RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ostatni rejs Costa Concordii. Rozbity na skałach wycieczkowiec zostanie rozebrany

Costa Concordia wkrótce zostanie zdemontowana (fot. PAP/EPA/PAOLO ZEGGIO)
Costa Concordia wkrótce zostanie zdemontowana (fot. PAP/EPA/PAOLO ZEGGIO)

Najnowsze

Popularne

„Odchudzony” o prawie 6 tys. ton wrak statku Costa Concordia wyruszył w ostatnią drogę i jest holowany do doku portu w Genui, gdzie zostanie rozebrany. Gigantyczny wycieczkowiec do pokonania ma dziesięć mil.

Włochy: znaleziono ciało ostatniej, 32. ofiary katastrofy statku Costa Concordia

W demontowanym wraku statku Costa Concordia, stojącym w porcie w Genui, znaleziono w poniedziałek ciało ostatniej, 32. ofiary katastrofy z 13...

zobacz więcej

Od lipca ubiegłego roku Costa Concordia stała przy nabrzeżu genueńskiego portu Pra, gdzie przez kilka miesięcy trwała pierwsza faza jej demontażu. Usuwano przede wszystkim wyposażenie statku.

Cosa Concordia trafiła w pobliże Genui podczas bezprecedensowej operacji morskiej z brzegów wyspy Giglio w Toskanii. To tam 13 stycznia 2012 r.w czasie katastrofy zginęły 32 osoby.

Ostatni etap rozbiórki wraku odbędzie się w specjalnie przygotowanym doku, do którego szczątki statku przetransportuje konwój ośmiu holowników. W doku Costa Concordia zostanie pocięta na niewielkie elementy. Również tam odbędzie się segregacja wszystkich materiałów i urządzeń. Wszystko po to, aby jak najwięcej udało się przeznaczyć do recyklingu.

„Odetchniemy dopiero w Genui”. Costa Concordia ruszyła w ostatni rejs

Po 32 miesiącach od katastrofy, w której zginęły 32 osoby, wrak włoskiego wycieczkowca Costa Concordia opuści dziś w południe wyspę Giglio w...

zobacz więcej

Ostatni rejs

– W ciągu ostatnich 10 miesięcy wrak był stale monitorowany, zarówno pod kątem bezpieczeństwa operacji, jak i środowiska naturalnego – ogłosił kapitanat w stolicy Ligurii. Jak wyjaśniono, manewry wykonywane podczas ostatniego rejsu są bardzo delikatne. Dlatego konwój płynie z prędkością około 2 węzłów na godzinę. Na miejsce dotrze we wtorek rano.

W lutym włoski sąd skazał kapitana Costa Concordii Francesco Schettino na 16 lat więzienia za nieumyślne spowodowanie śmierci 32 osób, doprowadzenie do katastrofy morskiej i opuszczenie statku.

Gigantyczny włoski wycieczkowiec z ponad 4 tys. osób na pokładzie uderzył o podmorskie skały koło wyspy Giglio, na które wpadł, ponieważ podpłynął do niej zbyt blisko. Kapitan nakazał objąć taki kurs, by – jak się potem okazało – zrobić przyjemność menedżerowi pokładowej restauracji i swej przyjaciółce.

W ciągu ostatnich 10 miesięcy wrak był stale monitorowany (fot. PAP/EPA/PAOLO ZEGGIO)
W ciągu ostatnich 10 miesięcy wrak był stale monitorowany (fot. PAP/EPA/PAOLO ZEGGIO)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej