RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Duda wbrew ustawie nie poinformował UJ o etacie w Poznaniu? PiS: wszystko zgodnie z przepisami

Blokowanie przez Dudę etatu na UJ wypomniał mu m.in. Bronisław Komorowski w czasie debaty w TVP (fot. PAP/Paweł Supernak)
Blokowanie przez Dudę etatu na UJ wypomniał mu m.in. Bronisław Komorowski w czasie debaty w TVP (fot. PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Kandydat na prezydenta Andrzej Duda ma etat w poznańskiej Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji. To dodatkowa praca Dudy, o przyjęciu której nie poinformował władz macierzystej uczelni, Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest to niezgodne z ustawą o szkolnictwie wyższym – donoszą reporterzy Informacyjnej Agencji Radiowej i Radia ZET. Sztab kandydata PiS twierdzi, że do złamania prawa nie doszło. „Duda dopełnił wszelkich formalności” – zapewnia.

Uniwersytet Jagielloński potwierdza. Andrzej Duda od 10 lat przebywa na urlopie. Ale nie jest jedyny

- Andrzej Duda od blisko dziesięciu lat z roczną przerwą jest na urlopie bezpłatnym – mówi Adrian Ochalik, rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego....

zobacz więcej

Jak podało Radio ZET, informację o zatrudnieniu Dudy w Poznaniu potwierdził resort nauki. W związku z tymi doniesieniami UJ poprosi go o wyjaśnienia. – W dziale spraw osobowych uczelni nie ma dokumentów, które potwierdzałby, że Andrzej Duda zwracał się z taką prośbą do rektora. Nie informował również władz uczelni o zatrudnieniu gdzie indziej - powiedział w rozmowie z IAR Adrian Ochalik, rzecznik UJ.

Krakowski uniwersytet sprawdzi, na jakich zasadach Duda był zatrudniony w Poznaniu. Jak podaje Radio Kraków, decyzja UJ w tej sprawie może zapaść dopiero za miesiąc, więc nie poznamy jej przed II turą wyborów, która odbędzie się 24 maja. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego przebywa obecnie na urlopie.

Jak zapewnia Ochalik, uczelnia tej sprawie na pewno się przyjrzy. – Trwa kampania, to są ostatnie jej dni i w tym momencie, tym bardziej jako uczelnia publiczna, która nie chce być zaangażowana w dyskurs polityczny, nie powinniśmy działać pochopnie – tłumaczy.

Nałęcz: Duda blokuje, bo dopiero zaczyna karierę, a ja już ją kończę. Bielan: ma bezpłatny urlop na podstawie ustawy

– To jest zasadniczo inna sytuacja. Andrzej Duda blokuje etat asystenta. Wielokrotnie zmieniał miejsce pracy i cały czas trwa przy tym etacie na...

zobacz więcej

PiS: nasz kandydat dopełnił formalności

Doniesieniom tym zaprzecza sztab kandydata PiS. „Andrzej Duda dopełnił wszelkich formalności w związku z pracą na Uniwersytecie Jagiellońskim jak i Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu. Andrzej Duda występował do rektora UJ o odpowiednie zgody, wtedy kiedy było to wymagane przepisami” – zapewnia w przesłanym oświadczeniu szefowa sztabu kandydata PiS Beata Szydło.

„Podobnie w przypadku urlopów bezpłatnych, na jakich Andrzej Duda przebywał w trakcie pracy na uczelni – wszystkie formalne kwestie zostały dopełnione” – dodaje.

Blokuje etat?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wykładowca uniwersytecki może pracować na innej uczelni, musi jednak uzyskać na to zgodę władz macierzystej jednostki.

Duda od 2006 roku z roczną przerwą jest na urlopie bezpłatnym na tej uczelni. Podczas niedzielnej debaty zorganizowanej w TVP, Bronisław Komorowski zarzucał mu, że blokuje etat na krakowskiej uczelni.

Duda jest zatrudniony w Katedrze Prawa Administracyjnego UJ. W przypadku posła czy senatora władze uczelni nie mogą odmówić przyznania bezpłatnego urlopu. Z pracownikiem, który zastępuje Andrzeja Dudę podpisana została umowa na trzy lata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej