RAPORT

Wojna na Ukrainie

Picasso najdroższy na świecie. 179,4 mln dolarów za „Kobiety z Algieru”

„Kobiety z Algieru” (fot. PAP/EPA/JASON SZENES)
„Kobiety z Algieru” (fot. PAP/EPA/JASON SZENES)

Obraz olejny Pabla Picassa „Kobiety z Algieru” został sprzedany na aukcji w domu Christie's w Nowym Jorku za rekordowe 179,4 mln dol. To najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za dzieło sztuki. Na tej samej aukcji padł także rekord ceny rzeźby: „Man Pointing” Alberta Giacomettiego został sprzedany za 141,28 mln dol.

Padł rekord –142 mln dolarów za obraz Bacona

zobacz więcej

Szacowano, że namalowane w 1955 roku dzieło hiszpańskiego malarza może osiągnąć cenę 140 mln dolarów, ale kilku oferentów licytujących przez telefon podbiło stawkę do 160 mln dol. Na koniec padło rekordowe 179,4 mln dol.

Poprzedni rekord ceny dzieła sztuka padł w listopadzie 2013 roku na aukcji domu Christie's. Tryptyk irlandzkiego malarza Francisa Bacona z 1969 roku „Trzy studia do portretu Luciana Freuda” wylicytowano za 142,4 mln dol. Wcześniejszy rekord ustanowił obraz Edwarda Muncha „Krzyk”, sprzedany za 120 mln dol.

„Man Pointing” również rekordowy

Na tej samej aukcji padł także rekord ceny rzeźby. Dzieło z brązu „Man Pointing” z 1947 r. najsłynniejszego szwajcarskiego rzeźbiarza Alberta Giacomettiego zostało sprzedane za 141,28 mln dol.Wcześniej oceniano, że może ono osiągnąć cenę 130 mln dol. Rzeźba znalazła nabywcę w ciągu zaledwie trzech minut od rozpoczęcia licytacji.

Poprzedni rekord w rzeźbiarstwie również należy do dzieła Giacomettiego. W 2010 r. londyński dom Sotheby's sprzedał odlew rzeźby „Idący człowiek I” z 1960 r. za 65 mln funtów (104 mln dol).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej