RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polacy zachowują się „nikczemnie” ws. uchodźców? Tusk: Polska będzie lojalnym i solidarnym partnerem

– Rozmawiałem z premier Ewą Kopacz, Polska na pewno będzie lojalnym i solidarnym partnerem w tych działaniach – powiedział w Gdańsku Donald Tusk. Szef Rady Europejskiej był pytany o komentarz do stwierdzeń niemieckich mediów, które napisały, że Polska „zachowuje się szczególnie nikczemnie” nie chcąc przyjmować uchodźców.

Włosi nie radzą sobie z imigrantami. Proszą o pomoc. Tusk zwoła szczyt?

zobacz więcej

Wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans poinformował w środę, że Komisja zamierza pod koniec maja zaproponować uruchomienie systemu rozmieszczania uchodźców w różnych krajach UE, aby złagodzić skutki fali imigracji w regionie Morza Śródziemnego. Według wstępnych wyliczeń, Polska miałaby przyjąć ok. 960 uchodźców z obozów poza Unią, ale także blisko 6 proc. uchodźców, którzy już przybyli do państw na południu UE.

Ważny konsensus

Tusk był pytany w Gdańsku o kwestie uchodźców przez korespondenta niemieckiej Deutsche Welle. Relacjonował on, że niemieckie media oceniają działania Polski jako „szczególnie dotyczące rozmieszczenia uchodźców. Zwracają one też uwagę, że Polacy w grudniu zapowiedzieli, że w 2016 r. przyjmą 100 uchodźców z Syrii, podczas gdy Niemcy przyjęli ich już 25 tys.

– W sprawie europejskiej polityki, dotyczącej migracji, na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej podjęte zostały decyzje na zasadzie konsensusu – odpowiadał Tusk.

– W konkluzjach podkreślaliśmy, za akceptacją wszystkich 28 państw, że przyjmowanie określonych kwot migrantów będzie nadal na zasadzie dobrowolności. Każde państwo będzie deklarowało gotowość do przyjęcia uchodźców, ale nie będzie przymusu nałożonego na żadne z państw – powiedział szef RE.

Bruksela chce rozdzielać uchodźców między kraje Unii. Do Polski ma trafić prawie 1000 osób

Pod koniec maja Komisja Europejska zamierza przygotować program rozmieszczania uchodźców w krajach Unii Europejskiej. Ma to odciążyć państwa z...

zobacz więcej

Jak podkreślił Tusk, Polska w tej sprawie „nie wyróżnia się ani na plus, ani na minus, jeśli chodzi o nową falę migracji”. – Ale trzeba wszystkim w Europie uświadomić, że Polska, podobnie jak kilka innych państw, to miejsce, które było szczególnie narażone na falę uchodźców z kierunku wschodniego – dodał.

Fala uchodźców

– Nie mówię tylko o Ukrainie i jej trudnej sytuacji, ale pamiętamy pierwszą falę uchodźców z Czeczenii czy z dalszych regionów, lub Azji Centralnej i Wschodniej – zwrócił uwagę Tusk.

Jak zaznaczył, wcale się nie dziwi, że „polski rząd ma pewną rezerwę, jeśli chodzi o falę uchodźców z północnej Afryki”. – Polsce łatwiej będzie wywiązywać się ze swoich zobowiązań, jeśli chodzi o uchodźców, azylantów i migrantów ze wschodniego kierunku – ocenił przewodniczący RE. – Rozmawiałem wczoraj z premier Ewą Kopacz, że zgodnie z ustaleniami, jakie przyjęła Europa jako całość, Polska na pewno będzie lojalnym i solidarnym partnerem w tych działaniach – dodał Tusk.

Polsce łatwiej będzie wywiązywać się ze swoich zobowiązań, jeśli chodzi o uchodźców, azylantów i migrantów ze wschodniego kierunku

Malezja nie przyjęła łodzi z imigrantami. Zaopatrzyli ich i odprawili z powrotem w morze

800 imigrantów z Bangladeszu i Birmy, usiłujących się dostać na malezyjski ląd, zostało zawróconych z powrotem w morze. – Nie są tu mile widziani –...

zobacz więcej

System zaproponowany przez KE miałby odciążyć kraje na południu UE, do których przez Morze Śródziemne docierają tysiące imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Uchodźcy mieliby być rozmieszczani w poszczególnych krajach UE według klucza opartego przede wszystkim na wielkości PKB oraz liczbie ludności, a także poziomie bezrobocia oraz liczbie już przyjętych uchodźców w latach 2010-2014. Do końca roku KE chce zaproponować trwały system rozmieszczania uchodźców w Unii w sytuacjach zwiększonego napływu imigrantów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej