RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przełomowy wyrok w sprawie kredytu we frankach. Klientka wygrała z bankiem

Sąd Apelacyjny w Szczecinie opowiedział się po stronie zadłużonej we frankach klientki jednego z banków. Według wyroku sądu pierwszej instancji bank musiał wyłączyć z umowy z klientką niekorzystne dla niej zapisy. Teraz ten werdykt został podtrzymany.

„Koniec ery tej bankstery”! Frankowicze wyszli na ulice stolicy – nie odpuszczają walki

„Stop bankowym przestępstwom” z takim hasłem na transparentach w Warszawie protestują frankowicze. Osoby zadłużone we szwajcarskiej walucie chcą po...

zobacz więcej

– Sąd Apelacyjny w Szczecinie utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, który daje nadzieję wszystkim frankowiczom w Polsce. Wyrok, jak mówią pełnomocnicy klientki, jest rewolucyjny – relacjonował Sebastian Napieraj, obecny ma miejscu reporter TVP Info.

Sztywny kurs

Kobieta, w której sprawie zapadł wyrok, w 2007 roku zaciągnęła kredyt we frankach o równowartości 300 tys. zł. W 2011 roku z powodów osobistych kobieta przestała spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Dwa lata później bank wymówił jej umowę kredytową i wystawił tytuł egzekucyjny. Po przeliczeniu należności na podstawie kursu franka ustalonego przez bank kobieta miała spłacić dług w wysokości 500 tys. zł. – To była kwota, którą mieliśmy na hipotece. Kwota do spłaty natychmiastowej – mówiła kobieta w rozmowie z reporterem TVP.

– Stało się tak dlatego, że bank dokonał przeliczenia nie z dnia, kiedy kredyt został zaciągnięty, ale z dnia, kiedy ta umowa została wypowiedziana – tłumaczy Napieraj.

15 maja 2014 r. sprawa z powództwa kobiety trafiła do Sądu Okręgowego w Szczecinie. 7 listopada zapadł wyrok pomyślny dla kredytobiorczyni – sąd uznał, że niedopuszczalne jest stosowanie umowy, która pozwala na dowolne kształtowanie kursu, po którym przeliczana jest spłata kredytu.

Sąd wyłączył z umowy niekorzystne zapisy, czyli tzw. abuzywne klauzule, które naruszają interesy konsumenta. Zgodnie z wyrokiem bank nie może dowolnie kształtować przeliczania kursu według tabel kursowych, które sam wylicza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej