RAPORT

Pogarda

1 nowa wiadomość

Prezydent elekt złożył kwiaty na grobie Lecha Kaczyńskiego. Oficjalne wyniki poznał na Jasnej Górze. Tak minął dzień po wyborach

Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie w Polsce – ogłosiła oficjalnie Państwowa Komisja Wyborcza w poniedziałek, o godz. 18. Na Dudę głosowało 51,55 proc. wyborców, którzy wybrali się na wybory w niedzielę, na Bronisława Komorowskiego – 48,45 proc. Frekwencja wyniosła 55,34 proc. Wcześniej w poniedziałek Andrzej Duda zapowiedział, że zrezygnuje z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. Odbierał też gratulacje, m.in. od Angeli Merkel i Władimira Putina. Wieczorem, wraz z rodzicami, złożył kwiaty na grobie Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie na Wawelu.

Sondaż late-poll przeprowadzony w niedzielę w nocy dla TVP1, TVP Info, TVN24 i Polsat News, wykazywał wygraną Andrzeja Dudy z wynikiem 52 procent. Bronisław Komorowski uzyskał według tego badania 48 procent głosów. Sondażowe wyniki wskazywały frekwencję wyborczą na poziomie 55,5 procent.

Najnowsze

Popularne

Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
23:24 25.05.2015
Gratulacje dla Andrzeja Dudy nadeszły także z Litwy. „Jestem mocno przekonana, że zaufanie okazane Panu przez obywateli Polski zainspiruje Pana do ważnej pracy nad realizowaniem interesów Pańskiego kraju i jego narodu. Życzę Panu wytrwałości i zdecydowania, potrzebnych do osiągnięcia wyznaczonych celów i urzeczywistnienia nowych ważnych inicjatyw o kluczowym znaczeniu dla Polski, regionu i całej Europy” – napisała w swej depeszy prezydent Dalia Grybauskaite.

„Ważne jest także dalsze rozwijanie polsko-litewskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki i energetyki” – podkreśliła.

21:07 25.05.2015
Prezydent elekt przybył wieczorem do katedry na Wawelu. Pytany o powód tej wizyty, odparł, że to szczególny dzień. Podkreślił też fakt, że spoczywa tu prezydent Lech Kaczyński. – Przy nim uczyłem się etosu prezydentury, poczucia godności sprawowania urzędu, dumy państwowej – dodał.
20:37 25.05.2015
Prezydent Niemiec Joachim Gauck i kanclerz Angela Merkel pogratulowali Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Merkel zaznaczyła w swej depeszy, że stosunki polsko-niemieckie są obecnie „tak przyjacielskie i pełne zaufania, jak chyba nigdy przedtem". Także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz pogratulował Dudzie wyborczego triumfu.
19:45 25.05.2015
Wśród Polaków głosujących za granicą II turę wyborów prezydenckich wygrał Andrzej Duda, który uzyskał 55,93 proc., na Bronisława Komorowskiego zagłosowało 44,07 proc. wyborców.
19:12 25.05.2015
Bronisław Komorowski wygrał w 9 województwach, a Andrzej Duda w 7 – wynika oficjalnych danych udostępnionych przez PKW. Najlepszy wynik Duda uzyskał na Podkarpaciu, gdzie poparło go 71,39 proc. wyborców. Komorowski zdobył najwyższe poparcie w Lubuskiem – 60,16 proc.
18:43 25.05.2015
29 maja Państwowa Komisja Wyborcza przekaże Andrzejowi Dudzie zaświadczenie o wyborze na prezydenta. Poinformował o tym na konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.
18:13 25.05.2015
Prezydent elekt Andrzej Duda z wizytą na Jasnej Górze w Częstochowie. – Chcę, aby Polacy za pięć lat mieli przeczucie, że starałem się być prezydentem wszystkich Polaków – powiedział Duda. – Wszystko się udało dzięki wsparciu właśnie takiemu, za co jestem ogromnie zobowiązany i stąd moja obecność tutaj – mówił prezydent elekt. W poniedziałek wieczorem odwiedzi Wawel, gdzie złoży kwiaty na sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Lecha i Marii Kaczyńskich.
18:01 25.05.2015
Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki ze wszystkich 51 okręgów wyborczych. Andrzej Duda zyskał poparcie 51,55 proc. wyborców, którzy wzięli udział w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich. Bronisław Komorowski – 48,45 proc. Frekwencja wyniosła 55,34 proc.
17:58 25.05.2015
Andrzej Duda podczas wizyty na Jasnej Górze w Częstochowie zapewnił, że w czasie swojej prezydentury zamierza to miejsce często odwiedzać.
17:21 25.05.2015
„Dobrej prezydentury dla Polski” życzy Andrzejowi Dudzie Janusz Piechociński. – Ktoś wygrał, ktoś przegrał, ale nie tylko wygrany powinien wyciągać wnioski, lecz także wszyscy inni. I warto pamiętać (...), że wygrać i nie zawieść, po takiej kampanii, gdzie strumienie obietnic płynęły hektolitrami, to dopiero jest sztuka – ocenił wicepremier.
16:08 25.05.2015
Szef frakcji konserwatystów w PE, do której należą między innymi posłowie PIS, pogratulował Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach. Syed Kamall podkreślił, że wyzwania związane z polityką zagraniczną Europy wymagają „silnego przywództwa” i wyraził przekonanie, że Duda będzie rządził właśnie w taki sposób. „W ciągu ostatniego roku ciężko pracował w Parlamencie Europejskim na rzecz reformy Unii Europejskiej i jestem pewien, że dalej będzie ją wspierał z Pałacu Prezydenckiego” – napisał Kamall.

Wyniki wyborów prezydenckich w Polsce krótko skomentował także szef liberałów w europarlamencie Guy Verhofstadt. „Czy Duda doprowadzi do ograniczenia roli Polski w UE?” – zapytał na Twitterze. Jego zdaniem, Polska przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi potrzebuje „siły proeuropejskiej i nastawionej na reformy”.
14:12 25.05.2015
Leszek Miller, szef SLD, pogratulował Andrzejowi Dudzie wyboru na prezydenta Polski. – Okazało się, że głos sprzeciwu przeważył na głosem kontynuacji – powiedział. Miller dodał, że SLD będzie śledzić działania przyszłego prezydenta, zwłaszcza te odnoszące się do obietnic socjalnych.

– Będziemy współpracować z prezydentem we wszystkich tych sprawach, które służą poprawie bytowej polskich rodzin, które wzmacniają bezpieczeństwo, także bezpieczeństwo socjalne Polaków i które będą powodowały, że nasz kraj będzie się szybciej rozwijał, a owoce tego wzrostu będą dzielone sprawiedliwie – zadeklarował Miller.
13:59 25.05.2015
Zakończyło się spotkanie urzędującego prezydenta z premier. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ani Bronisław Komorowski ani Ewa Kopacz nie spotkali się z dziennikarzami.
13:20 25.05.2015
W poniedziałek po południu prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Belwederze z premier Ewą Kopacz - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Jak powiedziała dyrektor prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, jest to cykliczne spotkanie Komorowskiego z szefową rządu. Po spotkaniu nie są zaplanowane wypowiedzi dla mediów.
13:16 25.05.2015
Dzień po wieczorze wyborczym, przyszła pierwsza dama stawiła się w pracy. Lekcje nie zostały odwołane.

Agata Kornhauser–Duda zamierza do końca roku szkolnego pracować w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. króla Jana Sobieskiego w Krakowie, gdzie jest nauczycielką języka niemieckiego.
12:53 25.05.2015
PKW poinformowała, że poda wyniki II tury głosowania na konferencji o godz. 18.00. Transmisja na antenie TVP Info i na portalu tvp.info.
12:46 25.05.2015
Do PKW spłynęły dane z 46 na 51 okręgów. Według tych informacji, Andrzej Duda ma 52,46 proc. głosów, a Bronisław Komorowski 47,54 proc.
12:27 25.05.2015
Andrzej Duda, złożył kwiaty pod pomnikiem Witolda Pileckiego. – Mam nadzieję, że Polska odnajdzie doczesne szczątki rotmistrza i będzie mogła go pochować z godnością – powiedział odpowiadając na pytanie dziennikarz.

Dziś przypada rocznica śmierci rotmistrza. Pilecki był w czasie II wojny światowej oficerem Komendy Głównej AK. Dobrowolnie oddał się Niemcom i został uwięziony w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Po ucieczce uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został rozstrzelany przez ówczesne władze.
11:51 25.05.2015
Prezydent Rosji pogratulował Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Jak informują służby prasowe Kremla, Władimir Putin opowiedział się za „konstruktywnymi stosunkami Moskwy z Warszawą”.
11:49 25.05.2015
– Kubeł zimnej wody na głowę – tak o przegranej Bronisława Komorowskiego mówi Adam Szejnfeld. Europoseł PO powiedział, że sygnałem ostrzegawczym były już wybory samorządowe i niełatwo będzie wygrać na jesieni. Adam Szejnfeld dodał, że teraz politycy Platformy Obywatelskiej muszą przeanalizować to, co powiedzieli im wyborcy podczas wyborów samorządowych i podczas kampanii prezydenckiej.
11:23 25.05.2015
Wynik wyborów prezydenckich to cios dla Platformy Obywatelskiej – ocenił wiceprzewodniczący litewskiego Sejmu Gediminas Kirkilas. Takiego samego zdania jest też czołowy litewski komentator polityczny Rimvydas Valatka. – To cios dla Platformy Obywatelskiej, cios bardzo bolesny, bo jesienią odbędą się wybory parlamentarne – powiedział Kirkilas w poniedziałek polskiej rozgłośni w Wilnie, Radio Znad Wilii.

Z kolei zdaniem Valatki „głosowanie w wyborach prezydenckich nie było głosowaniem ani za Dudą, ani przeciwko Komorowskiemu. – To było głosowanie przeciwko Platformie Obywatelskiej, która rządzi w kraju już od ośmiu lat i wygląda na to, że wielu ma tych rządów już dosyć – uważa Valatka.
11:15 25.05.2015
Zdaniem Marcina Mastalerka z PiS, nowy prezydent z pewnością będzie chciał jak najszybciej spełnić dwie pierwsze obietnice: dotyczące wieku emerytalnego i kwoty wolnej od podatku. Jak powiedział polityk, członek prezydenckiego sztabu wyborczego, dzisiejszy gość w radiowej Jedynce, parlament powinien w obecnej sytuacji współpracować z prezydentem. Według Marcina Mastalerka, poparcie jakie otrzymał Andrzej Duda, to też głos za zmianami w systemie emerytalnym.
10:45 25.05.2015
Znamy już oficjalne wyniki wyborów prezydenckich z 38 na 51 okręgów wyborczych. Według tych danych, Andrzej Duda zdobył 51,78 proc. głosów, a Bronisław Komorowski 48,22 proc.
10:42 25.05.2015
– Jestem przekonany, że Andrzej Duda, tak jak zapowiedział, będzie Polaków łączył, a nie dzielił. Będzie politykiem ponadpartyjnym, stojącym ponad podziałami, choć oczywiście pamiętającym o swoich korzeniach politycznych – ocenił Ryszard Czarnecki (PiS).
10:41 25.05.2015
W Stanach Zjednoczonych drugą turę polskich wyborów prezydenckich wygrał Andrzej Duda, który uzyskał więcej głosów od Bronisława Komorowskiego we wszystkich czterech okręgach konsularnych. Andrzej Duda zdobył 18 583 głosów, a Bronisław Komorowski 4 392 – wynika z informacji nadesłanych PAP przez konsulaty w USA. Komorowski wygrał tylko w dwóch (Waszyngton i San Francisco) z 22 obwodowych komisji wyborczych utworzonych na terenie USA.
(fot. PAP/Andrzej Grygiel)
10:31 25.05.2015
– Polacy pozbyli się Komorowskiego. Okazało się, że nienawiść do Rosji, to za mało, by wygrać wybory. To lekcja dla jego kolegów w sąsiednich krajach – napisał na Twitterze przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow.

10:02 25.05.2015
Komentując niedzielne wybory prezydenckie w Polsce, rosyjski dziennik „Kommiersant” ocenia, że „bez względu na to, kto przejmie władzę, napięcie w stosunkach między Moskwą i Warszawą utrzyma się”. Rosyjska gazeta wyjaśnia, że „urzędujący prezydent Bronisław Komorowski niejednokrotnie występował ze skrajnie krytycznymi wypowiedziami pod adresem Moskwy”. Według dziennika „złagodzenia retoryki nie należy oczekiwać także od Andrzeja Dudy”.

CZYTAJ WIĘCEJ KOMENTARZY ŚWIATOWEJ PRASY
Według rosyjskiej prasy od Andrzeja Dudy nie nalezy oczekiwać złagodzenia retoryki (fot. kommersant.ru)
09:48 25.05.2015
Rynek finansowy i kapitałowy w Polsce na wygraną Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich zareagowała lekką obniżką kursu złotego wobec innych walut oraz spadkami na warszawskiej giełdzie. W ocenie ekspertów zmiana będzie jednak tylko chwilowa.
09:47 25.05.2015
Kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył na Podkarpaciu 71,39 proc. głosów. Na prezydenta Bronisława Komorowskiego głosowało 28,61 proc. wyborców.
09:40 25.05.2015
– Trzeba je (tzw. umowy śmieciowe-red.) stopniowo zlikwidować, zastąpić zwykłymi umowami o pracę. Mam na tę okoliczność podpisane porozumienie z Solidarnością. Będziemy je realizować w ramach Narodowej Rady Rozwoju, jak tylko będę mógł zacząć pracę – mówił w poniedziałek Andrzej Duda. Został on o to zapytany przez jednego z wyborców, z którymi spotykał się rano w Warszawie.
09:38 25.05.2015
Znamy już oficjalne wyniki wyborów prezydenckich z ponad połowy okręgów wyborczych. Na razie do PKW spłynęły dane z 28 na 51 okręgów. Według tych informacji, Andrzej Duda ma 53,76 procent głosów, a Bronisław Komorowski 46,24 procent.
09:35 25.05.2015
– Przy takim zaangażowaniu jednej strony i przy sabotażu drugiego kandydata, to jest zwycięstwo, ale nie żadne wielkie – mówił o wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich politolog prof. Radosław Markowski w „Polityce przy kawie” w TVP1. – Zdaniem prof. Jadwigi Staniszkis Bronisławowi Komorowskiemu zaszkodziło poparcie „establishmentu”: Donalda Tuska, Leszka Balcerowicza i Aleksandra Kwaśniewskiego. – Nie używam słowa „układ”, ale wtedy to się narzucało – powiedziała socjolog.
09:28 25.05.2015
Minister Rolnictwa Marek Sawicki ma nadzieję, że Andrzej Duda jako prezydent będzie szukać porozumienia. Gość radiowej Jedynki chciałby, aby prezydent elekt rozpoczął swoje urzędowanie od rozwiązywania rzeczywistych problemów i nie będzie się zajmował na przykład „wyimaginowanymi kwestiami prywatyzacji lasów”, których – jak mówił – nikt nie chciał, a Prawo i Sprawiedliwość zbierało podpisy w tej sprawie.
09:24 25.05.2015
– Moim zdaniem prezydent Komorowski, skoro będzie urzędował do 6 sierpnia, powinien wstrzymać się z decyzjami, które mają charakter taki, który mógłby być sprzeczny z Konstytucją - powiedział Mariusz Błaszczak dla III programu Polskiego Radia. Chodzi o sprawę zaplanowanego na wrzesień referendum. Ma ono dotyczyć wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych z budżetu i zmian prawa podatkowego.
09:21 25.05.2015
Poseł PiS Edward Czesak zastąpi Andrzeja Dudę w Parlamencie Europejskim, jeśli PKW potwierdzi sondażowe wyniki, według których Duda wygrał II turę wyborów prezydenckich. W ławach poselskich Czesaka z kolei może zastąpić radna w sejmiku małopolskim Urszula Rusecka.
Poseł PiS Edward Czesak zastąpi Andrzeja Dudę w Parlamencie Europejskim (fot. arch.PAP/Stanisław Rozpędzik)
09:19 25.05.2015
- Wiemy, jakie błędy zostały popełnione w kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego, ale tych błędów nie popełnimy w kampanii parlamentarnej - powiedziała w poniedziałek rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska w rozmowie z radiową Trójką.

Nie odpowiedziała na pytanie, na czym te błędy dokładnie polegały. – Ta kampania będzie wymagała innego sposobu komunikowania się z Polakami – stwierdziła.
09:03 25.05.2015
– Wystąpię z Prawa i Sprawiedliwości – zapowiedział Andrzej Duda, który rano spotkania z mieszkańcami Warszawy w centrum miasta przed jedną ze stacji metra. Według sondażu late-poll Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie z wynikiem 52 procent. Bronisław Komorowski uzyskał 48 procent głosów.
08:40 25.05.2015
– Czekamy na oficjalne wyniki. Wtedy już Andrzej Duda będzie miał już zupełnie inne obowiązki – powiedziała Beata Szydło, szefowa sztabu wyborczego Andrzeja Dudy. Dodała także, że Duda jest europosłem, dlatego „te sprawy też będzie musiał zamknąć”.

Zapowiedziała też, że Duda nadal będzie spotykał się z wyborcami. – Takich spotkań z Polakami już jako urzędujący prezydent i jeszcze zanim zostanie zaprzysiężony na pewno będzie dużo – zapewniała rano w Warszawie, gdy Duda spotykał się z wyborcami.
08:22 25.05.2015
– Nadmierna pewność siebie jest w polityce karana – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info Zbigniew Ziobro (Zjednoczona Prawica), komentując wyborczą porażkę Bronisława Komorowskiego. Przegraną uznał też Adam Szejnfeld. – Platforma miała słaby refleks, nie zauważyła tego, co się dzieje w internecie. Byliśmy słabsi od sztabu wyborczego Andrzeja Dudy – przyznał polityk Platformy Obywatelskiej.
08:04 25.05.2015
– Przez 8 lat PO prowadziła agresywną walkę z nami. Dzisiaj poniosła za to karę. Kandydatem na premiera i premierem jesienią będzie Jarosław Kaczyński. Póki co jego doświadczenie się sprawdza – powiedziała Beata Szydło, szefowa sztabu Dudy, w Kontrwywiadzie RMF FM.
Zobacz więcej