RAPORT:

1 nowa wiadomość

Sevilla zdobywcą pucharu Ligi Europy! Drużyna Krychowiaka pokonała na Narodowym Dnipro 3:2 [RELACJA]

Takiego meczu jeszcze w Polsce nie było. Takiego finału świat nie widział od lat! Była piękna walka, były cudowne gole, były nieziemskie emocje. Hiszpański klub Sevilla FC wygrał na Stadionie Narodowym w Warszawie 3:2 z ukraińskim Dnipro Dniepropietrowsk i zdobył puchar Ligi Europy. Jedną z bramek dla triumfatorów zdobył Grzegorz Krychowiak. Mecz transmitowała Telewizja Polska.

Hiszpańska Sevilla obroniła puchar Ligi Europy i jest pierwszym zespołem, który wygrywał Puchar UEFA, a potem Ligę Europy aż cztery razy.

Piłkarskie starcie na Narodowym interesowało cały świat. Sygnał satelitarny z Warszawy popłynął do ponad stu krajów świata, UEFA widownię finału oszacowała na niemal 200 milionów widzów, relacje z finału nadało 550 dziennikarzy, a zmagania piłkarzy pokazało 35 kamer, m.in. z pokładu helikoptera.

Zobacz, jak relacjonowaliśmy mecz „minuta po minucie” w portalu tvp.info:
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
22:56 27.05.2015
A Michele Platini wręczył właśnie puchar piłkarzom Sevilli! Tak się bawi, tak się bawi Sevilla!!!

22:51 27.05.2015
Daniel Carrico pociesza Jewhena Selezyanova. Piłkarze Dnipro nie mają co płakać, bo współtworzyli piękne widowisko!
Piłkarze Dnipro zalali się łzami (fot. PAP/EPA/BARTLOMIEJ ZBOROWSKI)
22:46 27.05.2015
Sevilla jest pierwszym klubem, który wygrał te rozgrywki cztery razy!

22:38 27.05.2015
Koniec meczu! 3:2! SEVILLA FC Z PUCHAREM LIGI EUROPY 2015!!!!!

22:32 27.05.2015
Stadion pożegnał Matheusa brawami, piłkarz został zniesiony z murawy. Minuty do końca. Wciąż 3:2.

22:31 27.05.2015
Brazylijczyk Matheus z Dnipro upadł na boisku. Mecz na chwilę został przerwany, piłkarzowi udzielana jest pomoc.
22:25 27.05.2015
Niecałe 10 minut do końca. Dnipro nie traci nadziei, ale Sevilla zdaje się kontrolować grę. Na boisku nieco mniej fajerwerków, niż przed przerwą, ale daj Boże choć jeden taki mecz w polskiej lidze ;)
22:20 27.05.2015
A spotkanie ogląda z trybun też Wojciech Kowalczyk. On trafiał dla Legii wtedy, gdy ta 24 lata temu grała w półfinale PZP. W tamtych czasach o finale w Polsce mogliśmy pomarzyć. Ale przynajmniej polscy piłkarze jakoś grali ;)

22:17 27.05.2015
Drugi gol Bacci w tym meczu! Kolumbijczyk dostał świetne podanie za plecy obrońców od Vitolo i będąc sam przed bramkarzem trafił do siatki! Do końca meczu 17 minut! Bliżej pucharu piłkarze z Hiszpanii!

Carlos Bacca (fot. PAP//EPA/LESZEK SZYMANSKI)
22:16 27.05.2015
Gooool!!!!! 3:2 dla Sevilli!!!!!!
22:10 27.05.2015
Znów przed szansą Krychowiak! Dostał piłkę w polu karnym po rzucie rożnym, zamachnął się, ale trafił w obrońcę. Parę centymetrów dalej i chyba byłby gol! Wciąż 2:2.
22:06 27.05.2015
Przypomnijmy, że zwycięzca tego meczu dostanie prawo występu w fazie grupowej Ligi Mistrzów, w sezonie 2015/16. Jeśli tą drużyną zostanie Dnipro, to będzie wyjątkowy sukces, bo jest to pierwszy zespół w historii europejskich pucharów, który dotarł do finału, grając wszystkie mecze na obcych boiskach. Z powodu działań wojennych na wschodzie Ukrainy Dnipro spotkania domowe musiał rozgrywać w Kijowie.
22:02 27.05.2015
Dwaj przyjaciele z boiska: prezes PZPN Zbigniew Boniek i szef UEFA Michel Platini biją brawo piłkarzom. Nie dziwimy się :) Oglądamy spektakl godny La Scali ;)
Zbigniew Boniek i Michel Platini (fot. PAP/EPA/BARTLOMIEJ ZBOROWSKI)
22:00 27.05.2015
Mecz nie traci swojej temperatury, obie drużyny starają się atakować, a na boisku walka niczym pod Grunwaldem. Kto będzie dziś Jagiełłą???

