RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Petru: wolę kandydata, który potrafi liczyć. Czułbym się niekomfortowo, głosując na Dudę

– Scena polityczna zasadniczo się zmieni w perspektywie kilku miesięcy, następuje zupełna erozja obecnego systemu – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info Ryszard Petru, współzałożyciel stowarzyszenia Nowoczesna.PL. Zapytany o II turę wyborów prezydenckich Petru powiedział, że „woli kandydata, który potrafi liczyć” i w związku z tym czułby się bardzo niekomfortowo, głosując na Andrzeja Dudę.

Petru, Balcerowicz i Frasyniuk założą nową partię? „Jest pozytywny odzew”

zobacz więcej

Pod koniec kwietnia ekonomista Ryszard Petru, współzałożyciel wspieranego przez Leszka Balcerowicza stowarzyszenia Nowoczesna.PL, nie wykluczył w TVP Info, że ta inicjatywa może przekształcić się w partię.

W piątek Petru powiedział, że kongres założycielski Nowoczesna.PL odbędzie się 31 maja w Warszawie. – Zobaczymy, ile osób przyjedzie, jaka będzie reakcja. Zobaczymy też oczywiście, jaka będzie dynamika po II turze wyborów – powiedział, zapytany o plany na przyszłość. Według sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” gdyby Nowoczesna.PL wystartowałaby w wyborach parlamentarnych, mogłaby liczyć na 11 proc. poparcia.

„W Polsce ewidentnie olbrzymia chęć zmian”

Ryszard Petru jest przekonany, że nowe ugrupowanie nie powinno mieć problemu z przekonaniem do siebie wyborców. – Jest w Polsce ewidentnie olbrzymia chęć zmian, to pokazała I tura wyborów. (…) Tylko pytanie jest – jakich zmian. Bo zmiana dla zmiany nie jest zmianą. Ważne, żeby ta zmiana była na lepsze – powiedział.

Sejm stanie na głowie? IBRiS: PiS miażdży PO, wysoko partie Kukiza i Balcerowicza, za burtą SLD i PSL

Prawdziwe trzęsienie ziemi może czekać niedługo polską scenę polityczną. Jeżeli w jesiennych wyborach parlamentarnych wystartują ugrupowanie Pawła...

zobacz więcej

„Jest miejsce na nowa partię”

Zapytany, czy czuje się katem Platformy Obywatelskiej, której odbiera głosy, powiedział: „nie przywiązywałbym wagi do sondaży, bo mamy sytuację wstrząsu na scenie politycznej i ona zasadniczo się zmieni w perspektywie kilku miesięcy”.

– Jest wiele osób zdemobilizowanych, zawiedzionych. Jest miejsce na nową partię polityczną – podkreślił.

teraz odtwarzane
„Głos na Komorowskiego ekonomicznie bardziej racjonalny”

„Komorowski być może wolno, ale liczy”

Zapytany o preferencje w drugiej turze wyborów, ocenił, że głos na Bronisława Komorowskiego jest ekonomicznie bardziej racjonalny. – Wolę kandydata, który umie policzyć. W związku z tym ja bym się czuł bardzo niekomfortowo, głosując na Andrzeja Dudę – wyjaśnił.

Jak mówił, koszt wyborczych obietnic Andrzeja Dudy „to są jakieś szokujące kwoty, zaczynając od obniżenia wieku emerytalnego, poprzez wszystkie propozycje związane z obniżką podatków”.

Petru zwrócił uwagę, że nie chodzi tylko o to, że proponowane przez Dudę zmiany zwiększyłyby deficyt budżetu. – Jest gorzej – to jest po prostu niemożliwe. Bronisław Komorowski być może wolno, ale liczy. Ja się czuję bardziej komfortowo z takim prezydentem – powiedział gość TVP Info.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej