Podwójne życie Thorgala

(fot.archiwum autorów)

Nie lada gratkę przygotowali Belgowie, organizując w brukselskim muzeum komiksu wystawę „Światy Thorgala”, prezentującą przede wszystkim prace Grzegorza Rosińskiego, ale także innych rysowników związanych z uniwersum najbardziej znanego wikinga świata. Można tam obejrzeć obrazy olejne, szkice, plansze z najlepszych komiksów jednej z najpopularniejszych na świecie serii komiksowej.

Szalejąca burza, nadłamany drakkar dryfujący po rozszalałym morzu, lodowaty wiatr północy i stada wygłodniałych wilków. - Nie bój się, nic Ci nie zrobię, po prostu muszę schronić się obok i poczekać na mamę – ciemnowłosa dziewczynka szepce do przycupniętej w jamie wilczycy. Ta z pełnym zrozumieniem pozwala małej przytulić się do swojego grzbietu.

Dziecko z gwiazd

Kilkanaście metrów dalej, nastoletni chłopiec staje w obronie swojej matki atakowanej przez grupę rabusiów. – Zbliżcie się choćby o krok, a pożałujecie! Kiedy mimo ostrzeżeń, napastnicy zaczynają szarpać przerażoną kobietę, niemal natychmiast padają rażeni nadludzką energią. Chłopiec rzuca się w ramiona matki zadziwiony swoimi zdolnościami. – Twój ojciec byłby z Ciebie dumny. Wyrosłeś na prawdziwego wojownika. Pamiętaj tylko, aby nie używać swojego talentu zbyt pochopnie. Wielu złych ludzi chciałoby go niewłaściwie wykorzystać. A teraz poszukajmy twojej siostry. Niemal w tym samym czasie, z górującej nad wszystkim skały rozlega się szyderczy śmiech skąpo odzianej brunetki… - Hahaha, głupcy, wspomnicie moje słowa! A teraz radźcie sobie sami! I niech najsilniejsi przetrwają!

(fot.archiwum autorów)

Świat wyobraźni

Takie właśnie sceny mrożące krew w żyłach rozgrywają się na drugim piętrze starej kamienicy w centrum Brukseli. Na Rue des Sables, pod numerem 20 do września można spotkać potrafiącą rozmawiać z wilkami Louve, odważnego Jolana, piękną księżniczkę Vikingów Aaricię, stanąć oko w oko z waleczną Kriss de Valnor, narazić się na złość szalonego Gandalfa czy przekleństwo bogini Frigg. A na straży porządku w tych wszystkich światach stoi Thorgal Aegirsson. Miłośnikom serii komiksów stworzonych przez polsko-belgijski team - rysownika Grzegorza Rosińskiego oraz scenarzysty Jeana van Hamme’a postaci tych przedstawiać nie trzeba. Ale nawet Ci, którzy wcześniej nie zetknęli się z sagą o gwiezdnym dziecku, po niezwykłej wystawie w Centrum Komiksu w Brukseli na pewno po nią sięgną.

(fot.archiwum autorów)

Na wystawie można oglądać zarówno oryginalne plansze konturowe, okładki poszczególnych tomów, ale także obrazy olejne i grafiki Rosińskiego, które tworzył przez ostatnie 15 lat w swojej pracowni. Obrazy te należą do jednych z droższych w świecie kolekcjonerów. Dla przykładu w 2008 roku na aukcji w domu Artcurial w Paryżu za obraz Thorgala malowany na kartonie nabywca zapłacił ponad 36 tys. euro, za plansze do poszczególnych tomów na aukcjach m.in. w słynnym londyńskim domu aukcyjnym Christie’s trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy euro.

Aż do 2007 roku i „Ofiary” (29 tom), Rosiński rysował konturowo, w bardzo realistyczny sposób. Dopiero sukces innego komiksu jego autorstwa – „Szninkla” (również na podstawie scenariusza van Hamme’a) przekonał Rosińskiego do przerzucenia się na plansze malowane. I tak też kolejne tomy Thorgala powstawały już techniką malarską i pod nowym scenarzysta – miejsce van Hamme’a zajął Yves Sente.

(fot.archiwum autorów)

Jak wiking z wikingiem

Na początku na imię było mu Ragnar. Jednak z uwagi na istniejącego już bohatera komiksów z lat 50. o tym samym imieniu, Rosiński postanowił przemianować swojego bohatera na Thorgala. Nawet nie przypuszczał, że kilkadziesiąt lat później, Thorgal spotka owego Ragnara na plakacie zwiastującym drugi sezon serialu wyprodukowanego przez kanał History.

Egzemplarz plakatu wydrukowany w limitowanym nakładzie zaledwie 190 sztuk przedstawiający Travisa Fimmela – odtwórcę głównej roli króla Ragnara Lodbroka stojącego ramię w ramię z Thorgalem można było jeszcze całkiem niedawno kupić na zagranicznych aukcjach za nawet kilka tysięcy złotych.

(fot.archiwum autorów)

Thorgal Aegirsson jest nie tylko dzieckiem gwiazd, ale także symbolem zmian w Polsce. Kiedy powstawał, w połowie lat 70, Rosiński mieszkał w Polsce, słabo posługując się francuskim, podczas gdy Jean van Hamme próbował swoich sił jako pisarz. Pierwsza część przygód Thorgala – „Zdradzona czarodziejka” ukazała się w belgijskim piśmie komiksowym „Tintin”.

Seria o przygodach dzielnego Wikinga odniosła tak duży sukces, że przyczyniła się do powstania kilku serii pobocznych – Kriss de Valnor i Louve (rysunki – Roman Surżenko, scenariusz Yann/Yves Sente) oraz Młodzieńcze lata Thorgala (rysunki Giulio de Vita, scenariusz Yann). 18 maja nakładem wydawnictwa Egmont ukazał się najnowszy tom z serii Młodzieńcze lata Thorgala. Runa. Jeszcze w tym roku fani doczekają się kontynuacji głównej serii o walecznym Wikingu. Ostatni, 34. Tom „Kah Aniel”ukazał się w 2013 r. i był ostatnim na podstawie scenariusza Sente. Od ubiegłego roku nowym scenarzystą Thorgala został Xavier Dorison.

Wystawę „Światy Thorgala” można oglądać do 6 września 2015 r. w brukselskim Muzeum Komiksu Stripmuseum przy ul. Zandstraat 20.Kuratorzy wystawy: Thierry Bellefroid i Piotr Rosiński. Pod patronatem Jego Ekscelencji Pana Artura Harazima, ambasadora Polski w Brukseli, we współpracy z wydawnictwem Le Lombard i Polskiego Instytutu w Brukseli.

(fot.archiwum autorów)

Zobacz więcej