RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Zabójstwo za zgodą pokrzywdzonej”. Prokuratura stawia zarzuty w sprawie śmierci Agaty z Wejherowa

Najnowsze

Popularne

Śledczy są bliscy wyjaśnienia tajemnicy śmierci 17-letniej Agaty z Wejherowa. Trop zaprowadził ich do koleżanek dziewczyny, które miały pomóc jej umrzeć. Prokuratura już postawiła jednej zarzut zabójstwa za zgodą pokrzywdzonej, zaś drugiej zacierania śladów.

Przełom w śledztwie ws. śmierci 17-latki z Wejherowa. RMF FM: Agatę zabiła koleżanka, na jej prośbę. Przyznała się do winy

Dwie koleżanki Agaty z Wejherowa usłyszały zarzuty ws. tajemniczej śmierci 17-latki. Jedna z nich miała zabić dziewczynę na jej prośbę, druga miała...

zobacz więcej

– Zatrzymano dwie dziewczyny, koleżanki 17-latki. Jedna z nich usłyszała zarzut popełnienia zabójstwa na prośbę i za zgodą pokrzywdzonej. Zastosowano wobec niej dozór policji i zakaz opuszczania kraju. Druga z zatrzymanych usłyszała zarzut utrudniania śledztwa – powiedziała Grażyna Wawryniuk z gdańskiej prokuratury.

Podejrzanej grozi dożywocie

Zdaniem prokuratorów zabójstwo zostało dokładnie zaplanowane przez trzy dziewczyny – przyszłą ofiarę oraz jej koleżanki, rówieśnicę i rok starszą. Obie został zatrzymane w poniedziałek. Rówieśnica Agaty jest oskarżona o zabójstwo za zgodą pokrzywdzonej. Nie przyznała się do winy i odmówiła składania zeznań. Grozi jej od 8 do 15 lat więzienia, 25 lat lub dożywocie.

Rok starsza dziewczyna usłyszała zarzut utrudniania postępowania przygotowawczego, czyli zacierania śladów. Jedna z z nich miała leczyć się psychiatrycznie, ale Wawryniuk nie chciała zdradzić która.

Jak wyjaśniła mł. insp. Ewa Pachura, funkcjonariusze mieli poważne kłopoty by ustalić okoliczności śmierci 17-latki. – Specyfika tej sprawy, jej szczególny charakter, różne informacje medialne, które były wielokierunkowe utrudniały ustalenie prawdy. Poza tym zaplanowanie z udziałem osoby pokrzywdzonej tej zbrodni bardzo utrudniało nam pracę. Dlatego ta wersja została zweryfikowana dopiero po trzech miesiącach – wyjaśniła policjantka.

Szukała w internecie wskazówek

Ciało Agaty znalazł w lutym w gdańskim parku spacerowicz. Śledczy szybko ustalili, że 17-latce ktoś pomógł w popełnieniu samobójstwa. Dziewczyna miała szukać w internecie informacji jak można szybko i skutecznie umrzeć. Zginęła od ciosu nożem w brzuch, taką wskazówkę znalazła w sieci.

Śledczy badali wątek załamania psychicznego, która miała przejść Agata. Miało do niego dojść gdy okazało się, że 17-latka ma przeciwwskazania zdrowotne, które mogą pokrzyżować jej karierę w służbie mundurowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej