RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Najdroższy obraz świata kupił były premier Kataru. Nie powiesi go, bo przedstawia goliznę

„Kobiety z Algieru” kupił za 180 mln dolarów Hamad ibn Dżasim ibn Dżabr Al-Sani (fot. Wikipedia/WCE)
„Kobiety z Algieru” kupił za 180 mln dolarów Hamad ibn Dżasim ibn Dżabr Al-Sani (fot. Wikipedia/WCE)

Ujawniono tożsamość tajemniczego kupca, który zapłacił niemal 180 milionów dolarów za obraz Pabla Picassa „Kobiety z Algieru”. To Hamad ibn Dżasim ibn Dżabr Al-Sani, były premier Kataru. Co ciekawe i tak nie będzie mógł powiesić dzieła w domu, ponieważ przedstawia nagość, a to w islamie jest zabronione.

Picasso najdroższy na świecie. 179,4 mln dolarów za „Kobiety z Algieru”

Obraz olejny Pabla Picassa „Kobiety z Algieru” został sprzedany na aukcji w domu Christie's w Nowym Jorku za rekordowe 179,4 mln dol. To najwyższa...

zobacz więcej

Szejk-miliarder był jednym z kilku licytujących obraz Picassa. Aukcja w nowojorskim domu Christie’s trwała 11 minut. Al-Sani był ostatnim licytującym. Gdy podstawiony przez niego człowiek zaproponował cenę sięgającą 180 milionów dolarów, nikt nie był w stanie jej przebić.

W efekcie „Kobiety z Algieru” stały się najdroższym obrazem kupionym przez prywatną osobę i polecą do Kataru. Istnieje ryzyko, że postronni już nigdy nie obejrzą dzieła hiszpańskiego mistrza. Mimo że obraz powstał w stylu kubistycznym, zawiera goliznę, zabronioną w islamie. Al-Sani będzie musiał go głęboko ukryć.

Zarządza gigantycznym funduszem

Były premier i wieloletni szef katarskiej dyplomacji jest członkiem rodziny królewskiej, do której należy Qatar Investment Authority. Hamad ibn Dżasim ibn Dżabr Al-Sani jest dyrektorem wykonawczym funduszu wartego około 170 miliardów dolarów. Fundusz zarządza między innymi klubem piłkarskim Paris Saint-Germain i domem handlowym Harrod’s, kupionym za 1,5 miliarda funtów. Posiada także duże pakiety akcji takich spółek jak Volkswagen i Porsche.

Mówi się, że sam Al-Sani ma ambicje zastąpienia ustępującego w przyszłym roku Ban Ki-moona, sekretarza generalnego ONZ.

źródło:
Zobacz więcej