RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

KE zmienia plany co do rozmieszczenia imigrantów. „Polska nie jest gotowa na przyjęcie 3600 uchodźców”

Napływ imigrantów to palący problem Unii Europejskiej (PAP/EPA/ZOLTAN GERGELY KELEMEN)
Napływ imigrantów to palący problem Unii Europejskiej (PAP/EPA/ZOLTAN GERGELY KELEMEN)

– Polska powinna być wyłączona z planu szybkiego rozmieszczenia imigrantów w Unii Europejskiej – wyjaśnił Witold Waszczykowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. Poseł PiS uważa, że nasz kraj nie jest gotowy na przyjęcie liczby uchodźców jakiej domaga się Komisja Europejska.

Bruksela szuka nowych domów dla 40 tys. uchodźców z Afryki. Do Polski może trafić ponad 2 tys. imigrantów

Komisja Europejska chce rozpocząć rozmieszczanie nielegalnych imigrantów z Afryki w poszczególnych krajach Unii. Bruksela musi znaleźć nowe domy...

zobacz więcej

W środę KE przedstawiła nową propozycję rozmieszczania imigrantów między kraje Wspólnoty. W jej ramach Polska miałaby przyjąć aż 3600 osób. Początkowo urzędnicy planowali umieścić w Polsce około 900 uchodźców.

Brytyjczycy, Duńczycy i Irlandczycy mają spokój

Wiadomo, że uciekinierzy między innymi z północnej Afryki i Bliskiego Wschodu nie trafią do Wielkiej Brytanii, Danii i Irlandii. Przywódcy tych państw zastrzegli to sobie w oddzielnych traktatach. W programie nie wezmą również udziału Grecja, Włochy i Malta, które już są mocno obciążone napływem imigrantów.

Żeby wejść w życie, projekt KE musi zostać przyjęty przez kraje członkowskie. Polska już zaprotestowała przeciwko obowiązkowemu podziałowi uciekinierów. Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski podkreślił, że nasz kraj „nie jest gotowy na przyjęcie 3600 uchodźców”.

„Musimy mieć rezerwę”

– Polska ma szczególny problem, ponieważ jesteśmy państwem, które sąsiaduje zarówno z ofiarą agresji jak i agresorem. Musimy mieć pewną rezerwę, pewien margines na ewentualne zaostrzenie się konfliktu na wschodzie, które może powodować falę uchodźców ze wschodu. Mam też wątpliwości, czy jesteśmy przygotowani na taką grupę uchodźców o tak odmiennej kulturze – wyjaśnił Waszczykowski.

Poseł PiS uważa, że Polska może w inny sposób wesprzeć KE. Jak podkreślił Waszczykowski, nasz kraj może sobie co najwyżej pozwolić by „zaoferować pomoc humanitarną, ostatecznie wysłać czek, czyli dołączyć się z kontrybucją finansową, która by ulżyła w procesie opieki nad emigrantami”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej