejmu. Inicjatorem projektu obywatelskiego jest Fundacja Pro-Prawo do życia. Projekt zakłada całkowity zakaz wykonywania aborcji. Dotyczy to nawet sytuacji, w których jest ona dopuszczalna teraz, czyli kiedy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, jest wynikiem gwałtu lub gdy płód jest nieodwracalnie uszkodzony. Jednym z inicjatorów projektu jest prof. Bogdan Chazan. Dokumentowi przyjrzała się „Panorama Dnia” TVP Info.

– Mam nadzieję, że te wymagane prawem minimum 100 tysięcy podpisów, które już mamy zebrane, to jest tylko początek – mówi TVP Info Kaja Godek z Fundacji Pro-Prawo do życia. Tyle podpisów już wystarczy, aby złożyć do Sejmu projekt obywatelski ws. aborcji. Podobny – zakazujący całkowicie aborcji – był już składany w Sejmie poprzedniej kadencji. Lekarzowi za przerwanie ciąży groziłby do trzech lat pozbawienia wolności. – To jest ustawa, która tak naprawdę gwarantuje prawo do życia – przekonuje Godek.

Jakie przypadki dopuszczają?

Obecnie aborcja jest w Polsce dopuszczalna tylko w trzech przypadkach – gdy stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub gdy kobieta zachodzi w ciążę w wyniku gwałtu. To zapisy ustawy z 1993 roku. Ale ten temat zawsze wśród społeczeństwa budzi spore emocje.

W komitecie inicjatywy ustawodawczej projektu obywatelskiego znalazł się odwołany dyrektor Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie prof. Bogdan Chazan. – Zaprosiliśmy profesora Chazana, ponieważ jest autorytetem – tłumaczy Godek.

Chazan odpiera zarzuty: pacjentka została skierowana na aborcję do innego szpitala

Żadne z wyjaśniających sprawę postępowań kontrolnych w szpitalu im. Świętej Rodziny nie zostało jeszcze ukończone – napisano w opinii, na podstawie...

zobacz więcej

Fundacja Pro-Prawo do życia chce złożyć projekt ustawy w Sejmie już na początku lipca. – Jest teraz pytanie, co zrobi z tym Sejm, czy to odrzuci w pierwszym czytaniu – zastanawia się politolog, dr Grzegorz Balawajder.

Kolejny projekt

To kolejny projekt, który fundacja składa w Sejmie. Poprzedni, w 2013 roku, był dużo mniej radykalny. Przewidywał jedynie zakaz aborcji w przypadku, gdy jest prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu. Wtedy pod ustawą podpisało się 400 tysięcy osób. Przeciw odrzuceniu obywatelskiego projektu byli obecni na sali sejmowej posłowie PiS oraz Solidarnej Polski. Podobni zagłosowała większość z PSL.

Projekt ostatecznie trafił do kosza. Do tej pory to Malta jest jedynym krajem w Europie, gdzie aborcja jest całkowicie zabroniona.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej