RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Władze Poznania nie zgodziły się na postawienie Chrystusa Króla. Pomnik na razie nie wjedzie

Pomnik Chrystusa Króla na razie nie stanie w Poznaniu (fot. pomnikwdziecznosci.pl)
Pomnik Chrystusa Króla na razie nie stanie w Poznaniu (fot. pomnikwdziecznosci.pl)

W niedzielę miało nastąpić odsłonięcie na Placu Mickiewicza 5-metrowej, wzbudzającej ogromne kontrowersje figury Chrystusa Króla. Uroczystości patriotyczno-religijne się odbędą, ale bez pomnika. Władze Poznania nie zezwoliły bowiem na jego ustawienie.

Bez pozwolenia, ale z błogosławieństwem. 5-metrowy Chrystus stanie w centrum Poznania?

Ponad 5-metrowy Chrystus chcą postawić w centrum Poznania zwolennicy PiS. Władze miasta informują jednak, że nie ma zgody konserwatora zabytków. W...

zobacz więcej

Urzędnicy magistratu zapewniają, że Komitet Odbudowy Pomnika Wdzięczności nie uzyskał wszystkich zezwoleń niezbędnych, by figura stanęła w centrum miasta. Komitet nie rezygnuje ze starań i odwoła się od tej decyzji.

Będzie skarga na działania urzędników

– Złożymy skargę na działania urzędników, gdyż uważamy, że spełniliśmy wszelkie żądania, które do nas adresowano – powiedział Tadeusz Zysk, wiceprzewodniczący komitetu. Jego zdaniem to czego zabrakło, to dobra wola urzędu.

Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz zapewnia, że to nie jest kwestia złej woli, tylko odpowiednich procedur. Stwierdził, że komitet zwlekał uzyskiwaniem pozwoleń, nie rozwiązano także kwestii bezpieczeństwa.

Figura może się przewrócić

– To nie jest zwykła wystawa, kwestia bezpieczeństwa i zagrożenia, co się stanie, jeśli figura się przewróci, przechyli i wyrządzi komuś krzywdę, jest do rozważenia – wyjaśnił Ganowicz.

Zdaniem prof. Stanisława Mikołajczaka, przewodniczącego Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności, urzędnicy nie zrozumieli intencji komitetu. Figura nie miała stanąć na stałe, tylko na czas wystawy „Wdzięczni za Niepodległość”. Po 26 dniach Chrystus Król zostałby usunięty.

Mimo braku figury, w niedzielę na Pl. Mickiewicza zostanie odprawione zaplanowane nabożeństwo. Po nim odbędzie się koncert patriotyczny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej