Wrak Tu-154M pójdzie na złom?

Składanie trwało 2 miesiące. Teraz, jak donosi rosyjska prasa – możliwe, że wrak samolotu Tu-154 zostanie zezłomowany. – To niedorzeczne – mówią polscy prokuratorzy. Wrak to jeden z dowodów w śledztwie, a wniosek o jego wydanie został już dawno sformułowany.

Wrak prezydenckiego samolotu roztrzaskany na tysiące elementów obrazował ogrom tej tragedii. Każdy z tych kawałków to historia katastrofy. – Tuż po tej katastrofie uważano, że należy zebrać wszelkie nawet małe fragmenty samolotu, bo mogą być cenne w postępowaniu dowodowym – mówi dr Teodor Bulenda z Zakładu Kryminologii i Kryminalistyki UW.

Jednak zdaniem rosyjskiego tygodnika „Żyzń”, Rosjanie nie wiedzą co zrobić ze szczątkami tupolewa. „Proponują, żeby je zezłomować i przetopić”.

Nie dopuszczam takiej sytuacji, takiej możliwości, aby tak istotny dowód w tym postępowaniu mógł ulec zniszczeniu – twierdzi rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk. Tym bardziej, że jak dodaje rzecznik prokuratora generalnego, wrak jest elementem rosyjskiego śledztwa, które wciąż się nie zakończyło.

Zniszczenie wraku byłoby niczym innym jak próbą zacierania śladów. W przypadku katastrof lotniczych liczy się przede wszystkim skrupulatne przebadanie całego materiału dowodowego. Kiedy nad Lockerbie terroryści wysadzili samolot, Amerykanie zebrali i posklejali najdrobniejsze nawet części, by dowiedzieć się jak doszło do tragedii.

Taki wrak ma jeszcze inna wartość. – Wrak samolotu jest własnością Polski, może mieć także wymiar pamiątkowy – uważa pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy mec. Rafał Rogulski. W dodatku, zdaniem mecenasa, konieczne jest zbadanie wraku przez polskich specjalistów. – Tak naprawdę nie wiemy czy rosyjska prokuratura przeprowadziła stosowne ekspertyzy.

Ten samolot, poza wybranymi fragmentami i tak będzie musiał być zezłomowany, bo taki jest los wraków – uważa Tomasz Hypki ze „Skrzydlatej Polski”.

Niekoniecznie, bo tak cenną pamiątkę w swoich zbiorach chętnie widziałby dyrektor Muzeum Lotnictwa Krzysztof Radwan. – Ja bym tu proponował specjalny przetop w hucie i z tego wytopu można zrobić monument – mówi.

źródło:
Zobacz więcej