Biegiem do bibliotek. Rusza pierwszy nocny maraton czytelniczy

W akcji bierze udział ponad 570 bibliotek (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Wspólne czytanie, pokazy filmów i warsztaty wieczorowo-nocną porą. Ponad pół tysiąca bibliotek publicznych i szkolnych w całej Polsce otworzy drzwi dla czytelników. Tym samym zacznie się 1. Ogólnopolska Noc Bibliotek. Impreza promuje czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać.

Warszawa widziana jak na dłoni. Pierwsza Noc Wieżowców za nami

Jak wygląda stolica z góry? To pytanie dręczy niejednego warszawiaka i turystę. W tym roku po raz pierwszy wszyscy ciekawscy mogli spojrzeć na...

zobacz więcej

Noc Bibliotek 2015 organizowana jest pod hasłem „Groza nie czytać” i ma zachęcić Polaków do czytania. Dla bibliotek z kolei to okazja do atrakcyjnego, niekonwencjonalnego zaprezentowania swoich zbiorów i oferty edukacyjno-kulturalnej oraz poszerzenia grona czytelników.

Biblioteki otworzą drzwi dla wszystkich, którzy czytają i lubią o tym rozmawiać z innymi. Jest to też doskonała okazja dla tych, którzy na co dzień nie mają czasu chodzić do biblioteki albo uważają, że są to nudne miejsca. W sobotni wieczór mogą w końcu zmienić zdanie.

Łaziki, maszyny i drony – Noc Robotów zadziwiła fanów nowych technologii

Miłośnicy nowych technologii mieli okazję zobaczyć najnowsze modele robotów, w tym także dronów, podczas warszawskiej Nocy Robotów, która odbyła...

zobacz więcej

Wspólne czytanie dzieci i aktorów

Do akcji zgłosiło się ponad 500 placówek z całej Polski. Będą to zarówno szkolne, jak i publiczne oraz muzealne biblioteki. Nie mogło wśród nich zabraknąć Biblioteki Narodowej w Warszawie, gdzie odbędzie się inauguracja Nocy Bibliotek. Otworzy ją wspólne czytanie „Lokomotywy” Tuwima przez dzieci i aktorów (m.in. Teresę Lipowską, Joannę Brodzik, Rafała Rutkowskiego).

W programie przewidziano także: spotkania literackie z udziałem Joanny Bator, Mariusza Szczygła, prof. Jerzego Bralczyka, Włodzimierza Kalickiego, warsztaty dla dzieci, a także głośne czytanie tekstów grozy z otwartych zasobów cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona.pl, a przed północą maraton czytelniczy.

Głośne czytanie „Lokomotywy” Tuwima otworzy Noc Bibliotek we wszystkich biorących udział w akcji placówkach. Potem w każdej bibliotece rozpocznie się przygotowany przez lokalnych organizatorów program - najczęściej będą to seanse głośnego czytania, spotkania z pisarzami, wernisaże wystaw, warsztaty z ilustratorami.

(fot. nocbibliotek.org)

Nocne zwiedzanie muzeów. Dziś niezwykła noc z kulturą

Prawie 240 placówek, zabytkowe autobusy, tramwaje i wyjątkowe atrakcje. Wieczorem w Warszawie już po raz 12. rozpocznie się Noc Muzeów, impreza...

zobacz więcej

Informacje o bibliotekach biorących udział w akcji na stronie nocbibliotek.org oraz www.facebook.com/nocbibliotek. Noc Bibliotek zainauguruje też 14. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w tym roku odbywający się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom w bibliotekach”.

„Przynieś książkę do biblioteki”

Nocy towarzyszy akcja „Przynieś książkę do biblioteki”. Zakłada ona, że biblioteki zgłaszają podczas rejestracji książki poszukiwane przez czytelników, a odwiedzający mogą przekazywać już przeczytane pozycje ze swoich zbiorów.

Organizatorami akcji Noc Bibliotek są m.in Centrum Edukacji Obywatelskiej, Magazyn „Książki”, Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytut Książki. Patronem medialnym akcji jest Telewizja Polska.

(fot. nocbibliotek.org)

źródło:
Zobacz więcej