Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Szwecja triumfuje na Eurowizji. Niedoceniony występ Polki

Szwecja triumfuje w 60 Konkursie Piosenki Eurowizji. Widzowie i jurorzy przyznali największą liczbę punktów piosence „Heroes” Mansa Zelmerlöwa. To kolejna wygrana Szwecji – ostatnio ten kraj zwyciężył w Eurowizji w 2012 roku. Drugie miejsce w tegorocznym konkursie zajęła rosyjska piosenkarka Polina Gagaria, a trzecie włoskie trio „Il Volo”. Polka – Monika Kuszyńska zdobyła 10 punktów i zajęła 23 pozycję.

Hirek Wrona: dzięki internetowi na Eurowizji zaczęto zwracać uwagę na wartość artystyczną

Eurowizja jest olbrzymim biznesem. Internet szczęśliwie spowodował, iż wreszcie zaczęto zwracać rzeczywiście uwagę na wartość artystyczną. Bardzo...

zobacz więcej

W wielkim finale w Wiedniu konkurowało ze sobą 27 artystów, w tym Monika Kuszyńska z utworem „In the Name of Love”. Szybko stało się jednak jasne, że wraz z głosami napływającymi od jurorów w 40 krajach i od publiczności walka o pierwsze miejsce toczy się między uznawanym za faworyta konkursu Zelmerlöwem a Rosjanką Poliną Gagariną. Ostatecznie górą był piosenkarz ze Skandynawii.

Szwecja wygrała Eurowizję po raz szósty. Tylko Irlandia ma o jeden triumf w konkursie więcej.

Porażka polskiej piosenkarki

Nie powiodło się natomiast polskiej reprezentacji. Piosenka „In the Name of love” Moniki Kuszyńskiej zdobyła 10 punktów, co pozwoliło zająć 23 miejsce. Nasza reprezentantka otrzymała wsparcie z Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Włoch, czyli z krajów, gdzie jest dość liczna Polonia.

Gwizdy przy występie Rosjanki. Reprymenda prowadzącej

Impreza nie obyła się bez akcentów politycznych. Podczas występu Rosjanki część osób zgromadzonych na widowni zaczęła gwizdać, co komentatorzy wiążą z prowokowanym przez Rosję konfliktem na wschodniej Ukrainie. Reakcja widowni spotkała się z reprymendą jednej z prowadzących, która przypomniała, że motyw przewodni tegorocznej Eurowizji to „budowanie mostów”, a „muzyka powinna być ponad polityką”.

Debiut Australii

W tym roku w konkursie uczestniczyła Australia; reprezentant tego kraju Guy Sebastian wraz z utworem „Tonight Again” został entuzjastycznie przyjęty przez ok. 10 tys. ludzi zgromadzonych w wiedeńskiej Stadthalle, ale wbrew teoriom, że zwycięży jako zawodnik z dziką kartą, zajął dopiero piąte miejsce. Eurowizja cieszy się w Australii wielką popularnością (rok temu oglądało ją tam ok. 3 mln widzów), a australijski nadawca publiczny SBS należy do organizatora konkursu, Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

źródło:
Zobacz więcej