21:55 27.05.2015
Na stadionie są m.in. Jerzy Dudek - ambasador finału LE oraz Ukrainiec Andrij Szewczenko. Obaj spotkali się 10 lat temu w Stambule, w pamiętnym finale Ligi Mistrzów Liverpool - Milan. Włosi prowadzili do przerwy 3:0, ale ulegli w karnych po słynnym „Dudek dance” Polaka :) Były czasy!

21:50 27.05.2015
I gramy drugą połowę. Czekamy na dalszą porcję emocji :)
21:44 27.05.2015
Gol Krychowiaka jest dopiero piątym trafieniem Polaka w finale europejskiego pucharu! Stanisław Oślizło trafił w 1970 roku dla Górnika Zabrze, w finale Pucharu Zdobywców Pucharów, a Zbigniew Boniek dla Juventusu: w 1984 toku – w finale PZP i dwukrotnie w 1985 – w meczu o Superpuchar.
21:37 27.05.2015
My się radujemy, ale mieszkańcy Saskiej Kępy nie mają zbyt wesołych min. Ulica Francuska, w okolicach stadionu, przypomina pobojowisko... Dziś nie tylko kibice jednej z drużyn nie zmrużą oka. Podobna noc czeka... warszawskie MPO ;)
Ulica Francuska w Warszawie (fot. PAP/Paweł Supernak)
21:33 27.05.2015
To już było chyba zbyt wiele emocji dla angielskiego sędziego Martina Atkinsona, który postanowił użyć gwizdka i zakończyć pierwszą połowę! Na razie 2:2! To najlepszy od lat europejski finał!

21:30 27.05.2015
Ten strzał z rzutu wolnego Rusłana Rotana przejdzie do annałów! Kapitan ukraińskiej drużyny dostojnie podszedł do piłki i niczym poeta, muskający piórem kartkę papieru, kopnął piłkę, a ta zatrzepotała w siatce!!! Tu jeszcze się wiele wydarzy!

21:28 27.05.2015
Jezus Maria!!!! Coooo tuuu się dziejeeee!!!!! 2:2 na Narodowym!!! Dnipro wyrównuje tuż przed przerwą!!!

21:23 27.05.2015
Sir Alex Ferguson, legendarny trener Manchesteru United spokojny, ale jego kolega rząd niżej chyba wciąż nie może wyjść z podziwu dla Sevilli :)))

21:18 27.05.2015
Minęły ledwie trzy minuty i hiszpańska drużyna obejmuje prowadzenie! Jose Reyes znakomicie podał długą piłkę za plecy obrońców do Carlosa Bacci, ten minął bramkarza i trafił do pustej bramki! Ależ mecz na Narodowym! Włączajcie TVP1 i oglądajcie! :)

21:16 27.05.2015
Goooool! 2:1 dla Sevilli!!! Hiszpanie nokautują rywali w kilka minut!
21:14 27.05.2015
Po 28 minutach finał mamy remis. Krychowiak znalazł się trzynaście metrów przed bramką w polu karnym Dnipro, dostał piłkę i strzelił mocno tuż przy słupku! Mamy polską bramkę w finale! Brawo Grzegorz! Oby tak samo za kilkanaście dni z Gruzją, na tym samym stadionie, w eliminacjach Euro 2016 ;)

21:13 27.05.2015
Goooooool!!!!!!! KRYYYCHOOOWIAAAAK!!!! Polski gol dla Sevilli w finale Ligi Europy! Jest remis 1:1 na Narodowym!
Grzegorz Krychowiak (fot. PAP/EPA/Jakub Kaczmarczyk)
21:09 27.05.2015
Aaach! Świetny strzał głową Grzegorza Krychowiaka! Ale Denys Boyko kapitalnie broni! W Warszawie wciąż 1:0 dla Dnipro.
21:04 27.05.2015
Mecz trwa, tymczasem dzieją się inne ważne rzeczy dotyczące światowego futbolu. UEFA ustaliła właśnie na nieformalnym posiedzeniu Komitetu Wykonawczego w Warszawie, że będzie domagać się odłożenia w czasie zaplanowanych na piątek wyborów prezydenta FIFA. Zagroziła także bojkotem Kongresu w Zurychu. Ma to związek z zatrzymaniami działaczy FIFA w środę rano. Są one wynikiem dochodzeń prowadzonych przez władze USA oraz Szwajcarii.
Prezydent FIFA Sepp Blatter nie może spokojnie oglądać meczu (fot. PAP/EPA/ENNIO LEANZA)
21:00 27.05.2015
Już kwadrans za nami, kibice nie mogą się nudzić, po stracie bramki gracze Sevilli ruszyli do ataków, ale obrońcy Dnipro dzielnie się bronią.
20:53 27.05.2015
Prawym skrzydłem popędził Brazylijczyk Matheus, podał idealnie w pole karne do Chorwata Nikoli Kalinicia, a ten wpakował piłkę do siatki! To jego czwarte trafienie w tych rozgrywkach. W Dnipro nikt nie strzelał częściej. Kopciuszek na razie bije faworyta!

20:52 27.05.2015
Goooool dla Dnipro!!!!!! Sensacja na Narodowym!!!!
20:50 27.05.2015
Na trybunach świetna atmosfera. Dla kogo dziś wyjdzie słońce? :)
Kibice z Ukrainy wierzą w sukces (fot. PAP/EPA/Jakub Kaczmarczyk)
20:46 27.05.2015
Gramy! Powiedzcie szczerze, kto przypuszczał jeszcze kilka lat temu, że w Warszawie obejrzymy finał europejskiego pucharu!
20:43 27.05.2015
Za nami hymn Ligi Europy, skomponowany przez Francuza Yohanna Zveiga, a nagrany przez orkiestrę Opery Paryskiej.

20:40 27.05.2015
Trwa ceremonia finałowa przed pierwszym gwizdkiem. Po murawie biegają setki tancerzy, jest też puchar.

20:37 27.05.2015
Mecz rozpocznie się o godz. 20.45. W Kijowie będzie już 21.45, a w Londynie dopiero 19.45. A w Los Angeles kibice będą mogli podczas meczu zjeść drugie śniadanie :)

20:36 27.05.2015
Znamy już oficjalne składy obu zespołów:

Dnipro: Denys Bojko - Artem Fedecki, Douglas, Jewhen Czeberiaczko, Leo Matos - Matheus, Dżaba Kankawa, Walery Fedorczuk, Rusłan Rotan, Jewhen Konoplianka - Nikola Kalinic

Sevilla: Sergio Rico - Aleix Vidal, Daniel Carrico, Timothee Kolodziejczak, Benoit Tremoulinas - Stephane Mbia, Grzegorz Krychowiak - Jose Antonio Reyes, Ever Banega, Vitolo - Carlos Bacca

20:32 27.05.2015
Taką piłką zagrają dziś piłkarze. Jej mini replikę można było kupić w specjalnym sklepie kibica, przy pl. Zamkowym. Małe piłki kosztowały 60 zł i rozeszły się jak świeże bułeczki.
Piłka prezentuje się bardzo dobrze (fot. PAP/EPA/Bartlomiej Zborowski)
20:30 27.05.2015
Porządek jak na niemieckiej ulicy :) Szatnia Sevilli tak wyglądała przed wejściem do niej piłkarzy.

20:16 27.05.2015
Piłkarze Sevilli chwalili Stadion Narodowy. Nie dziwimy się, bo z tego obiektu na serio możemy być dumni :)

20:11 27.05.2015
Trybuny stadionu powoli się zapełniają. Kibice Dnipro i Sevilli wchodzą na swoje sektory już od godz. 17.45. Dach obiektu, w przeciwieństwie do poprzedniego dnia, jest otwarty.
Kibice przed stadionem (fot. PAP/Marcin Obara)
19:46 27.05.2015
Piłkarz Sevilli Grzegorz Krychowiak zaapelował do polskich kibiców o wsparcie dla jego zespołu. – Proszę polskich kibiców o wsparcie Sevilli, tak jak robicie to podczas meczów reprezentacji Polski. Potrzebujemy Was, przyjdźcie na biało-czerwono i bądźcie razem z nami – mówił w specjalnym filmie. Barwy hiszpańskiej drużyny są właśnie biało-czerwone.
19:45 27.05.2015
Macie 130 euro? To możecie jeszcze kupić bilety na finał :) Na trybunach spodziewanych jest ok. 56 tysięcy kibiców.

19:42 27.05.2015
Do Warszawy przyjechało ok. 7,5 tysięcy kibiców Sevilli, którzy spotkali się na Saskiej Kępie, na ul. Francuskiej, która prowadzi w stronę Stadionu Narodowego.

19:25 27.05.2015
Dzień dobry! Odliczamy minuty do finału Ligi Europy na Stadionie Narodowym w Warszawie. Pierwszy gwizdek o godz. 20.45. Transmisja w TVP1.