RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Brudziński przeciwny JOW-om. „Przełamałyby Polskę wzdłuż Wisły”

– Jestem przeciwnikiem jednomandatowych okręgów wyborczych, bo ich wprowadzenie oznaczałoby, że Polska zostałaby przełamana wzdłuż Wisły – powiedział w programie „Gość poranka” Joachim Brudziński, szef komitetu wykonawczego PiS. Referendum w sprawie JOW-ów, których orędownikiem jest Paweł Kukiz, zapowiedział w poniedziałek Bronisław Komorowski. Joachim Brudziński przyznał w TVP Info, że referendum jest konieczne.

Komorowski: zaproponuję zmiany w konstytucji ws. JOW-ów, finansowania partii i prawa podatkowego

– Wczorajszy wynik to ważny sygnał oczekiwania na zmiany w relacjach obywateli z państwem – powiedział w poniedziałek prezydent Bronisław ...

zobacz więcej

Kandydaci na prezydenta, którzy 24 maja zmierzą się w II turze wyborów prezydenckich, zastanawiają się, jak przekonać do siebie wyborców Pawła Kukiza. Głównym postulatem polityka, który w I turze zdobył 20,80 proc. głosów (ponad 3 mln głosów), było wprowadzenie JOW–ów. Już dzień po głosowaniu prezydent Komorowski zapowiedział, że chce, aby tej sprawie odbyło się referendum.

Joachim Brudziński powiedział, że jest przeciwnikiem jednomandatowych okręgów wyborczych, „bo ich wprowadzenie dzisiaj oznaczałoby, że Polska zostałaby przełamana wzdłuż Wisły”. – To, co na zachód – tam wygrywa Platforma; to co na wschód – wygrywa PiS – mówił polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Kukiz: Komorowski zwolennikiem JOW-ów? Śmiech!

zobacz więcej

„Zróbmy referendum”

W ocenie polityka PiS, konieczne jest jednak referendum w tej sprawie. – Musi być referendum. Dlatego, że ponad 20 proc. Polaków zagłosowało Pawła Kukiza, zróbmy referendum – powiedział, zarzucając jednocześnie Bronisławowi Komorowskiemu, że wystąpił w tej sprawie „parę godzin” po I turze wyborów.

Jednocześnie Joachim Brudziński podkreślił, że wprowadzenie JOW-ów bez zmiany konstytucji jest niemożliwe.

Duda zawalczy o wyborców niechętnych PiS

Brudziński ocenił, że „ci, którzy głosowali na Kukiza, głosowali przeciwko Komorowskiemu”. Podkreślił, że PiS zrobi wszystko, aby takie osoby – przeciwnicy obecnego prezydenta – w II turze postawiły na prezydenturę Andrzeja Dudy.

teraz odtwarzane
Brudziński: potrzebne również głosy spoza elektoratu PiS

„Nikt sam wyborów nie wygrał”. Duda dziękuje wyborcom i zapowiada: jeszcze trzeba popracować

zobacz więcej

– Jarosław Kaczyński jako doświadczony polityk wie jedno – aby Andrzej Duda wygrał, potrzebne jest dzisiaj poparcie dla jego kandydatury nie tylko z naszego twardego zaplecza politycznego, ale potrzeba tych głosów, które w normalnym procesie wyborczym nie padają na nasz obóz polityczny – powiedział gość TVP Info.

– Dlatego zrobimy wszystko, żeby tych, którzy żyją obok nas, którzy się na co dzień z nami nie zgadzają, ale nie zgadzają się również z taką wizją Polski, jaką kreśli pan prezydent Bronisław Komorowski, dostrzegli swoja szansę w prezydenturze Andrzeja Dudy – powiedział.


Zobacz cały program

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej