Kolejne oszustwa w internecie. Uwaga na fałszywe wiadomości od DHL

Tym razem hakerzy podszywają się pod firmę kurierską DHL (fot. Pixabay.com)

Kilka dni temu ostrzegaliśmy przed fałszywymi mailami wysyłanymi przez oszustów, podszywających się pod Pocztę Polską. Gdy ta metoda wyłudzania danych przestała być skuteczna, hakerzy postanowili zmienić… dostawcę rzekomych paczek. Teraz podszywają się pod firmę kurierską DHL.

Groźny wirus wyłudza pieniądze. CTB-Locker blokuje komputery i żąda okupu

Specjaliści od bezpieczeństwa danych ostrzegają przed grasującym w Internecie wirusem. Jest ukryty w mailach, które powinny zawierać faktury.

zobacz więcej

Gdy napisaliśmy o oszustwie hakerów podszywających się pod Pocztę Polską, pod artykułem pojawiły się głosy, że na skrzynki odbiorcze przychodzą analogiczne wiadomości wysyłane rzekomo przez firmę kurierską DHL. Jeden z internautów, pan Miłosz, opisał jak wygląda taki mail oraz przesłał na platformę Twoje Info zrzut ekranu z fałszywą wiadomością.

Wirus ukryty pod przyciskiem „przejdź do szczegółów przesyłki”

„Format i wygląd (wiadomości – przyp. red.) nie budziły żadnych podejrzeń, a przekazana informacja wydała się dość szokująca. Nasza przesyłka została odrzucona na etapie sortowania w centrum pakowania i zostanie odesłana z powrotem do nadawcy. Bez podawania szczegółów kierowani jesteśmy do odnośnika do strony zewnętrznej” – tak treść fałszywych wiadomości opisał pan Miłosz w ostrzeżeniu wysłanym na platformę Twoje Info.

Jak deklarował internauta, wygląd e-maila może uśpić czujność odbiorcy: mail nie wzbudza podejrzeń, bo do złudzenia przypomina podobne wiadomości wysyłane przez dostawców. Haker może być prawie pewien, że odbiorca wiadomości przejdzie od razu do witryny, kryjącej się pod odnośnikiem „przejdź do szczegółów przesyłki”.

„Ani nadawca, ani witryna, do której jesteśmy kierowani nie ma związku z firmą DHL. Twórca złośliwego spamu nie zadał sobie nawet trudu aby zakamuflować adres, gdyż nie liczył na to, że ktokolwiek będzie weryfikował te dane” – informuje pan Miłosz.

Polskie banki w niebezpieczeństwie. ABW ostrzega przed cyberatakami

Podmiana stron WWW banków, dzięki której można uzyskać dostęp do kont klientów, i ataki na serwery, które mogą zablokować niektóre bankowe usługi –...

zobacz więcej

Uszkodzenie lub szyfrowanie danych i żądanie okupu

Konsekwencje kliknięcia lub pobrania proponowanych załączników mogą być bardzo poważne. W wyniku ataku szkodliwego oprogramowania, hakerzy mogą trwale uszkodzić dane, które znajdują się na naszym komputerze. Uruchomienie załączników może spowodować również uaktywnienie programu szyfrującego dysk i wyłudzającego pieniądze. Podobnie działo się w przypadku ataków z użyciem maili przypominających wiadomości od Poczty Polskiej.


Dostałeś maila od Poczty Polskiej? Uważaj, to wirus!
Tak wygląda fałszywy mail, wysłany przez hakerów (fot.Twoje Info/Miłosz)

„Testy ciążowe online”, zobacz jak naciągacze wyłudzają pieniądze i dane w sieci

Chcesz sprawdzić czy jesteś w ciąży? Po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „test ciążowy online” pojawia się strona, na której trzeba najpierw...

zobacz więcej

DHL: prosimy o nie otwieranie e-maila, nie otwieranie linku i nie klikanie w załącznik

DHL w specjalnym komunikacie informuje o bezprawnym wykorzystywaniu przez oszustów nazwy marki. Firma opisuje treść wiadomości i wskazuje, że pojawia się w niej konieczność dostarczenia do DHL dodatkowych informacji w celu odebrania przesyłki. W mailu jest zamieszczony załącznik lub odsyłający do niego link.

„Kliknięcie w ten załącznik powoduje automatyczne pobranie na komputer złośliwego oprogramowania – wirusa. Prosimy o nie otwieranie e-maila, nie otwieranie linku i nie klikanie w załącznik . Prosimy o skasowanie e-maila ze swojej skrzynki mailowej” – czytamy w komunikacie wystosowanym przez firmę.

banner

źródło:
Zobacz więcej