Raport

Epidemia koronawirusa

Konsulat RP w Chicago zamieścił wyniki wyborów. „Głosujący naciskali na to, by poznać wyniki głosowania w okręgu”

Raporty z wynikami wyborów wyborczych w Chicago zamieściło MSZ na swojej stronie internetowej – taką informację otrzymaliśmy od internauty na platformę Twoje Info. – W tym przypadku protokół został już zaakceptowany przez PKW. Zgodnie z przepisami powinien zostać ogłoszony publicznie, natomiast apelujemy, by nie rozpowszechniać takich informacji i nie łamać ciszy wyborczej, która obowiązuje w kraju – skomentował dla TVP Info Marcin Wojciechowski, rzecznik resortu.

Trwa cisza wyborcza. Surowe kary za agitację i publikację sondaży

O północy rozpoczęła się cisza wyborcza przed niedzielną drugą turą wyborów prezydenckich; potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę o godz. 21....

zobacz więcej

– Procedura głosowania jest taka, że ze względu na różnicę czasu, Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych poszli do urn wczoraj. Te głosy zostały zliczone. Protokoły przesłano do Państwowej Komisji Wyborczej – mówił o głosowaniu za oceanem Wojciechowski.

Rzecznik zaprzeczył, jakoby materiały zamieszczono na stronie MSZ, chociaż znalazły się w rządowej domenie (chicago.msz.gov.pl)

–Chodzi wyłącznie o informacje na temat głosowania w komisji i one są wyłącznie dla wiedzy tych, którzy głosowali. Te osoby bardzo naciskały na to, żeby poznać wynik wyborów w tym okręgu. Jest to zgodne z procedurami, natomiast musimy przestrzegać tej procedury, która obowiązuje w naszym kraju czyli ciszy wyborczej – podkreślił Wojciechowski.

KBW: to nie jest łamanie ciszy wyborczej

Zdaniem Rafała Szymczaka z biura prasowego Krajowego Biura Wyborczego, opublikowanie wyników w tym przypadku nie jest łamaniem ciszy wyborczej. – Każda obwodowa komisja wyborcza ma obowiązek udostępnienia protokołu niezwłocznie po obliczeniu głosów. Jak rozumiem, to tam nastąpiło. Inną kwestią jest to, na ile podanie tych wyników na przykład w polskich mediach byłoby uznane za łamanie ciszy wyborczej – powiedział Rafał Szymczak i podkreślił, że w takiej sytuacji werdykt musiałby wydać już sąd.

teraz odtwarzane
KBW: sytuacja z Chicago to nie jest łamanie ciszy wyborczej

Pierwsze wyniki, relacje ze sztabów i komentarze. W niedzielę wieczór wyborczy w TVP1, TVP Info i na tvp.info

Pierwsze, sondażowe wyniki wyborów prezydenckich podamy tuż po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielę o godz. 21.00. Wieczór wyborczy poprowadzą...

zobacz więcej

„Wyniki głosowania powinny być utajnione do momentu zamknięcia wszystkich lokali”

Odmiennie sytuację z USA ocenił prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista. – Jest to przypadek złamania ciszy wyborczej. Takie wyniki głosowania powinny być utajnione, aż do momentu zamknięcia wszystkich lokali wyborczych – zaznaczył w rozmowie z TVP Info.

–Tam co prawda głosowanie zakończyło się. Można te protokoły powiesić na danym lokalu wyborczym. Jak słyszałem, to jest konsulat. To terytorium, nad którym pieczę sprawuje Rzeczpospolita Polska. Gdyby to było podane na serwerach nienależących do polskiego rządu, to jeszcze można byłoby się z tą myślą uporać. W tym przypadku jest to nieprawidłowe – dodał prof. Chmaj.

Konstytucjonalista podsumował, że ten incydent nie jest dużym wydarzeniem. Jak zaznaczył, jeśli ktoś będzie chciał, może złożyć protest wyborczy w tej sprawie. – Ten protest dotyczy wyborcy, który mieszka w konkretnym okręgu. Jego podstawą może być naruszenie przepisów głosowania lub ordynacji, które mogły wpłynąć na wynik – powiedział konstytucjonalista.

teraz odtwarzane
„Wyniki głosowania powinny być utajnione do momentu zamknięcia wszystkich lokali”

źródło:
Zobacz więcej