Polska w czołówce państw z najlepszym systemem edukacji. Na szczycie państwa azjatyckie

Według specjalistów z OECD Polska posiada jednych z najlepszych na świecie systemów edukacji (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Polska zajęła jedenaste miejsce w przygotowanym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) rankingu państw posiadających najlepszy system edukacji. Pierwsze miejsce zajął Singapur, a najwyższe miejsce wśród państw europejskich - Finlandia. Eksperci umieścili ją na szóstej pozycji.

Polski system edukacji wzorem dla minister na Wyspach. „Inne kraje przeskoczyły W. Brytanię”

Brytyjska minister szkolnictwa Nicky Morgan powiedziała, że wzoruje się na modelu reformy oświatowej w Polsce. Brytyjski dziennik „The Daily...

zobacz więcej

W rankingu oceniano piętnastolatków i m.in. ich znajomość matematyki oraz nauk przyrodniczych. Czołówkę listy okupują państwa azjatyckie.

Za Singapurem znalazł się Hong Kong, Korea Południowa, Japonia i Tajwan. Skąd pierwsze miejsce niewielkiego Singapuru? Eksperci podkreślają, że w tym kraju językiem wykładowym jest angielski, a nauczyciele mają świetne kwalifikacje. Dzięki temu młodzi ludzie są gotowi do pracy na globalnym rynku.

– Singapur nigdy nie zrezygnował z takich umiejętności jak matematyka czy angielski. Ale nie możemy spoczywać na laurach, musimy iść do przodu – powiedział BBC tamtejszy ekspert ds. edukacji Nagitha Kumarasinghe.

Dyscyplina i ambicje

W pierwszej piątce są też Hongkong, Korea, Japonia i Tajwan. Specjaliści mówią, że kluczem do sukcesu jest między innymi dyscyplina w klasie i ambicje.

Polskę spośród państw europejskich wyprzedzają Finlandia, Estonia, Szwajcaria i Holandia. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, a nawet Niemcy są za nami - odpowiednio na 28., 20. i 13. miejscu – wskazuje raport OECD. Ranking obejmuje w sumie 76 krajów.

źródło:
Zobacz więcej