Niemiecki deputowany zatrzymany na lotnisku za krytykę Kremla. „Jest lista polityków z zakazem wjazdu do Rosji”

Poseł niemieckiej CDU Karl-Georg Wellmann nie został wpuszcozny do Rosji (fot. Wikipedia)

– Niewpuszczenie mnie do Rosji to wynik walki o władzę pomiędzy rywalizującymi ze sobą grupami na Kremlu – powiedział poseł niemieckiej CDU Karl-Georg Wellmann. Deputowany, po lądowaniu w niedzielę na podmoskiewskim lotnisku Szeremietiewo dowiedział się, że do 2019 roku ma zakaz wjazdu do Rosji. Zamieszanie skończyło się dyplomatycznym skandalem.

„Der Spiegel”: Moskwa pożegnała się z projektem Noworosji. Nie planuje nowej ofensywy w Donbasie

Według tygodnika „Der Spiegel” Rosja wbrew temu, co twierdzą władze w Kijowie nie planuje nowej ofensywy w Donbasie. Ma natomiast szukać wyjścia z...

zobacz więcej

– W Rosji istnieje kilka grup, które walczą o władzę - powiedział Wellmann w telewizji publicznej ARD. Jedną z nich są „siłowiki” – MSW, wojsko i służby specjalne – którzy opowiadają się za polityką siły i nastawieni są na eskalację konfliktów.Poseł niemieckiej CDU Karl-Georg Wellmann powiedział, że niewpuszczenie go do Rosji to właśnie wynik walki o władzę między rywalizującymi ze sobą grupami na Kremlu.

Istnieje tajna lista niepożądanych polityków?

– Natomiast przedstawiciele MSZ i gospodarki, z którymi miałem się spotkać, zabiegają o kompromis – wyjaśnił niemiecki polityk. Zdaniem deputowanego w Rosji istnieje „tajna lista” zagranicznych polityków, którzy mają zakaz wjazdu.
– Niestety zainteresowane osoby dowiadują się o tym fakcie dopiero na lotnisku - zauważył niemiecki chadek.

„Niezdobyta dla rosyjskich okupantów twierdza”. Ukraina wzmacnia linię demarkacyjną w Donbasie

– Ukraina musi wydać około miliarda hrywien, by zamienić linię graniczną w Donbasie w niezdobytą dla rosyjskich okupantów twierdzę – powiedział...

zobacz więcej

Wellmann był umówiony na rozmowy z przewodniczącym komisji ds. polityki zagranicznej Rady Federacji Rosji, jak również z osobami z otoczenia prezydenta Putina.

– We wszystkich spotkaniach chodziło o możliwe rozwiązania konfliktu na Wschodzie. To właśnie moi rosyjscy partnerzy zaproponowali rozmowy. W zaproszeniu zapewniano mnie, że jestem mile widziany, a na żart, czy zostanę wpuszczony - odpowiedziano, że „oczywiście, przecież musimy ze sobą rozmawiać” – mówił w rozmowie z Deutsche Welle.

Ukraina apeluje do swoich kredytodawców. Chce spłacić dług, ale na własnych warunkach

Premier Ukrainy deklaruje, że jego kraj spłaci zaciągnięte za granicą kredyty, ale na własnych warunkach. Dodał, że władze Ukrainy wciąż spłacają...

zobacz więcej

Noc na Szeremietiewie

Wellmann po lądowaniu na podmoskiewskim lotnisku Szeremietiewo dowiedział się, że do 2019 roku jest objęty zakazem wjazdu do Rosji, mimo że miał paszport dyplomatyczny. Następnie zażądano od niego, by najbliższym samolotem wrócił do Niemiec. Noc przed wylotem w poniedziałek spędził w hali lotniska. Niemieckie MSZ zaprotestowało przeciwko decyzji władz w Moskwie. Protest wystosował też przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert.

Niewpuszczony za krytykę Rosji

Wellmann odpowiada w CDU za politykę zagraniczną i jest przewodniczącym niemiecko-ukraińskiej grupy parlamentarnej. W obliczu konfliktu w Donbasie wielokrotnie bardzo krytycznie wypowiadał się o Rosji.

W połowie lutego powiedział w telewizji ZDF: Tam trwa rosyjska wojna. Separatyści to narzędzia Rosjan. Mówił też, że na wschód Ukrainy „nieustannie płynie z Rosji strumień amunicji, broni, bojowników, logistyki”. Stosunki między Niemcami a Rosją ochłodziły się znacznie z powodu kryzysu na Ukrainie i sankcji wprowadzonych przez Zachód wobec Moskwy za jej rolę w tym konflikcie.

źródło:
Zobacz więcej