RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Kuczyński podlicza wyborcze obietnice kandydatów. „Propozycje Dudy uderzą w ludzi młodych”

– Nie dziwi mnie, że pan doktor Andrzej Duda nie widzi, że jego propozycje uderzają w elektorat, który on chce zdobyć, bo to prawnik. Nie musi znać się na gospodarce. Ale, że jego otoczenie tego nie widzi, to tego nie rozumiem – mówił w programie „Minęła dwudziesta”, w TVP Info analityk finansowy Piotr Kuczyński, komentując wyborcze obietnice kandydata PiS. Według finansisty na pomysłach Dudy najbardziej ucierpią ludzie młodzi.

Prof. Gliński atakuje ekspertów podliczających obietnice Dudy: to są absurdalne liczby

– To są absurdalne liczby. Tak można sobie szacować. To są nieodpowiedzialne opowieści. Te pieniądze powinny być z racjonalnej polityki rozwojowej....

zobacz więcej

Piotr Kuczyński podkreślił, że wśród obietnic Andrzeja Dudy dwie rzeczy go najbardziej martwią i dziwią jednocześnie: chodzi o obniżenie wieku emerytalnego i przewalutowanie kredytów frankowych. – Według mojej wiedzy, jak się znam na działaniu rynków finansowych, to te dwie propozycje uderzą potwornie w ludzi młodych. Dlaczego? Bo najpierw uderzą przede wszystkim w gospodarkę. Jak uderzą w gospodarkę, to uderzą też w rynek pracy. A jak w rynek pracy, to w ludzi młodych, bo tam jest największe bezrobocie – wymieniał.

Ilu jest frankowiczów?

Gość TVP Info zauważył, że choć w zamierzeniu kandydata PiS jego propozycje miały przyciągnąć rzesze wyborców, to jednak efekt może być odwrotny. – Tak naprawdę źle spłacanych kredytów we frankach jest 11 tysięcy. Na 500 tysięcy wszystkich. Załóżmy nawet cynicznie, że takich źle spłacanych kredytów jest 100 tysięcy. To kandydat PiS walczy raptem o 100, no może 200 tysięcy głosów. A zraża do siebie całą resztę – tłumaczył Kuczyński.

Tak naprawdę źle spłacanych kredytów we frankach jest 11 tysięcy. Na 500 tysięcy wszystkich

– Przecież kredyty są też złotówkowe. Są ludzie, którzy niekoniecznie będą się dorzucali, żeby pomóc tej garstce, która brała kredyty, żeby na nich zarobić. To jest dla mnie niezrozumiałe – mówił analityk. – Gdybym był doradcą Andrzeja Dudy, to bym powiedział, że strzela sobie w stopę – dodał, podkreślając, że dla niego nie ma znaczenia, że te pomysły przedstawił kandydat PiS, bo gdyby to zrobił Bronisław Komorowski, to mówiłby to samo.

Efekt domina

Piotr Kuczyński przedstawił też, jaki efekt domina niosłaby decyzja o przewalutowaniu kredytów. – 40 mld złotych tracą banki. Według analiz trzy z nich bankrutują, a do tego musimy się dorzucić wszyscy. Od razu obrywają OFE, czyli emeryci. Banki przykręcają też kurek z kredytami i podnoszą ich ceny. Obrywa cała gospodarka, rośnie bezrobocie. I co? Ci młodzi ludzie może mają tańsze kredyty, ale nie mają czym ich spłacić, bo nie mają pracy – zakończył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej