Państwo Islamskie wysyła do Europy bojowników, mieszając ich z imigrantami

Nie wiadomo jaki odsetek nielegalnych imigrantów to terroryści (fot. PAP/EPA/SASCHA JONACK)

Ekspansja Państwa Islamskiego nie dotyczy tylko Iraku, Syrii i Libanu. Organizacja terrorystyczna usiłuje doprowadzić do wojny religijnej również w Europie. Przedstawiciel libijskiego rządu Abdul Basit Haroun ostrzega, że bojownicy są wysyłani w łodziach przemytników ludzi, wymieszani z uchodźcami.

Amerykanka zostawiła trójkę dzieci i wyjechała walczyć z Państwem Islamskim

Samantha Johnston, matka trójki dzieci z Karoliny Północnej, porzuciła wygodne życie w Stanach Zjednoczonych i przyłączyła się do kurdyjskich...

zobacz więcej

Abdoul Basit Haroun zdradził w rozmowie z BBC, że szmuglerzy są w zmowie z Państwem Islamskim. Na podstawie rozmów z przemytnikami libijskim służbom wyłonił się groźny obraz. Przestępcy biorą pieniądze od terrorystów, żeby przewozić bojowników do Europy.

Skala zjawiska jest trudna do oszacowania. Przedstawiciel libijskiego rządu wyjaśnił, że terroryści oddają nawet połowę zysków, by do Europy trafiali wyselekcjonowani przez nich ludzi. Równolegle umacniają swoją pozycję w północnej Afryce, szczególnie w Libii, która jest niestabilna po upadku i śmierci pułkownika Muammara Kaddafiego.

Trudno odróżnić terrorystów

Odróżnienie, którzy pasażerowie łodzi przemytników są zwykłymi uchodźcami, a którzy to bojownicy, jest bardzo trudne. Haroun twierdzi jednak, że na pokładach terroryści trzymają się w swoich grupkach. Mają też się nie bać utonięcia jak zwykli uchodźcy, zatopienia takich statków są bowiem dość powszechne. Dyplomata zaznacza też, że po wysłaniu do Europy bojownicy mogą przez jakiś czas pozostawać w uśpieniu, by uaktywnić się i przeprowadzać zamachy.

ONZ ocenia, że w tym roku przez Morze Śródziemne do Europy próbowało się dostać około 60 tys. nielegalnych imigrantów. Dwa tysiące z nich utonęło. Nie wiadomo, jaki odsetek spośród imigrantów to terroryści.


Francja ostro przeciw kwotom imigrantów. „Powinni być rozdzieleni w sposób bardziej sprawiedliwy”

źródło:
Zobacz więcej