RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Emocje biorą górę nad rozumem”. Eksperci odradzają Komorowskiemu udział w debacie Kukiza

– Wyborcy uczestniczą w spektaklu i te konkretne, racjonalne treści dla większości odgrywają drugoplanową rolę – mówił w programie „Po przecinku” dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i ekspert do spraw wizerunku. Z kolei specjalistka ds. PR Barbara Labudda stwierdziła, że podczas środowej konwencji spokojny do tej pory Andrzej Duda „włączył emocje”. Obydwoje stwierdzili, że prezydent Komorowski nie powinien godzić się na udział w debacie Pawła Kukiza.

Goście programu zgodnie stwierdzili, że to emocje są najważniejszym elementem kampanii wyborczej.

Finał kampanii Dudy w towarzystwie rodziny. „Za Andrzejem stoję ja i moja córka”

– Ta władza uczciwa nie jest, i od samego początku nie była – mówił Andrzej Duda na konwencji PiS podsumowującej jego kampanię wyborczą. –...

zobacz więcej

„Walka jest wyrównana”

Mellibruda stwierdził, że choć istnieje grupa osób, dla których ważna jest wizja przyszłości i konkretne plany kandydata, znaczna część wyborców reaguje emocjonalnie. – Reagują na tok skojarzeń zawartych w słowach, który odwołuje się do potężnego oceanu emocji, jakim jest poczucie krzywdy – mówił.

Labudda zapytana o to, który z kandydatów lepiej gra emocjami stwierdziła, że trudno jest to jednoznacznie określić. – Walka jest wyrównana. Panowie idą łeb w łeb. Jestem ciekawa, jak to będzie dalej wyglądało. Do tej pory Andrzej Duda pokazywał się bardziej spokojnie, a dzisiaj zmienił ton mówienia. Włączył emocje, chcąc trochę zaskoczyć, pokazać się z innej strony – skomentowała wystąpienie Dudy na środowej konwencji podsumowującej jego kampanię.

Komorowski: PiS zawsze miał więcej wrogów niż przyjaciół w UE

– Stocznia Szczecińska upadła m.in. w wyniku błędnych decyzji rządu PiS – mówił Bronisław Komorowski w Szczecinie. Z kolei na Dniach Pola w...

zobacz więcej

„Świetne rozbrajanie smoków”

Mellibruda zwrócił uwagę na zachowanie żony Andrzeja Dudy, która stojąc obok męża zwróciła się wprost do Jarosława Kaczyńskiego i powiedziała, że „się go nie boi, bo to ona stoi za swoim mężem”. Zdaniem psychologa jest to „świetne rozbrajanie smoków”, zwłaszcza gdy wiadomo, że do tej pory za Dudą stał nie kto inny, jak właśnie prezes PiS.

– Ten argument przestaje działać na bardzo wielu gdy oglądają kobietę, żonę, fantastycznie swobodną przed kamerą, wypowiadającą się wprost do prezesa, że się go nie boi.(...) To komunikat emocjonalny, który do wielu będzie trafiał bardzo głęboko – wyjaśniał.

Labudda dodała, że brak „elementu rodzinnego” w kampanii Bronisława Komorowskiego nie był dobrze wyjaśniony. – To, że się pojawiła teraz, jest dobrym zagraniem – oceniła.

teraz odtwarzane
Czy prezydent Komorowski powienien pójść na debatę do Pawła Kukiza?

„Debata Kukiza to wybór między złym a gorszym”

Obydwoje zgodzili się, że Bronisław Komorowski nie powinien wziąć udziału w debacie, którą w Lubinie chce zorganizować Paweł Kukiz. Mellibruda stwierdził, że choć organizator nie mówi tego wprost, sympatyzuje z jedną partią. – Tego typu działania prowadzą specjaliści, to robota dziennikarza – mówił. I dodał, że podczas takiej debaty będą padać głównie oskarżenia pod adresem Komorowskiego, więc nie powinien tam jechać.

Zdaniem Labuddy takie zaproszenie to stawianie kandydata pod ścianą. – To bardzo często wybór nie między dobrem a złem, ale złym a gorszym. Gorszym byłoby pójście na tę debatę – oceniła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej