Orzeszek, Poldek, a może Prezydent? Wasze propozycje imion dla malutkiego bizona

Poprosiliśmy Was o pomoc w znalezieniu najlepszego imienia dla małego bizona, który kilka dni temu przyszedł na świat w hodowli w Kurozwękach (woj. świętokrzyskie). Jak zawsze okazaliście się niezawodni i naszą skrzynkę mailową zalało mnóstwo propozycji wyjątkowych imion, w sam raz dla bizoniego malucha. Które okaże się najlepsze?

Kilka dni temu zwierzęce safari w Kurozwękach w świętokrzyskiem przywitało nowych lokatorów. W hodowli zdarzył się niecodzienny przypadek narodzin bizonich bliźniąt. Najczęściej w takiej sytuacji matka wybiera silniejszego potomka i tym się opiekuje, a słabszego porzuca. Tak stało się również i tym razem. Na szczęście pracownicy hodowli otoczyli porzuconego malucha troskliwą opieką.

Jakie imię będzie najlepsze?

Opiekunowie potrzebują jednak Waszej pomocy, bowiem… bizon nie ma jeszcze imienia. W Poranku TVP Info poprosiliśmy o przysyłanie propozycji imion dla bizoniego malucha. Odzew przerósł nasze oczekiwania. Zasypaliście naszą skrzynkę propozycjami imion, które, waszym zdaniem, najlepiej pasują dla młodego bizona. Poniżej przedstawiamy wybrane propozycje, wraz z uzasadnieniem pomysłodawców. Które imię okaże się najlepsze?

Jedni patrzą na wygląd

„Proponuję ORZESZEK z uwagi na orzechowy kolor sierści” – pisze Agnieszka.
„Proponuję imię IROKEZ” – dodaje Dariusz.
„GRZYWKA, ze względu na sympatyczną grzywkę na czubku głowy” – argumentuje Krzysiek.
„ŁATEK, bo ma białe łatki na nogach”.
„KARMEL, ze względu na kolor sierści” – dodaje Ada.

Dla innych liczy się pochodzenie

„FRANKLIN lub ROOSVELT, bo bizony kojarzą się z Ameryką Północną” – proponuje Adam.
„BIGOS, to takie nasze polskie słowo” – dorzuca Aga z synkiem Kubusiem.
„POPIOŁEK. To nasza propozycja od nazwiska właściciela całego wspaniałego obiektu” – pisze Zofia.

Ważna data przyjścia na świat

„ZIELNIK bo bizon urodził się w maju. W słowiańskim kalendarzu 11 maja obchodzi się święto zielnik, gdy zbiera się zioła lecznicze, spotyka na polanach, łąkach, aby pleść wianki, a dziś jest Święto Zielonych Świąt, dziś ogłoszono konkurs na imię dla bizonka. Zielnik będzie dobrym imieniem” – piszą Ewa, Zosia oraz Andrzej ze Ślesina.
„W związku z tym, że wybieramy imię w dniu wyborów prezydenta, proponuję imię PRINCEPS – z łacińskiego – władca” – podsuwa Artur.
„W takim dniu imię może być tylko jedno: PREZYDENT” – dodaje Piotr.

(fot.TVP Info)

Niektórzy chcą imieniem oddać charakter bizona...

„Imię powinno odzwierciedlać charakter, więc proponuję GUCIO, jeśli nasz maluch jest ciekawski i wesoły albo OSKAR, jeśli jest dumny i ma charakter” – pisze Anna.
„FLORIAN – patron strażaków, dzielny rzymski żołnierz, patron Polski i Austrii (Eurowizja). Imię nawiązuje do kwiatu i natury, a także łatwo wymówić je we wszystkich językach. Poza tym Florek musi być miły” – argumentuje Magda.
„BRUNO. Silne, krótkie, w sam raz dla tego byczka ;)” – proponuje z kolei Patrycja z Zielonej Góry

…lub szczęście, że bizon trafił na dobrych opiekunów

„LUCKY LUCKE” - to propozycja Ali i Maksymiliana.
„Ja dałbym mu na imię LUCKY (szczęśliwiec)” – dodaje Piotr.
„Skoro wychowują go ludzie, proponuję JANEK lub JASIEK, polskie piękne imię” – zgłasza z kolei Jolanta.

Bizon jest karmiony kozim mlekiem (fot.TVP Info)
teraz odtwarzane
Małym bizonem opiekują się pracownicy hodowli

Inni po prostu wiedzą, jakie imię pasuje najlepiej

Są takie imiona, które, choć nie mają konkretnego uzasadnienia, to jednak przewinęły się w wielu Waszych mailach. Ich pomysłodawcy uważają zapewne, że wystarczy spojrzeć na bizona i już wiadomo, że ten maluch to: BENEK, TUR, POLDEK, ROMEO, FERNANDO.

Wybierzcie najlepsze imię

Które imię dla młodego bizona spodobało Wam się najbardziej? Zapraszamy do udziału w ankiecie:

„Policja? Uciekł mi bizon”. Pościg niczym z westernu w Teksasie

Ważył prawie tonę, miał około dwóch metrów wysokości i niczym czołg mknął po ulicy, wzbudzając zaniepokojenie przechodniów i kierowców. Policjanci...

zobacz więcej

Prawo natury vs kozie mleko

O okolicznościach przyjścia na świat bizonich bliźniąt opowiedziała opiekunka bizona. – Zwierzęta przyszły na świat na pastwisku. W takiej sytuacji matka zawsze odchodzi od stada, żeby była sama, w spokoju. Bardzo szybko rodzi. Kolega jechał akurat z turystami na safari, zobaczył, że się urodziły bliźniaki, potem drugi kolega cały czas siedział i obserwował, czy matka przyjmie oba, czy odrzuci jednego – relacjonowała Joanna Kos.

Jak tłumaczyła w rozmowie z reporterem TVP Info, kiedy bizony mają bliźniaki i matka nie jest w stanie wykarmić dwóch młodych, wybiera silniejszego malucha, a drugiego zostawia.

Na szczęście o odrzuconego bizona zadbali pracownicy hodowli. Maluch karmiony jest mlekiem kozim. Opiekunka tłumaczyła, że to najlepsze mleko dla dzikich zwierząt. Jednak koza nie daje aż tyle pokarmu, ile młody bizon potrzebuje, więc jego dieta uzupełniana jest o mleko w proszku dla cieląt.

banner

źródło:
Zobacz więcej