RAPORT

Prorosyjska era Tuska

80 minut starcia na wyborczym ringu. Zobacz całą debatę Komorowski-Duda

Najnowsze

Popularne

Najważniejsze starcie o prezydencki fotel w TVP za nami. – Jestem człowiekiem niezależnym i nie mam żadnego prezesa nad sobą. (…) Wyspowiadałem się z radykalizmu i panu życzę tego samego – takie przesłanie wygłosił na koniec prezydenckiej debaty w TVP Info prezydent Bronisław Komorowski. Andrzej Duda przekonywał z kolei, że czas na powrót do uczciwej polityki, obiecał też wiele zmian w polskim prawie i konstytucji.

Bronisław Komorowski kontra Andrzej Duda. Debata w TVP1 [RELACJA]

Prezydencka debata za nami. Przez ponad 80 minut Andrzej Duda i Bronisław Komorowski spierali się o najważniejsze postulaty i wizję Polski. Zobacz,...

zobacz więcej

Na początku debaty kandydaci uścisnęli sobie ręce, a Bronisław Komorowski złożył Andrzejowi Dudzie życzenia urodzinowe. Później przeciwnicy przeszli już do bezpośredniej walki. Pierwsze pytania w debacie dotyczyły polityki zagranicznej i obronnej. Duda wypomniał Komorowskiemu, że w Polsce nadal nie ma tarczy antyrakietowej, na co urzędujący prezydent odparł, że to właśnie w Polsce odbędzie się następny szczyt NATO, a Sojusz jest jednym z filarów naszego bezpieczeństwa. Stwierdził również, że cały świat mówi dobrze o Polsce, a PiS „widzi w tym kraju zgliszcza”


Który kandydat zwyciężył w debacie? Zagłosuj w ankiecie
- Panie prezydencie, pięknie pan mówi o armii (…) Ale w jakim stanie jest dzisiaj polska armia? Obserwował pan spokojnie, kiedy pana kolega partyjny minister Bogdan Klich dokonywał de facto demontażu polskiej armii. Obcinaliście co roku finansowanie armii - mówił Duda. Komorowski odparł, że obecnie na armię wydawane jest dwa razy więcej pieniędzy niż za czasów PiS.
teraz odtwarzane
Polityka zagraniczna

Drużyna Dudy: młodzi ludzie pokazali, że oczekują zmian

zobacz więcej

Emigracja

Kolejną sprawą, która rozgrzała emocje, była emigracja i bezrobocie wśród młodych. Duda przekonywał, że odwiedził w kampanii 240 miast, gdzie młodzi ludzie przekonywali go, iż nie ma dla nich perspektyw w Polsce. - Platforma obiecywała cuda, podatek liniowy i Irlandię. Do prawdziwej zielonej wyspy emigrują młodzi ludzie – powiedział Andrzej Duda.

Komorowski przekonywał, że dzięki niemu powstały 2 miliony miejsc pracy, że ma ofertę dla młodych. Podkreślił też, że sam Duda od lat blokuje etat na uczelni w Krakowie, bo pracuje w Brukseli. Podkreślił również, że za czasów PiS emigrowało pół miliona ludzi rocznie, a obecnie - około 60 tysięcy.

teraz odtwarzane
Pytania o sprawy społeczne

Akcja „Klatki dla Polaków”. Młodzieżówka Platformy Obywatelskiej uderza w Dudę

zobacz więcej

Komorowski atakuje ws. SKOK

Pierwszy atak ze strony Bronisława Komorowskiego nastąpił przy okazji pytania o informację publiczną. Duda zarzucił mu, że wzbudził kontrowersje, odmawiając informacji o ekspertyzy wykonane dla Kancelarii Prezydenta ws. OFE. - Uważam, że polityka powinna być transparentna. Ludzie mają prawo wiedzieć, na jakiej zasadzie działa głowa państwa.Pana opór przed ujawnieniem informacji pokazuje, jak bardzo obywatelska jest pana partia - stwierdził Duda. Komorowski odparł na to: - To pan jest personalnie odpowiedzialny za sprawę SKOK-ów. To pański kolega wyprowadził pieniądze za granicę. Jak pan może mówić o jawności w tym wypadku, komukolwiek czynić zarzuty?

teraz odtwarzane
Starcie ws. SKOK-ów

Pytania wzajemne

Potem przyszedł czas na pytania wzajemne kandydatów. Andrzej Duda zapytał Bronisława Komorowskiego o uroczystości w Jedwabnem i politykę historyczną. Zarzucił mu, że niszczy rzeczywistą pamięć historyczną. Komorowski spytał z kolei o dopłaty dla rolników i zarzucił Dudzie, że zmienił poglądy w tej sprawie.

teraz odtwarzane
Komorowski do Dudy: kiedy mówi pan prawdę o wspólnej polityce rolnej?

Spór o in vitro

Duda pytał również o kwestię realizacji zobowiązań PO z 2007 roku. – Rzeczywiście nie wszystkie obietnice udaje się zrealizować. Ja pana zapytam o wasze zobowiązania. Z tych obiecanych przez PiS w jednych wyborach trzech milionów mieszkań nie można doliczyć się trzech – odpowiedział Komorowski. Zaatakował Dudę również za to, że nie będzie za co realizować obietnic, bo konieczna byłaby podwyżka podatków.

Duże emocje wzbudziła kwestia in vitro. Komorowski zapytał Dudę o zapis w proponowanej przez PiS ustawie, zgodnie z którym za zapłodnienie pozaustrojowe grozi kara więzienia. - Może pan nie wie, ale rządowy projekt ws. in vitro został oceniony przez ekspertów biura analiz prawnych jako naruszający przepisy Konstytucji pod względem ochrony życia. Jestem tym, który pamięta o naukach Ojca Świętego Jana Pawła II. Godność jest niezbywalną rzeczą, której nie można zabierać. Zamrażanie zarodków jest deptaniem godności. Rozumiem ludzi, którzy nie mogą mieć dzieci. Sam jestem ojcem. Ustawa musi gwarantować ochronę życia i godności. A ta ustawa tego nie gwarantuje - odparł Duda.

teraz odtwarzane
Dyskusja o in vitro

Debaty, które zmieniały wszystko. „Pan tu wszedł jak do obory. Ani be, ani me, ani kukuryku”

zobacz więcej

Duda spytał również Komorowskiego o zmianę poglądów. Prezydent odparł, że wyleczył się już z radykalizmu. - Byłem radykałem w czasie, gdy była walka o wolność. Siedziałem w więzieniu. (...) Wyspowiadałem się z radykalizmu i panu życzę tego samego. (...)Pańskie środowisko hołubi radykałów politycznych. Jestem dumny ze swojego życiorysu. (...) Radykałowie chcą zmieniać system państwa z tygodnia na tydzień. Ja tylko odblokowałem możliwość zmiany prawa w sprawie JOW. (...)Chcecie, żeby to partia polityczna mówiła obywatelom, że mogą wybrać samochód, jeżeli jest czarny i jest fordem - mówi Komorowski.

Duda, pytany o podobną kwestię, czyli zmianę poglądów, powiedział z kolei, że nie zmienia zdania z piątku na poniedziałek, jak Komorowski. - Mam swoje poglądy i życie. Jestem człowiekiem dojrzałym. (…) Bywa, że czasem następuje zmiana zdania, bo jak powiedział Winston Churchill: „Tylko fanatyk nie zmienia poglądów” – odpowiedział kandydat PiS.

teraz odtwarzane
Duda pyta Komorowskiego o zmianę poglądów

Komorowski: jeżeli chcecie Polski, która chce umocnić swoją pozycję w UE to oddajcie głos na mnie

Na koniec kandydaci wygłosili krótkie oświadczenia. Bronisław Komorowski przekonywał, że za kilka dni zdecydujemy, kto stanie u steru państwa. - Jeżeli chcecie państwa, które ingeruje w życie obywateli, zastępuje wolne sumienie głosujcie na Andrzeja Dudę. Jeżeli chcecie Polski, w której szanuje się poglądy i stawia na kompromis polityczny, to zagłosujcie na mnie. Jeśli chcecie państwa, które nie ufa obywatelom i zwalcza opozycję, oddajcie głos na mojego konkurenta. Jeżeli chcecie, aby Polska szła do zgody wewnętrznej pomimo różnić oddajcie głosy na mnie. Jeżeli chcecie Polski, która chce umocnić swoją pozycję w UE to oddajcie głos na mnie. Ale jeśli chcecie, aby Polska do UE odwracała się bokiem albo tyłem to zagłosujcie na mojego kontrkandydata. Jeżeli uważacie ze bezpieczeństwo wymaga doświadczenia kształtowanego przez lata to oddajcie głos na mnie. Jestem człowiekiem niezależnym i nie mam żadnego prezesa nad sobą - powiedział.

teraz odtwarzane
Komorowski: jeżeli chcecie państwa, które ingeruje w życie obywateli głosujcie na Andrzeja Dudę

Następnie głos zabrał Duda. - Za tydzień proszę, żebyście zrealizowali swoje obywatelskie prawo do głosowania. Wierzę głęboko, że w wyniku tych wyborów wygram i obejmę stanowisko prezydenta. (…) (Chodzi o to) Aby znikały podziały, na radykalnych i tych, którzy niby są racjonalni. (…) To oni odbudowali Polskę po zaborach. Potrafili zbudować COP. Dziś czas na powrót do uczciwej polityki. (…) Zobowiązałem się, że zrobię wszystko, by obniżyć wiek emerytalny, zrobię wszystko żeby zwiększyć kwotę wolną od podatku. (…) Trzeba wprowadzić podatek od aktywów bankowych - zakończył.

teraz odtwarzane
„Czas na powrót do uczciwej polityki”. Oświadczenie Andrzeja Dudy

A na koniec krótkie podsumowanie z najciekawszymi momentami debaty.

teraz odtwarzane
Najciekawsze momenty debaty

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej