RAPORT

Wojna na Ukrainie

1 nowa wiadomość

Bronisław Komorowski kontra Andrzej Duda. Debata w TVP1 [RELACJA]

Andrzej Duda i Bronisław Komorowski (fot. PAP/Leszek Szymański/PAP/Andrzej Grygiel)
Andrzej Duda i Bronisław Komorowski (fot. PAP/Leszek Szymański/PAP/Andrzej Grygiel)

Prezydencka debata za nami. Przez ponad 80 minut Andrzej Duda i Bronisław Komorowski spierali się o najważniejsze postulaty i wizję Polski. Zobacz, jak relacjonowaliśmy to starcie.

Komorowskiego i Dudę przepytywali Dorota Gawryluk i Krzysztof Ziemiec.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
21:54 17.05.2015
Beata Szydło, szefowa sztabu Andrzeja Dudy, jest zadowolona z przebiegu debaty. – (Duda) Szanował urząd prezydenta, zachowanie Bronisława Komorowskiego było nieracjonalne. Był dzisiaj politykiem radykalnym.(...) Ważny jest każdy głos i do końca kampanii będziemy o te głosy zabiegać.(...) Komorowski uciekał od trudnych pytań, wolał atakować. Taką agresywną metodę zamiast merytorycznej debaty stosuje od początku kampanii. To jego wybór, Polacy ocenią – mówiła chwilę po zakończeniu dyskusji w studiu TVP.
21:40 17.05.2015
Duda: Za tydzień proszę, żebyście zrealizowali swoje obywatelskie prawo do głosowania. Wierzę głęboko, że w wyniku tych wyborów wygram i obejmę stanowisko prezydenta. (…) (Chodzi o to) Aby znikały podziały, na radykalnych i tych, którzy niby są racjonalni. (…) To oni odbudowali Polskę po zaborach. Potrafili zbudować COP. Dziś czas na powrót do uczciwej polityki. (…) Zobowiązałem się, że zrobię wszystko, by obniżyć wiek emerytalny, zrobię wszystko żeby zwiększyć kwotę wolną od podatku. (…) Trzeba wprowadzić podatek od aktywów bankowych.
21:31 17.05.2015
Końcowe oświadczenia kandydatów.

Komorowski: To jest ważna rzecz stabilność poglądów. Za kilka dni będziecie państwo mieli realny wybór. Będziecie państwo decydowali kto stanie u steru i jakie poglądy będzie miał. Jestem przekonany, że państwo będziecie to głęboko analizowali. Jeżeli chcecie państwa, które ingeruje w życie obywateli, zastępuje wolne sumienie głosujcie na Andrzeja Dudę. Jeżeli chcecie Polski, w której szanuje się poglądy i stawia na kompromis polityczny, to zagłosujcie na mnie. Jeśli chcecie państwa, które nie ufa obywatelom i zwalcza opozycję, oddajcie głos na mojego konkurenta. Jeżeli chcecie, aby Polska szła do zgody wewnętrznej pomimo różnić oddajcie głosy na mnie. Jeżeli chcecie Polski, która chce umocnić swoją pozycję w UE to oddajcie głos na mnie. Ale jeśli chcecie, aby Polska do UE odwracała się bokiem albo tyłem to zagłosujcie na mojego kontrkandydata. Jeżeli uważacie ze bezpieczeństwo wymaga doświadczenia kształtowanego przez lata to oddajcie głos na mnie. Jestem człowiekiem niezależnym i nie mam żadnego prezesa nad sobą.
21:35 17.05.2015
Pytanie Komorowskiego do Dudy: Kiedy pan jest sobą? Zmienia pan poglądy co wybory - w sprawach istotnych dla Śląska, dla rolników, dla kobiet. Kiedy pan mówi prawdę w kwestiach Smoleńska? Czy wtedy kiedy pan mówi, że to był jednak wybuch i zamach? – zapytał Komorowski. – Nie zmieniam radykalnie poglądów, tak jak pan, z piątku na poniedziałek, czym pan ostatnio popisał się przed społeczeństwem, wzbudzając salwę śmiechu w internecie. (…) Mam swoje poglądy i życie. Jestem człowiekiem dojrzałym. (…) Bywa, że czasem następuje zmiana zdania, bo jak powiedział Winston Churchill: „Tylko fanatyk nie zmienia poglądów” – odpowiedział Duda.
21:23 17.05.2015
Duda pyta Komorowskiego o zmianę poglądów.

Byłem radykałem w czasie, gdy była walka o wolność. Siedziałem w więzieniu. (...) Wyspowiadałem się z radykalizmu i panu życzę tego samego. (...)Pańskie środowisko hołubi radykałów politycznych. Jestem dumny ze swojego życiorysu. (...) Radykałowie chcą zmieniać system państwa z tygodnia na tydzień. Ja tylko odblokowałem możliwość zmiany prawa w sprawie JOW. (...)Chcecie, żeby to partia polityczna mówiła obywatelom, że mogą wybrać samochód, jeżeli jest czarny i jest fordem - mówi Komorowski.
21:17 17.05.2015
Komorowski: W ustawie o zakazie zapłodnienia pozaustrojowego, którą pan forsuje, jest zapis o dwóch latach więzienia za stosowanie tej metody przez lekarzy. Jak pan może tak ustosunkować się do nieszczęścia ludzkiego, jakim jest brak dziecka?

Duda: Może pan nie wie, ale rządowy projekt ws. in vitro został oceniony przez ekspertów biura analiz prawnych jako naruszający przepisy Konstytucji pod względem ochrony życia. Jestem tym, który pamięta o naukach Ojca Świętego Jana Pawła II. Godność jest niezbywalną rzeczą, której nie można zabierać. Zamrażanie zarodków jest deptaniem godności. Rozumiem ludzi, którzy nie mogą mieć dzieci. Sam jestem ojcem. Ustawa musi gwarantować ochronę życia i godności. Ta ustawa tego nie gwarantuje.
21:20 17.05.2015
Jak wyglądała kwestia realizacji zobowiązań Platformy Obywatelskiej z 2007 roku? – zapytał Duda. – Rzeczywiście nie wszystkie obietnice udaje się zrealizować. Ja pana zapytam o wasze zobowiązania. Z tych obiecanych przez PiS w jednych wyborach trzech milionów mieszkań nie można doliczyć się trzech – odpowiedział Komorowski. Zaatakował Dudę również za to, że nie będzie za co realizować obietnic, bo konieczna byłaby podwyżka podatków.
21:17 17.05.2015
Duda do Komorowskiego: ja zawsze broniłem polskiego węgla.(…)Pan się nie upomniał o budowę gazpoportu, który pańska partia buduje od ośmiu lat. (…)To pan patrzył jak strzelano do górników. (…)To wszystko się działo, gdy pan był prezydentem, wtedy wprowadzono plan zamykania polskich kopalń.(…)To ja reprezentuje interesy Polski w UE. Robię to, na co pana nie stać.
21:03 17.05.2015
Duda: Protestują rolnicy, koczują w namiocie, nie znalazł pan czasu dna spotkanie. Co pan zrobił w okresie prezydentury aby poprawić sytuację Polaków ws.służby zdrowia?

Komorowski: Te kwestie wymagają korekty. Ale przypomnę, że obecnie wydaje się więcej pieniędzy i mniej szpitali jest zagrożonych. Trzeba zmienić system zarządzania. Musi być odejście od monopolistycznej pozycji funduszu zdrowia. Opieka w Polsce od waszych czasów nie uległa zmianie. Proszę sobie przypomnieć strajk pielęgniarek za rządów PiS. Potrzebne jest porozumienie ponadpartyjne do rozwiązania tego problemu. Zapraszam do współpracy. Może razem pójdziemy do pielęgniarek.
21:09 17.05.2015
Komorowski: W czasie tej kampanii mówi pan bardzo dużo do rolników o wspólnej polityce rolnej. W czasie kampanii do PE mówił pan, że trzeba odejść od wspólnej polityki rolnej. To kiedy pan mówi prawdę?

Duda: To ja cały czas mówię o tym, że muszą być wyrównane dopłaty. To ja mówię o polskiej polityce rolnej, a nie żeby spotykać się z rolnikami tylko na dożynkach w Spale. (…) Komorowski wręcza Dudzie kartkę z jego wypowiedziami dotyczącymi wspólnej polityki rolnej
21:04 17.05.2015
Czas na pytania wzajemne kandydatów. Duda pyta o Jedwabne: W 2011 roku na uroczystości upamiętniające ofiary w Jedwabnem wysłał pan list. (...) W nim zawarł pan stwierdzenie: „naród ofiar był także sprawcą”. Panie prezydencie, jak wygląda pana polityka obrony dobrego imienia Polski, jeżeli pan w swoich wystąpieniach używa określenia, które niszczy rzeczywistą pamięć historyczną? – pyta Andrzej Duda.
20:58 17.05.2015
Komorowski atakuje Dudę za sprawę SKOK-ów. Komorowski: Pan jest personalnie odpowiedzialny za sprawę SKOK-ów. To pański kolega wyprowadził pieniądze za granicę. Jak pan może mówić o jawności w tym wypadku, komukolwiek czynić zarzuty?
21:01 17.05.2015
Komorowski: trzeba poprawiać wymiar sprawiedliwości. Miałem w tej sprawie cztery inicjatywy ustawodawcze, które miały go usprawnić, wszystkie zostały zaakceptowane. (…)Nie chodzi o działania symboliczne, które pan w tej chwili robi. Będzie 1,5 tys. miejsc, gdzie będą prowadzone nieodpłatnie prowadzone porady prawne.
20:52 17.05.2015
Pytanie o dostęp do informacji publicznej. Duda: to pan prezydent wzbudził kontrowersje, odmawiając informacji o ekspertyzy wykonane dla Kancelarii Prezydenta ws. OFE. Uważam, że polityka powinna być transparentna. Ludzie mają prawo wiedzieć, na jakiej zasadzie działa głowa państwa.Pana opór przed ujawnieniem informacji pokazuje, jak bardzo obywatelska jest pana partia. Polska wymaga naprawy w takich sprawach i ja jestem do tego gotów.
20:54 17.05.2015
Duda: wniosek o referendum w sprawie wieku emerytalnego został odrzucony, pan prezydent ustawę podpisał i nawet się nie zająknął. (…)Pan zrezygnował z partii w momencie jak został pan prezydentem. (…)Od ponad roku w Sejmie leży wniosek o referendum w sprawie Lasów Państwowych. (…)Dopiero teraz przypomniał sobie pan o obywatelach.
20:53 17.05.2015
Komorowski: Wynik pierwszej tury wyborczej świadczy o tym, że licząca się część opinii publicznej powiedziała: „Chcemy uczestniczyć w decyzjach”. (…) Staram się słuchać obywateli. (…) Ja rozumiem, że pana ugrupowanie jest przeciwne JOW-om i odejściu finansowania partii z budżetu państwa – powiedział Bronisław Komorowski.
20:48 17.05.2015
Komorowski: nic nie muszę zmieniać w swoich poglądach, zawsze popierałem wprowadzanie JOW. (...)Jest blokada w konstytucji, jeżeli chodzi o wybory do Sejmu. Proponuję zmianę w konstytucji, która nic nie przesądza, ale odblokuje dyskusję. (...) Pańskie ugrupowanie zawsze było przeciwko JOW.
20:44 17.05.2015
Pytanie o to, co kandydaci chcieliby zmienić w obowiązującym ustroju. Duda: Zaproponowałem nową konstytucję dla Polski. Dziś trzeba wzmocnić naszą suwerenność. Ważne są nie tylko gwarancje praw obywatelskich, ale też zapis, że referendum obywatelskie powinno się odbyć, jeśli poparte będzie przez co najmniej milion obywateli. Wystąpił pan z propozycją zmiany konstytucji szokując wszystkich.
20:44 17.05.2015
Duda: zwykli ludzie, z którymi rozmawiam, mówią, że oni nie chcą pracować aż do śmierci. Bo pracują ponad swoje siły.(...) To ja jestem człowiekiem, który szuka zgody w tej sprawie.(...) Jeżeli naród, suweren domaga się obniżenia wieku emerytalnego, to trzeba to zrobić. (...) (W sprawie wieku emerytalnego) głos jest tylko jeden, ale trzeba go usłyszeć.
20:44 17.05.2015
Pytanie o emerytury. Komorowski: Na szczęście mogę mówić już o tym, co zostało zrobione. Przed czym Polska została uratowana. (...) Ugrupowanie pana Andrzeja Dudy chciało cofnąć reformę emerytalną i sprawić, że emerytury w przyszłości będą niższe – mówi Bronisław Komorowski.
20:40 17.05.2015
Komorowski: Miło że pan cytuje mój program. Trzeba przypomnieć liczby: 600 tysięcy Polaków wyjeżdżało za granicę za rządów PiS, teraz 60 tysięcy. Proszę pamiętać i zachować trochę pokory. Walczyłem o wolność i jestem z niej dumny, ale nie bezkrytyczny. Trzeba przyśpieszyć rozwój kraju. Ale jak słyszę pana, że Polskę trzeba odbudować ze zgliszcz, to coś się we mnie burzy. Nie można lekceważyć osiągnięć narodu.
20:41 17.05.2015
Duda: największym beneficjentem jest pan prezydent i jego środowisko. (..) To, że Polska dzisiaj tak wygląda, do w dużej mierze pana prezydenta działalność. (…) Te wybory stwarzają wielką szansę, by dokonać dobrych zmian. (….)To czas, by rząd wreszcie współpracował z nauką polską. (…) Ile myśli technologicznej ląduje dzisiaj na półce? (…)Trzeba wyrwać nas z pułapki średniego dochodu.
20:40 17.05.2015
Kolejne pytanie zadaje Dorota Gawryluk: kto jest największym beneficjentem 25 lat przemian, a kto najbardziej stracił?
20:33 17.05.2015
Komorowski: Brak pracy to brak perspektyw i źródło nieszczęścia dlatego ważne, aby kontynuować proces, który już się zaczął. 100 tys. miejsc pracy to nie teoria, to praktyka. To dokonania. 100 tysięcy młodych ludzi w przyszłym roku będzie miało gwarantowaną pracę. Największa liczba Polaków emigrowała za rządów PiS. Teraz osiem razy mniej niż za pańskich rządów.
20:36 17.05.2015
Odwiedziłem ponad 240 miast. Na każdym spotkaniu słyszałem, że młodzi ludzie nie widzą dla siebie szans i wyjeżdżają. (…) Platforma obiecywała cuda, podatek liniowy i Irlandię. Do prawdziwej zielonej wyspy emigrują młodzi ludzie – powiedział Andrzej Duda.
20:34 17.05.2015
Kolejne pytanie: co prezydent zrobi, by zahamować emigrację, a jednocześnie nie doprowadzić do wysokiego bezrobocia wśród młodych?
20:34 17.05.2015
Komorowski: O zgodzie jest łatwo mówić, o wiele trudniej jest ją realizować. Polacy potrzebują zgody. (…)Polacy są umiarkowani. (…)Ważna jest praktyka, nie teoria. (…) Pańska partia jest jedyną, która nie chciała brać udziału w sprawie bezpieczeństwa państwa.
20:33 17.05.2015
Duda: Nie wolno w żaden sposób społeczeństwa dzielić. Nie ma Polski radykalnej, nie ma Polski racjonalnej. Wszyscy żyjemy pod jednym sztandarem, za który krew przelewali nasi ojcowie. (…) Nie będę odpychał nikogo – mówi Andrzej Duda.
20:31 17.05.2015
5 pytanie: Co panowie zamierzacie zrobić, by doprowadzić do zgody?
20:27 17.05.2015
Komorowski: To dobra okazja, aby podkreślić, jak ważna jest silna armia. Silna gospodarka także świadczy o atrakcyjności naszego kraju. To imponuje naszym sąsiadom. Trzeba robić tak, aby sąsiedzi chcieli z nami współpracować. Bo łączą nas wspólne interesy. Nigdy jeszcze nie łączyły nas tak dobre stosunki z sąsiadami, jak teraz z pominięciem Rosji, która zmieniła kierunki swojej polityki. Ważne, abyśmy mieli siłę oddziaływania na NATO i UE.
20:28 17.05.2015
Duda: dobre relacje z sąsiadami są dzisiaj podstawą. (…)Powinniśmy wrócić do współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Wrócić do współpracy z państwami bałtyckimi.(…)Wszyscy byliśmy w rosyjskiej grupie wpływów, pod rosyjskim butem.
20:24 17.05.2015
Kolejne pytanie, dalej polityka zagraniczna. Dorota Gawryluk pyta o powrót Polski na pozycję lidera w regionie.
20:26 17.05.2015
Duda: Panie prezydencie, pięknie pan mówi o armii (…) W jakim stanie jest dzisiaj polska armia? Obserwował pan spokojnie, kiedy pana kolega partyjny minister Bogdan Klich dokonywał de facto demontażu polskiej armii. Obcinaliście co roku finansowanie armii – wypomina Komorowskiemu Andrzej Duda.
20:22 17.05.2015
Komorowski: bezpieczeństwo jest fundamentem. Na armię będzie przeznaczane 2 procent PKB. Trzeba pamiętać, że w czasach rządów PiS tylko 4 miliardy wydawano na modernizację armii. Teraz to 8 miliardów. Trzeba pogłębiać integrację europejską. Pytania ugrupowanie ustawia się do tego bokiem albo wręcz tyłem.
20:22 17.05.2015
Trzecie pytanie - od Krzysztofa Ziemca: Prezydent co poza dozbrajaniem armii powinniśmy zrobić, by nasza armia potrafiła nas lepiej obronić?
20:18 17.05.2015
Komorowski: Polskie bezpieczeństwo jest oparte na paru bardzo silnych filarach: członkostwie w NATO, UE oraz sile polskiej armii. (...)Trzeba działać. Dlatego zaprosiłem następny szczyt NATO do Warszawy. (...)Nie sztuka mówić o bazach, sztuka je zorganizować. Panie pośle, wy mówicie o tym od wielu wielu lat, ale żadnego amerykańskiego żołnierza nie sprowadziliście. (...)Stawiajmy na własne siły, na własną tarczę antyrakietową.
20:20 17.05.2015
Duda: Zanim dojdzie do szczytu NATO w przyszłym roku, powinniśmy ubiegać się o dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa w postaci baz, które powinny być w naszym kraju zlokalizowane. Mogłyby być to bazy polsko–amerykańskie – powiedział Andrzej Duda. Wypomniał też, że mimo umowy z USA, w Polsce do tej pory nie ma tarczy antyrakietowej.
20:18 17.05.2015
Drugie pytanie - także o politykę zagraniczną - obecność NATO na terenie Polski i obecność Wielkiej Brytanii w UE.
20:16 17.05.2015
Andrzej Duda podziękował za życzenia i za za spotkanie podczas debaty, o którą zabiegał. - Prezydent ma współdziałać z rządem. W moim przekonaniu najważniejsza jest realizacja strategicznych celów. Jest w naszym interesie, aby Ukraina znalazła się w UE, ale nie jest w naszym interesie, aby była tam wojna. Chcę podkreślić, że polityka zagraniczna to realizowanie własnych interesów.
20:13 17.05.2015
Komorowski: Sprawa Ukrainy jest kluczowa dla bezpieczeństwa Polski. Warunkiem skutecznej polityki zagranicznej jest zgoda narodowa. Pana ugrupowanie często łamie tę zgodę.

Polska jest wypróbowanym sojusznikiem Ukrainy, ale nie na tyle, by wysłać polskich żołnierzy do Donbasu.
20:12 17.05.2015
Czas na pierwsze pytanie - o politykę bezpieczeństwa: poważnym problemem jest od dłuższego czasu to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Jak zamierza pan prowadzić politykę wschodnią? Czy rozmawiać z Rosją? Pierwszy odpowiada Bronisław Komorowski.
20:10 17.05.2015
Dorota Gawryluk i Krzysztof Ziemiec powitali widzów oraz uczestników debaty. Prowadzący wyjaśnili także zasady dyskusji: trwa ona 80 minut, a wszystkie szczegóły zostały uzgodnione ze sztabami. Debata została podzielona pięć części. Kolejność odpowiedzi została ustalona w czasie losowania.
20:10 17.05.2015
Krzysztof Ziemiec i Dorota Gawryluk witają kandydatów.
20:09 17.05.2015
Debata: czas start! Komorowski i Duda uścisnęli sobie ręce w studiu TVP.
20:05 17.05.2015
Michał Boni wspiera Komorowskiego:
19:58 17.05.2015
Kandydaci są obecnie w garderobach, trwają ostatnie przygotowania. Za 10 minut pojawią się w studiu TVP
19:39 17.05.2015
- Wszystko jest możliwe, ale oczekuję debaty spokojnej i merytorycznej - powiedział przed wejściem do budynku TVP Bronisław Komorowski, który dojechał na debatę limuzyną w towarzystwie swoich córek.
19:34 17.05.2015
Andrzej Duda pojawił się już przed budynkiem TVP. Ubrany w białą koszulę i niebieski krawat.
19:30 17.05.2015
Kandydaci już w drodze na debatę.
19:28 17.05.2015
Podobnie jak przy debacie przed pierwszą turą, kandydat PiS przyjechał do siedziby TVP przy ul. Woronicza Dudabusem.19:27 17.05.2015
19:24 17.05.2015
Kilkanaście pytań zadał Andrzejowi Dudzie na Twitterze marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Wśród nich m.in. o in vitro i katastrofę w Smoleńsku.19:11 17.05.2015
Zapraszamy również do śledzenia przebiegu debaty na Twitterze. Znajdziecie nas na profilu tvp_info, a wszystkie tweety pod hasztagiem #debata.
19:10 17.05.2015
– Żeby użyć słów klasyka, plusem ujemnym (…) obecnego prezydenta jest to, że rządził przez pięć lat i nagle się okazało, że w ciągu dwóch tygodni chce nadrobić to czego nie zrobił czyli nagle proponuje referendum. Deklaruje, że w ciągu dwóch tygodni rozpocznie proces zmian konstytucyjnych związanych z jednomandatowymi okręgami wyborczymi – skomentował w TVP Info publicysta Czesław Bielecki. – Poza tym prezydent poczuł, że jednak trochę odkleił się od rzeczywistości (…) – dodał.
18:55 17.05.2015
Pan Duda przebił złotą rybkę. Ona miała trzy życzenia. Pan Duda każdego dnia gwarantuje spełnienie życzeń nie do zrealizowania. I to znacznie więcej niż trzech. To jest złoty rekin. Być może, jeśli ktoś wierzy w cudowną moc niezrealizowanych życzeń, powinien głosować na złotego rekina – powiedział w TVP Info Tomasz Nałęcz.
18:49 17.05.2015
A tak wygląda centrum dowodzenia w TVP:
18:47 17.05.2015
Prowadzący debatę Krzysztof Ziemiec i jego czarna teczka, zawierająca pytania do kandydatów... Co w niej jest?
18:46 17.05.2015
Prowadzący już gotowi!
18:45 17.05.2015
Będę rzecz jasna wskazywał na doświadczenie prezydenta, jego dobrą znajomość państwa, (…) na działania adekwatne do kompetencji. Trzeba uszanować też atuty drugiego z kandydatów. On też ma w swoim kandydackim kołczanie wiele skutecznej broni – powiedział w TVP Info Tomasz Nałęcz, doradca Bronisława Komorowskiego.
18:38 17.05.2015
Bronisław Komorowski już zaprasza na debatę...
18:35 17.05.2015
Wspomnień czar... debaty w przeszłości nierzadko decydowały o losach kandydatów. Zobaczcie te najbardziej pamiętne.
18:33 17.05.2015
Diana Rudnik i Maciej Wąsowicz zapraszają na debatę i komentarze w TVP Info
18:30 17.05.2015
Wybiła 18.30, a to oznacza, że rozpoczął się program specjalny przed debatą. Zapraszają Diana Rudnik i Maciej Wąsowicz.

OGLĄDAJ TVP INFO NA ŻYWO
18:13 17.05.2015
A tak wygląda studio TVP przed debatą:
18:06 17.05.2015
Debata będzie się składała z czterech rund podzielonych tematycznie. Komorowski i Duda pochylą się nad polityką zagraniczną i bezpieczeństwem, gospodarką i polityką społeczną, sprawami ustrojowymi oraz przedstawią własną wizję państwa. Pytania będą zadawali prowadzący, ale między kandydatami będzie dochodziło także do bezpośrednich wymian opinii.
18:04 17.05.2015
W studiu na Woronicza trwają ostatnie przygotowania do debaty.

Zobacz więcej