RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Czarnecki: Duda będzie zszywał Polskę. „Prawica nie ma monopolu na słuszność”

– Jestem przekonany, że Andrzej Duda, tak jak zapowiedział, będzie Polaków łączył, a nie dzielił. Będzie politykiem ponadpartyjnym, choć pamiętającym o swoich korzeniach – ocenił Ryszard Czarnecki. Europoseł PiS zwrócił uwagę, że politycznym ojcem Dudy jest Jarosław Kaczyński. – On wymyślił tę kandydaturę. Można powiedzieć, że nie byłoby Andrzeja Dudy jako prezydenta bez Jarosława Kaczyńskiego – zauważył.

Prezydent elekt złożył kwiaty na grobie Lecha Kaczyńskiego. Oficjalne wyniki poznał na Jasnej Górze. Tak minął dzień po wyborach

– Wystąpię z Prawa i Sprawiedliwości – zapowiedział Andrzej Duda, który rano spotkał się z mieszkańcami Warszawy w centrum miasta przed jedną ze...

zobacz więcej

Jak podkreślił polityk Prawa i Sprawiedliwości komentując wyborczy sukces Andrzeja Dudy, „prezydent RP nie może mieć partyjnej legitymacji, musi być prezydentem wszystkich Polaków”. Europoseł podkreślił, że „Jarosław Kaczyński rozumie polityczną potrzebę, aby (…) Andrzej Duda zrobił to, czego by nie zrobił prezydent Komorowski – zszywał Polskę”.

„Duda będzie starał się nawiązywać dialog z różnymi środowiskami”

Czarnecki zapewnił, że Duda będzie starał się nawiązywać dialog z różnymi środowiskami politycznymi. – Prawica w Polsce nie ma monopolu na słuszność . (…) To, że na Andrzeja Dudę zagłosowali wyborcy innych kandydatów świadczy o tym, że ludzie już w Polsce zrozumieli, że Andrzej Duda będzie miał uszy szeroko otwarte na ludzi o innych poglądach – powiedział polityk PiS.

Radość w sztabie Andrzeja Dudy po ogłoszeniu wyników

Ostatnie sekundy przed ogłoszeniem pierwszych sondażowych wyników wyborczych i euforia już po ogłoszeniu wyników – tak wyglądała reakcja sztabu...

zobacz więcej

Europarlamentarzysta zwrócił uwagę, że politycznym ojcem Dudy jest Jarosław Kaczyński. – On wymyślił tę kandydaturę. Można powiedzieć, że nie byłoby Andrzeja Dudy jako prezydenta bez Jarosława Kaczyńskiego. Natomiast myślę, że ten tandem może dobrze współpracować: Andrzej Duda jako prezydent elekt, później prezydent RP i Jarosław Kaczyński jako były premier i naturalny kandydat na prezesa Rady Ministrów – powiedział.

Co z obietnicami wyborczymi?

Zapytany, czy nowy prezydent spełni swoje obietnice wyborcze, zapewnił że „z całą pewnością Andrzej Duda będzie bardzo aktywny, gdy chodzi o inicjatywy ustawodawcze”.

Jednocześnie stwierdził: „scenariusz, że Duda składa (projekty ustaw – red.), a rząd odrzuca, byłby samobójczy dla rządu PO-PSL”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej