RAPORT

Pogarda

Warszawa: aktywiści chcą ulicy Bohaterów Majdanu przy rosyjskiej ambasadzie

Ulica Bohaterów Majdanu ma przebiegać przed pomnikiem Tarasa Szewczenki (fot. Wikipedia)
Ulica Bohaterów Majdanu ma przebiegać przed pomnikiem Tarasa Szewczenki (fot. Wikipedia)

Najnowsze

Popularne

Fragment ulicy Spacerowej, która leży w bezpośrednim sąsiedztwie rosyjskiej ambasady w Warszawie, może zostać przemianowany na „Bohaterów Majdanu”. Fundacja „Otwarty dialog” rozpoczęła już zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie.

Ukrainę obudził wpis na Facebooku. Tak zaczął się Euromajdan

Rok temu pierwsi protestujący stanęli na placu Niepodległości w Kijowie, zaczynając rewolucję, która trwa do dzisiaj. Przypominamy jak doszło do...

zobacz więcej

Członkowie fundacji uważają, że należy nadać nową nazwę odcinkowi ulicy Spacerowej między skrzyżowaniem z Goworka a Klonową. Zapewniają, że inicjatywa nie może być odbierana jako prowokacja wobec Rosji, a miejsce jest jak najbardziej odpowiednie. Obok stoi bowiem pomnik ukraińskiego poety narodowego Tarasa Szewczenki.

Projekt popiera miedzy innymi były minister obrony narodowej, obecnie eurodeputowany Janusz Onyszkiewicz. Uważa, że Warszawa powinna uhonorować ludzi, którzy udowodnili na majdanie, że społeczeństwo ukraińskie jest świadome swoich celów i dążeń. – Inicjatywa zmiany nazwy ulicy pokazuje, że dostrzegamy tamten wysiłek – wyjaśnił.

Hołd dla Ukraińców

Natalia Panczenko, przewodnicząca Komitetu „Euromajdan Warszawa” dziękuje za gest i uważa, że będzie on hołdem dla Ukraińców oraz Polaków, którzy walczyli na Majdanie o wolną Ukrainę. Zwraca uwagę, że wielu z nich poległo.

Wszyscy popierający pomysł mogą składać podpisy pod petycją w siedzibie fundacji „Otwarty dialog” przy ulicy Szucha 11 oraz fundacji "Ukraiński Świat" przy ulicy Nowy Świat 63. Apel zostanie wysłany do rad dzielnic Mokotów i Śródmieście.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej